English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

به خاورمیانه بیدار شده؛ فرصت ها و تهدیدها- دکتر کاوه احمدی علی آبادی

عضو هیئت علمی دانشگاه آبردین با رتبه پروفسوری

عضو جامعه شناسان بدون مرز (ssf)

سالی که گذشت دستخوش تحولات اساسی بود و آبستن تحولات آتی برای سال های آینده. برخی ابعادی جهانی داشت و بعضی ابعاد منطقه ای.

برای اولین بار در تاریخ جهان شاهد بودیم که ایالات متحده آمریکا و روسیه با وجود اختلافاتی شدید در برخی از زمینه ها به میزانی پختگی از خود نشان دادند تا دامنه اختلافات را به حوزه های دیگر گسترش ندهد و در برخی از موارد به هماهنگی و حتی مشارکت دست یابند. البته پس از فروپاشی کمونیست پیش آمده بود که روسیه در برخی از زمینه ها دیدگاهی مخالف غرب نداشت و نسبت به بسیاری از وقایع جهان موضع گیری خاصی نمی کرد، اما تاکنون شاهد نبودیم که در اوج حساسیت و بعضاً تقابل روسیه با غرب (مشخصاً کریمه و اوکراین) روسیه با غرب و به خصوص آمریکا در زمینه های دیگر به توافق و مشارکتی فعال دست یابند. پرونده هسته ای ایران، تصمیماتی مشارکتی که پیرامون تغییرات آب و هوایی گرفته شد و نقشه راهی که برای بحران سوریه ریخته شده، بارزترین این نتایج بودند. نقش پررنگ، موثر و کلیدی سازمان ملل در حل بحران های جهانی از حیاتی ترین این تحولات بودند. چیزی که یا در گذشته یا صادق نبود یا بسیار کمتر صادق بود و سازمان ملل در حد سازمانی توصیه گر و موعظه گر اعلامیه صادر می کرد و دیگران نیز اهمیت نداده و کار خودشان را می کردند. بحران های لیبی، سوریه و یمن با حضور فعال و به موقع سازمان ملل به سوی مذاکره و آتش بس هدایت شدند. این ها مهمترین چرخش ها در سطوح جهانی بودند. برخی از بحران ها هستند که باید سعی همگان این باشد که برای سال آینده آن ها را حل کرد؛ بحران پناهندگان و بحران فلسطین از آن جمله اند. بحران های سوریه و یمن نیز هنوز حل نشده اند و راهی دراز برای حل نهایی شان در پیش داریم. شماری از تحولات نیز منطقه ای بوده اند که باید به شکلی گذرا به هر یک پرداخت.

به سوریان و طرف های درگیر

همین حالا اگر روسیه و غرب (اروپا و آمریکا) مذاکره و مذاکره کنندگان را به حال خود بگذارند، بی وقفه مذاکرات شکسته خورده و هر گونه راهکار غیرنظامی به کناری پرتاب می شود و تنها سلاح ها در سوریه سخن خواهند گفت. کسانی که شعار می دهند مذاکرات باید سوری- سوری پیش رود یا شرایط سوریه را نمی دانند یا مذاکره نمی دانند و یا هر دو! روسیه و غرب به همراه نقش موثر و مکمل سازمان ملل باید چون "ادابتور و کاتالیزور" این مذاکرات چند جانبه را پیش برند -با کار روی نقاط اصطکاک چند طرف و یافتن راهکارهای فنی برای دور زدن برخی از خطوط قرمز طرف ها، مشابه آنچه در پرونده هسته ای ایران صورت دادند- و تا حالا نیز نقشه راه سوریه با همت و درایت و مهارت آنان است که پیش رفته است. کسانی نیز که مصرند درخصوص سرنوشت رئیس جمهور سوریه تنها سوریان باید نظر دهند، باید ببینند که در سوریه نیز هم حکومت سوریه و هم مردم سوریه نظرشان را قبلاً گفته اند؛ البته از لوله های تفنگ، و حالا سعی غیرسوریان بر آن است که اولاً تفنگ ها خاموش شوند و طرفین با زبان "انسان" با یکدیگر سخن گویند و ثانیاً با راه هایی جدید غرق شوندگان را از گرداب سوریه نجات دهند. کسی که تنها با سلاح با مردمش سخن گوید و در کشورش جنایات جنگی روی داده باشد (حالا هر کسی مرتکب شده باشد) باید کنار رود. این در کشورهای دیکتاتوری و نیمه دیکتاتوری قابل درک نیست (به خصوص ایران که هر کسی را که در مقام دفاع از "نظام" نسبت به مردم هر جرم و جنایتی کرده باشد، به او پست و مقام بالاتری می دهند)، ولی در کشورهایی که از مقاماتی مسئول برخوردارند، متداول است که مقامی در حیطه مسئولیت اش اتفاق ناگواری افتاده که چه بسا شخصاً از آن اطلاع نداشته و زیر دستی هایش مرتکب آن شده اند، ولی آن مسئول بی درنگ استعفاء می دهد؛ چون مقام مسئول یعنی این که در حوزه مسئولیت تان اتفاقی افتاده که شما نتواسته اید مانع آن شوید و باید مسئول دیگری با برنامه ها و راه حل های جدیدی بیاید تا مردم دوباره دچار مشکل یا مشکلات در آینده نشوند. علاوه بر آن، تا همین جا نیز هر چند طرف درگیر در سوریه با کمک متحدین جهانی و سازمان ملل به میز مذاکره آمده اند و به سختی بتوان به توافقی در آینده رسید که مورد اجماع باشد، چه رسد که یک طرف بگوید باید همین طوری و بدون هر نوع راه اصلاحی طرف مقابل را برای حکومت آینده بپذیرید! در سطح رزمندگان سوری، داعش که تکلیف اش روشن است و سوای دیگران که عملاً به ثبوت رسانده تنها زبان برخاسته از اسلحه را می شوند و می فهمد. گروه هایی چون النصره به سبب اقدامات تروریستی نمی توانند در دولت آتی و حتی انتقالی نقشی داشته باشند و در نقطه مقابل، در سطح رژیم سوریه نیز مقاماتی که پیش از بهار عرب پست های مهمی داشتند که به این کشتار جمعی منتهی شده نمی توانند نقشی در دولت آتی و انتقالی داشته باشند، اما کسانی که طی اصلاحاتی حکومتی پس از بهار عربی در سوریه به قدرت رسیدند می توانند و مهمتر از آن اپوزیسیونی در سوریه که به جنگ داخلی وارد نشد باید سهمی پررنگ ایفاء کنند، چون عملاً ثابت کردند که در طول این مدت اسلحه را راهکاری مناسب نمی بینند و طی بحران های آتی سوریه دوباره کشور را دچار جنگ داخلی و مردم را باز دستخوش مصیبتی همگانی نمی کنند.

در اینجا دو ملاحظه کلیدی وجود دارد. ما در طرف مبارزان سوری با گروه هایی مواجه ایم که تروریست نیستند، اما بدین معنی نیز نیست که میانه رو هستند. گروه هایی که بمب گذاری های کور نمی کنند و مردم و اسرا را قتل عام نمی کنند، اما خواستار تحمیل حکومت اسلامی یا شریعت بر دیگران هستند، بدون این که تروریست باشند، افراط گرا هستند (قرار نیست به خودمان دروغ بگویم) و خواستار تحمیل و تجویز شریعت و باورهای اسلامی به دیگران اند. در مقابل گروه های اسلامگرایی هستند که حاضرند به عنوان یک حزب در انتخابات آینده سوریه بخشی از قدرت را سهیم شوند و اینان اند که میانه رو به شمار می روند. این واقعیت و نکته ای است که غرب و به خصوص دیپلمات های آمریکا باید بدان توجه کنند. دوم، این پازل پیچیده سوریه که در سطح گفتگو و صلح به آچمز رسیده تنها با یک حرکت کلیدی قابل حل است، به شرطی که هر یک از طرف ها اندک انعطاف هایی به خرج دهند: می توان طی راهکاری برای دولت انتقالی سوریه مقام ریاست جمهوری در قانون اساسی سوریه را -چون بسیاری از کشورها- دارای مقامی تشریفاتی تعریف کرد و اکثریت اختیارات در نظامی پارلمانی به نخست وزیر و دولت منتخب برخاسته از آن و اسد "تنها در دولت انتقالی" مقام ریاست جمهوری را داشته باشد و پس از آن طی مکانیسم انتخابات، مجلس و دولت و متعاقب آن سایر پست ها با شخصیت هایی کاملاً جدید کار را از دولت انتقالی تحویل بگیرند.

علاوه بر آن، در صورتی که طرفین به راهکار مشترکی برای تشکیل دولت انتقالی و مصالحه نرسیدند، سناریوی دیگری نیز مقدور است و به نظرم محتمل تر: سناریوی آتش بس گام به گام و "منطقه به منطقه" زیر نظر سازمان ملل. یعنی با شرایط "نه جنگ و نه صلح" مواجه خواهیم بود (البته جنگ با داعش و النصره ادامه خواهد داشت) و کمک به مردم و آسیب دیدگان و بازسازی کشور شروع خواهد شد. در غیر این صورت جوخه سوریه همچنان فعال پابرجا خواهد بود.

به کردهای سوریه

اما کردهای سوریه؛ به نظر می رسد که باز مقامات ترکیه به خیال مبارزه با شما به نفع تان بازی کردند. چون گرفتاری های تان پس از دعوت به مذاکرات تازه شروع می شد و سعی همگان بر این می بود که شما نیز در ردیف دیگر اقوام سوریه رفته و عملاً به جز افزودن چند واژه کرد در تفاهنامه نهایی، چیز بیشتری عایدتان نمی شد، اما حالا مختار گذاشته شدید تا مجلس و دولت کردی تان را به پیش برید، چون برای چیزی که توافقی نکرده اید، تعهدی نیز ندارید و آزادید تا همچون کردهای عراق استقلال تان را عملاً در دست گیرید و محقق سازید؛ تنها یادتان نرود که قرار نیست نظامی ایدئولوژیک و تک حزبی یا عملاً تک حزبی و به ظاهر با عناوین حزبی رنگارنگ را در کردستان سوریه پیاده کنید. این یعنی باید علاوه بر متحدان، کردها و دیگران و اقوام منتقد و احزاب رقیب و مخالف را نیز پذیرا باشید و گرنه دموکراسی نوپای تان به جایی نمی رسید و همچون بسیاری از دیکتاتوری ها در حد شعارهای دموکراتیک باقی می مانید.      

به لیبیان

بحران لیبی با همت و اصرار سازمان ملل به آشتی ملی رسید و با تداوم ارتباط با چند سوی طرف درگیری نیز به موفقیت عملی و نهایی می رسد. انقلاب لیبی تنها با این آشتی ملی بود که محقق شود و گرنه ناموفق و پایان یافته می ماند. گرچه کار در آنجا تمام نشده، اما بسیار نزدیک به سرانجام است. گرچه مشکل داعش در لیبی هنوز حل نشده، ولی نباید از یاد ببریم که داعش و تروریست تنها مسأله لیبی نیستند و پیروزی انقلاب لیبی نیز منوط به شکست کامل داعش نیست، گرچه برای آزادی و استقلال کشور ضروری است. حمله کشورهای غربی و نیروهایی بین المللی به داعش در لیبی نباید به تشکیل دولت وحدت ملی موکول شود. فوت وقت تنها باعث گسترش بیشتر داعش در منطقه و دشوار شدن نابودی شان و منجر به ویرانی های بیشتر زیرساخت های لیبی می گردد.

به عراقیان

در عراق وضعیت گرچه بسوی تجزیه کشور پیش می رود، اما نمی توان گفت به صرف اوضاع ناگوار است، و فاجعه زمانی است که به اسم حفظ تمامیت ارضی کشور، باند یا قومی یا مذهبی دیگران را سلاخی برای همرنگ شدن با خود کند. واقعیت این است دیکتاتوری بعث که از اقوام و گروه های رقیب یا حتی متنوع بر علیه یکدیگر استفاده می کرد و از این طریق قدرت اش را اعمال می نمود، چنان فجایعی را پدید آورده که کار به تسویه حساب های قومی و تاریخی کشیده شده است (درس عبرتی باشد برای سایر نظام های قدرت طلب که از به جان هم انداختن اقوام و اقلیت ها نان می خورند) و اگر نظامی متمرکز در عراق سر کار باشد، در خوش بینانه ترین منظر با دیکتاتوری اکثریت بر اقلیت روبرو خواهیم شد. تقسیم کشور به سه اقلیم کرد و شیعه و سنی نیز مشکل را حل نکرده و به تجزیه کشور منتهی می شود، چون خطوط آن تقسیم دقیقاً به روی گسل و اختلافات قومی و مذهبی و تاریخی قرار دارد که بی برو برگرد منجر به گسست کامل می شود و با سخنان گل و بلبل حل نمی شود. تنها راه حل ممکن تقسیم عراق به اقلیم هایی است چندگانه است که در آن اقلیت های یک اقلیم و مناطقی که ترکیب متنوع قومی و مذهبی دارند، اقلیم دیگر را تشکیل دهند و نوع رابطه اقلیم کردستان نیز از فدرالی به کنفدرالی (چون کردها دیگر به ارتباط فدرالی ناموفق گذشته با دولت بغداد تن نمی دهند) تغییر کند. و گرنه همگی باید خود را برای ظهور "کشور جدید کردستان" نقداً و کشورهای کوچک دیگر در سرزمین عراق به شکلی نسیه آماده کنیم (چه خوشمان بیاید و چه نیاید) که جنگ داخلی و کشتارهای بزرگ نیز نمی تواند تغییری در آن ایجاد کند.

به اردوغان

کار و رسالت شما همچون هر انسان متدین واقعی باید اقداماتی از آن قبیل که اخیراً انجام دادید –نجات یک انسان مصمم به خودکشی- یعنی نجات انسان ها باشد، و مانع به جان هم افتادنشان در مناطق مختلف ترکیه و به خصوص کردها و ترک ها با یکدیگر باشید؛ به خصوص مردم عادی و اشخاص غیرمسلح. حتی اگر گروهی از کردها یا هر اقوام دیگری خواستند به جان هم بیافتند شما به عنوان یک مسئول متعهد باید مانع شان شوید و مهمتر بدانید که چگونه عملاً هر بحران را حل کنید، نه این که از هر بحران بسان آب گل آلودی برای ماهیگیری بهره برید. هوشیار باشید که کشورتان خطرناک تر از تجزیه، دارد نابود و قتل عام می شود. اگر همچنان به بازی ای که میت در ترکیه و بر علیه کردها و اسلام گرایان "به شکلی رندانه" راه انداخته تن دهید. اشتباه نکنید بسیاری از سیاستمداران نادانسته و ناخواسته قاتل و دیکتاتور می شوند؛ کاملاً ناباورانه و به وسیله تیم های زیر دست شان.

به یمنی ها

همان گونه که پیش بینی کرده بودم، با وجود تلاش های بی وقفه سازمان ملل و انعطاف مداوم رئیس جمهور یمن، یمن همچنان در خون و آتش می  سوزد. چون صلح تصمیمی است دو یا چند طرفه، اما جنگ تصمیمی است که تنها توسط یک طرف به تنهایی می تواند شروع شود و تداوم یابد.واقعیت این است که حوثی ها با تحریک های سپاه قدس ایران بدنبال صلح یا مذاکره نیستند، بلکه از هر چیزی از جمله صلح و مذاکره برای تحمیل خود بر طرف مقابل و سوار شدن دائمی بر مردم یمن و پیاده نشدن از آن بهره برند (کار مشابهی که  خمینی و باندش در انقلاب 57 ایران صورت داد و قبل از رسیدن به قدرت به همه –حتی کمونیست ها قول مشارکت داد و وقتی به قدرت رسید حتی به زیردستانش نیز رحم نکرد و تقریباً همگی ضد انقلاب شدند!!) حتی اگر اینک به زور سلاح به مصالحه تن دهند، فردا در اولین بحران و خلع قدرت، به سرعت آن را نقض کرده و قدرت را به خود منحصر خواهند کرد؛ همان گونه قبل از این طی توافقات پیشین طرف های یمنی با وساطت سازمان ملل "به کرات" چنین کردند. (با این نوع بازی های بازیگران، خطر تجزیه دائمی، کشورهای عراق و سوریه و یمن را تهدید می کند.)

با این همه، همین میزان گفتگوی طرفین درگیری یمن با وساطت نماینده سازمان ملل نیز بدون دستاورد نبود و آتش بسی ولو موقت –لااقل در بسیاری از مناطق، و آزادی و تبادل اسرا و زندانیان از آن جمله بودند. با این وجود چه در مورد بحران یمن و چه هر بحران دیگری، اگر علارغم مخالفت من، توافق و صلحی در یمن یا هر جای دیگر بدست آمد، آن (توافق و صلح) ارجعیت دارد و من پذیرای آن خواهد بود (زیرا همچون حق وتو نظر هر شخصی را خنثی خواهد کرد). چون هیچ کس "به تنهایی" نباید مانع صلح -ولو موقت- باشد؛ زیرا صلح پیروزی برای همگان است.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter