English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

فاجعه ی طوفان نمک آذربایجان جنوبی را درنوردید؛ آسمان بناب، ملکان، مراغه، عجب شیر و تبریز پر از نمک+ تصاویر

ذوح: طوفان نمک دریاچه اورمیه بالاخره به تبریز رسید. فاجعه ای که فعالین مدنی آذربایانی به همراه کارشناسان زیست محیطی بارها نسبت به وقوع آن هشدار داده بودند.

گزارشات ارسالی از تبریز حاکی از غیر عادی بودن گرد وغبار کنونی نسبت به موارد مشابه پیشین است. این گرد و غبار که تمام مناطق شهر تبریز را پوشانده، دید مستقیم را کاهش داده و حتی کوه های اطراف تبریز در شمال و جنوب آن را از دید مردم پنهان کرده است. در جاده ی تبریز اورمیه و همچنین تبریز مراغه نیز در برخی مناطق دید به چندین متر محدود گردیده است. در عجب شیر نیز وضع به شدت بحرانی توصیف شده است.

به گزارش آذوح در رابطه با آخرین وضعیت دریاچه اورمیه، دکتر ناصر آق که خود اصالتا ترکمن بوده، در مصاحبه با یکی از خبرگزاری های محلی به واقعیت های تلخی پیرامون این دریاچه اشاره کرده است. وی درباره آخرین وضعی دریاچه اورمیه معتقد است: " طبق آخرین ارزیابی های صورت گرفته از سوی ما، متوجه شدیم حجم آب باقیمانده در دریاچه اورمیه بسیار بسیار کمتر آن چیزی است که در سایر ارگان ها و رسانه ها مطرح می شود. هر چند تا کنون آمار خیلی دقیقی از مقدار آب دریاچه اورمیه اعلام نشده، اما رقم هایی که گفته می شود بسیار بالاتر از آن چیزی است که واقعیت دارد. بخش عمده آب دریاچه اورمیه در قسمت شمالی آن است، اما می بینیم که عقب نشینی ساحلی در شمال دریاچه هم بسیار چشم گیر است. طبق آخرین بر آوردهایی که انجام دادیم حداکثر عمق آب در جنوب دریاچه در مناطق خیلی محدودی 2 متر و 40 سانتی متر است. با توجه به طول و عرض آبی که موجود است و با احتساب عمق متوسط یک متر، اکنون چیزی در حدود 40 میلیون متر مکعب آب در جنوب دریاچه اورمیه باقی مانده است؛ یعنی کمی بیشتر از آبی که پشت سد شهر چای اورمیه وجود دارد.

عمق فاجعه دریاچه اورمیه خیلی بیشتر از حد تصور ماست و واقعا نمی شود گفت که اکنون دریاچه اورمیه زنده است. اخیراً دیدم تلوزیون زیر نویس می کرد که سطح آب دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته 24 سانتی متر افزایش یافته است! واقعاً من نمی دانم این آمار را چه کسانی و با چه هدفی ارائه می کنند؟ فکر می کنم ارائه چنین آمار دروغی هدفی جز گول زدن مردم و سرپوش گذاشتن بر بی کفایتی های مسئولان ندارد.

ببینید اگر اقدام بسیار بسیار عاجلی صورت نگیرد، نگه داشتن دریاچه اورمیه بسیار دشوار خواهد بود. سرعت عقب نشینی ساحلی آب وحشتناک است و در عرض 20 روز 2 کیلومتر عقب نشینی ساحلی صورت گرفته است. ما داریم به اوج فاجعه دریاچه اورمیه نزدیک می شویم."

تندباد شدیدی شهرستان بناب واقع در جنوب استان آذربایجان شرقی را در نوردید.

به گزارش خبرگزاری فارس از بناب، این تند‌باد که همچنان نیز ادامه دارد، چهره شهر را غبار‌آلود همراه با گرد و خاک کرده است.

براساس این گزارش باد تندی که هم اکنون نیزدرشهرستان بناب می‌وزد، نه تنها باعث ایجاد اختلال در تردد عابران پیاده شده است بلکه در برخی نقاط شهر با کنده شدن برخی درختان، اختلال در شبکه و قطعی برق را نیز به دنبال داشته است. همچنان که این هوای آلوده موجب اختلال در تنفس افراد کهنسال و نیز کودکان شده است.

همچنین با توجه به خشک شدن دریاچه ارومیه و ازدیاد عرض سواحل این دریاچه در شهرستان بناب و سمت وزش این تند باد از طرف دریاچه ارومیه، متأسفانه در میان گرد و خاک ناشی از این تند باد مقادیر قابل توجهی نمک نیز به چشم می‌آید که در صورت ادامه این وضع و فرود آمدن این نمک‌ها در اراضی کشاورزی منطقه موجب غیرقابل کشت شدن آنها خواهد شد.

از خسارات احتمالی این تندباد به تأسیسات شهرستان بناب تا این لحظه هیچگونه آماری منتشر نشده است.

آذوح

 

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter