English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

کمپین کارت پستال سازمان عفو بین الملل برای آزادی سعید متین پور

آذوح:  سازمان عفو بين الملل با آغاز کمپین کارت پستالی، خواستار آزادی بی قید و شرط سعید متین پور زندانی سیاسی آذربایجانی شده است.

در اين کارت پستال، سازمان عفو بين الملل از سعید متین پور به عنوان زندانی وجدان یاد کرده و خواهان آزادی بی قید و شرط او شده است. این سازمان حقوق بشری معتقد است متین پور تنها بخاطر فعالیتهای صلح آمیزاش برای احقاق حقوق فرهنگی و زبانی جامعه آذربایجانی در ایران بازداشت و در حال گذراندن هشت سال زندان می باشد.

بازداشت متین پور به ۴ خرداد ۱۳۸۶ و همزبان با اولین سالگرد تظاهرات گسترده آذربایجانیهای ایران به کاریکاتور توهین آمیز در یک روزنامه دولتی ایران بر می گردد. در اعتراضات می سال ۲۰۰۶ آذربایجانیها صدها نفر بازداشت شده و تقریبا" ۲۰ نفر جان خود را از دست دادند. بنا بر گزارشات بازجویی های متین پور در طول مدت بازداشت توام با شکنجه بوده است. او همچنین در دوم اسفند ۸۵( فوریه ۲۰۰۷) مقارن با روز جهانی زبان مادری به مدت ۱۰ روز بازداشت شده بود.

این سازمان حقوق بشری از اعضای خود خواسته است تا با فرستادن این کارت پستال ها برای مسئولان جمهوری‌اسلامی‌ایران خواهان آزادی این زندانی سیاسی آذربایجانی شوند و از مقامات ایرانی بخواهند تا امکان تحصیل زبان مادری غیرفارس ها را در سیستم آموزش عمومی خود فراهم کرده و به جوامع اقلیت ها اجازه ایجاد مدارس خصوصی برای آموزش زبان مادری خود به کودکان اشان داده شود.

سازمان عفو بين الملل که يک گروه مدافع حقوق بشر به شمار می رود که همواره به نقض حقوق بشر آذربایجانیها و دیگر جوامع غیرفارس در ایران حساس بوده و در سالهای گذشته دهها بیانیه در این زمینه صادر کرده است. این سازمان بین المللی چند روز پیش نیز در نشریه خود با درج مقاله ای تحت عنوان "مبارزه براي كلمات" به مسئله زبان مادري در ايران پرداخته بود.

لینک دانلود

ساوالان سسی

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter