English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

غلظت نمک در دریاچه اورمیه به 400 گرم در لیتر رسید

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه وضعیت دریاچه اورمیه به حالت بحرانی رسیده است گفت: در حال حاضر میزان غلظت نمک در این دریاچه به 400 گرم در لیتر افزایش یافته است.

حسن عباس نژاد با بیان اینکه در حالت عادی میزان غلظت نمک در این دریاچه 180 تا 250 گرم بر لیتر است افزود: متاسفانه با وجود بارش های اخیر نیز وضعیت این زیست همچنان در حالت بحرانی قرار دارد.

وی بروز پدیده کف دهی در دریاچه اورمیه را نیز ناشی از افزایش غلظت نمک آب عنوان کرد و بیان داشت: در حال حاضر اقدامات اساسی برای نجات این تالاب بین المللی در دستور کار نهادهای متولی است.

عباس نژاد در خصوص بارور سازی ابرها خاطرنشان کرد: استان با اختصاص اعتبارات مناسب مطالعات این طرح به اتمام رسانده و بزودی عملیات بارورسازی ابرها در استان اجرا می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص میزان تاثیر احداث جاده شهید کلانتری در بروز بحران زیست محیطی دریاچه اورمیه گفت: در این خصوص اظهار نظرهای زیادی تاکنون صورت گرفته و عدم تاثیر احداث این پل بر روند دریاچه به اثبات رسیده است.

عباس نژاد یاد آور شد: احداث این جاده تنها بر روند گردش آب دریاچه اورمیه تاثیر دارد که در این زمینه مقرر شده بود از سمت اورمیه تونلی به وسعت 500 متر ایجاد شود که در حال پیگیری این امر هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به تصویب طرح های احیای دریاچه اورمیه توسط کارگروه ویژه نجات دریاچه اورمیه گفت: هم اکنون این طرح ها از جمله انتقال آب بین حوزه ای در حال اجراست و امید می رود با ادامه و تسریع در روند اجرای آنها شاهد بهبود روند احیای این زیست بوم باشیم.

به گفته ی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هم اکنون تراز آب دریاچه اورمیه 1271 متر بوده این درحالی است که تراز اکولوژیک آن 1274 متر است.

از سال آبی 75 - 74 تا کنون رقوم ارتفاعی سطح تراز آب دریاچه اورمیه سیر نزولی پیدا کرده و در طول سالهای اخیر آب دریاچه بالاتر از شش متر کاهش داشته است که نیاز به یک عزم ملی و منطقه‌ای برای نجات این اکوسیستم با ارزش و بحران زده است.

بنا بر تحقیقات انجام شده از 12 سال پیش تا کنون نمودار تراز آب پارک ملی دریاچه اورمیه رو به پایین است و مطالعات مدیریت زیست بوم حوضه آبریز دریاچه اورمیه که با همکاری بانک جهانی به اتمام رسیده، نشان می‌دهد دریاچه اورمیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان تا کمتر از 20 سال آینده با بحران شدیدی مواجه خواهد شد.

پارک ملی دریاچه اورمیه با ویژگی‌های خاص خود بعد از دریاچه شور بحرالمیت در دنیا به عنوان دومین دریاچه شور و بزرگ در جهان به شمار می‌رود، این دریاچه به عنوان بزرگترین تالاب دایمی با دارا بودن 102 جزیره بزرگ و کوچک در استان قابلیت های زیادی را در دل خود جای داده است.

مساحت این دریاچه بیش از 570هزار هکتار است. با به خطر افتادن وضعیت این دریاچه علاوه بر تهدیدات زیست محیطی استان، حیات گونه‌های با ارزش و نادر کشور از جمله گوزن زرد ایرانی و... نیز به خطر خواهد افتاد.

مهر

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter