English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

کشف فسیل یک انسان با قدمت یک میلیون سال در آذربایجان شرقی

آذوح: كارشناسان ديرين شناسي در بررسي‌هاي خود در منطقه فسيلي مراغه در استان آذربايجان شرقي سه قطعه دندان متعلق به يك انسان يك ميليون ساله را كشف كردند. كشف جديد اين دانشمندان شواهد سكونت در ايران را كه پيش از اين ۱۰۰ هزار سال بود و مربوط به بررسي ها در مناطق مختلف از جمله كرمانشاه ،لرستان و گيلان مي شد را به يك ميليون سال افزايش مي دهد.

«امير حسين كوكبي نژاد» كارشناس ديرين شناسي موزه تاريخ طبيعي كشور در اين باره گفت: «از سه دندان يافت شده، دو دندان، دندان آسياب و سومي دندان نيش است. بررسي‌هاي اوليه نشان مي دهداين دندان‌ها مربوط به انسان‌هاي اوليه از نوع (هومواركتوس) يا اولين انسان‌هاي راست قامت هستند.

«هومواركتوس‌ها» يا نخستين انسان‌هاي راست قامت؛ حدود يك تا 5/1 ميليون سال پيش مي‌زيسته‌اند. اين انسان‌ها، نخستين انسان‌هايي هستند كه آتش را كشف كردند. آنها در غار‌ها زندگي مي‌كردند،با شكار آشنا بودند و ابزارهاي اوليه هم مي‌ساختند.

«علي ميثمي» ديرين شناس و مشاور موزه تاريخ طبيعي كشور هم با «مهم و قابل توجه» دانستن اين كشف گفت: «كشف اين نوع انسان كه قديمي‌ترين بقاياي انسان كشف شده در ايران است از موفقيت‌هاي بزرگ علمي در سطح جهان محسوب مي شود. اين كشف مي‌تواند آذربایجان را در فهرست نخستين مناطق مسكوني در سطح جهان جاي دهد.»

در بررسي‌هاي ديرين شناسي در منطقه مراغه كارشناسان علاوه بر كشف اين سه دندان توانسته‌اند قطعاتي از فسيل حيوانات عظيم الجثه مثل اسب، زرافه، كرگدن و فيل را هم با يك ميليون سال قدمت كشف كنند.كشف اين فسيل ها در نزديكي دندان ها به كارشناسان كمك كرده است تا قدمت دندان هاي شناسايي شده را بهتر و دقيقتر تعيين كنند. همچنين به اعتقاد كارشناسان وجود فسيل حيوانات عظيم الجثه در اين منطقه مي تواند بر شرايط مناسب اين منطقه براي سكونت انسان هاي اوليه و استقرار آنها در ميليون ها سال پيش بيشتر تاكيد كند.

طي چندين سال گذشته بسياري از ديرين شناسان در مناطق گوناگون جهان بررسي‌هاي زيادي براي كشف و شناسايي بقاياي فسيل‌هاي انسان‌هاي اوليه و فهميدن سير تكامل انسان در سطح قاره هاي مختلف انجام داده‌اند.يقاياي قديمي‌ترين نمونه انسان كه در سطح جهان تاكنون به دست آمده، مربوط به يك انسان 3/3 ميليون ساله است كه در كشور اتيوپي شناسايي شده. اين انسان به لوسي (Lusy) شهرت دارد.

سه قطعه دندان يك ميليون ساله براي بررسي هاي بيشتر هم اكنون در دانشگاه تبريز نگهداري مي شود. كشف اين دندان‌ها، كارشناسان ديرين شناسي را به انجام مطالعات در سال‌هاي آينده و كشف احتمالي اسكلت هاي كاملتر از انواع انسان‌هاي اوليه در منطقه مراغه اميدوارتر كرده است.

كاوش‌ها و بررسي‌هاي ديرين شناسي در منطقه مراغه زير نظر موزه تاريخ طبيعي كشور به عنوان متولي امر ديرين شناسي دركشور و با همكاري دانشگاه تبريز انجام مي‌شود.

ديرين شناسي ایرانی هنوز اسمی برای این انسان یک میلیون ساله ايراني انتخاب نکرده اند. شما می توانید با پیشنهاد های خود به انتخاب نام مناسب برای این انسان ايراني کمک کنید.

منبع:www.topiranian.com

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter