English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

تبریز به جای گرد و غبار شاهد ذرات بلورین نمک خواهد بود

آذوح: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی گفت: در آینده اگر پسروی دریاچه ارومیه بیشتر شود، به جای ذرات گردوغبار ما شاهد ذرات بلورین نمک در فضای شهر و استان خواهیم بود.

بیوک رییسی به خبرنگار سبزپرس گفت: روز گذشته میزان غلظت گردوغبار در تبریز بیش از حد استاندارد بود، اما امروز شرایط مناسب است و مورد خاصی نیست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال که منشا گردوغبار تبریز کجا بود، افزود: این گردوغبار ها منشا خارجی و فرامنطقه ای دارد. از آنجایی که آذربایجان شرقی نزدیک مرز عراق واقع شده است بنابر این ما تحت تاثیر گردوغبار های کشور های همسایه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی و تغییر کاربری ها و عدم پوشش گیاهی در مناطق وسیعی از این کشور، هر از گاهی سبب بروز پدیده گردوغبار می شود.

رییسی در پاسخ به این سوال که تبریز بیشتر در چه مواقعی از سال با پدیده گردوغبار مواجه است، اظهار داشت: در فصل گرما احتمال بروز این پدیده نیز افزایش می یابد. همچنانکه آمارهای سازمان حفاظت محیط زیست هم تایید خواهند کرد که در این فصل گردوغبار در استان های جنوبی کشور نیز افزایش می یابد.

مدیرکلحفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی همچنین اظهار داشت: البته از آنجایی که استاندارد گردوغبار پایین است و 50 میکروگرم بر متر مکعب تعیین شده است، بروز کوچک ترین پدیده ای باعث عبور شاخص هوا از استاندارد ها می شود.

این مقام استانی محیط زیست در پاسخ به این سوال که چه میزان از گردوغبار استان آذربایجان شرقی منشا داخلی دارد، گفت: درصد اندکی از گردوغبار ها منشات داخلی دارد و اکثرا با منشا خارجی است.

رییسی ادامه داد:  اما در آینده اگر پسروی دریاچه ارومیه بیشتر شود، به جای ذرات گردوغبار ما شاهد ذرات بلورین نمک در فضای شهر و استان خواهیم بود.

وی در همین رابطه خاطرنشان کرد: البته ما اکنون دستگاه سنجش میزان غلظت بلور نمک را در کشور نداریم که با این پیش بینی هایی که وجود دارد، باید نسبت به تهیه آن اقدام شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی همچنین اظهار داشت: در سال گذشته شهر تبریز 30 روز از سال را در وضعیت اضطرار به سر می برد، اما امسال و با گذشت دو ماه از سال تبریز بیش از 10 روز را در وضعیت اضطرار به سر برد.

رییسی با بیان اینکه این وضعیت تنها شامل آذربایجان شرقی نمی شود و استان های مرزی کشور را دربر می گیرد، خاطرنشان کرد: البته برای افزایش روزهای اضطرار باید کاهش شاخص آلودگی را نیز در نظر گرفت. چرا که از سوی سازمان حفاظت محیط زیست این استاندارد از 90 میکروگرم بر مترمکعب به 50 میکروگرم کاهش یافته است.

یادآور می شود گردوغبار با منشا خارجی پس از درگیر کردن هر روزه استان های غربی و مرزی کشور در سال جاری استان ها و شهرهای بیشتری را در گیر کرده است. چنانکه روز گذشته بر اساس گزارش مرکز کنترل آلودگی هوای شهر تبریز میزان گرد و غبار موجود در هوا بیش از دو برابر استاندارد بوده و حاکی از شرایط اضطرار وضعیت هوا بود. این در حالی است که پیشتر این شهر به ندرت در معرض پدیده گردوغبار قرار می گرفت.

ارک قالاسی

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter