English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

«تیراژ کتاب‌ در ایران به کمتر از ۴۰۰ نسخه رسیده است»

آذوح: علی باباچاهی، شاعر ایرانی می‌گوید تیراژ کتاب‌های رمان، شعر، فلسفه و آثار تحقیقی و پژوهشی در ایران به کمتر از ۴۰۰ نسخه و در برخی موارد کمتر از این رسیده است.

باباچاهی روز دوشنبه ۱۷ اسفند به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که وضعیت کتاب در ایران «واقعاً اسفناک» است.

او در توصیف این وضعیت می‌گوید: «قولی است که جملگی بر آنند، وضع به همین نحوی است که می‌گویم و از ناشران هم این را شنیده‌ام.»

در ایران تیراژ کتاب نسبت به جمعیت آن نیز پایین است. تیراژ کتاب از سه هزار جلد در دهه‌های ۵۰ و حتی ۶۰ هجری شمسی به کمتر از ۵۰۰ عدد در سال‌های اخیر رسیده است. چندی پیش نیز رسانه‌های ایران از انتشار کتابی خبر دادند که تیراژ آن تنها ۲۰ جلد بوده است.

علی باباچاهی همچنین درباره وضعیت سانسور در ایران نیز گفت: «ممیز‌ها منصف‌تر از گذشته رفتار کرده و با عینک شفاف‌تری به آثاری که به دستشان رسیده است، نگاه می‌کنند. اگر درباره خودم بخواهم بگویم که آیا تغییری در نحوه ممیزی و دریافت مجوز حس کرده‌ام در پاسخ باید بگویم بله.»

این شاعر در حالی می‌گوید وضعیت سانسور «تغییر» کرده که شمار عمده‌ای از نویسندگان چنین باوری ندارند. رضا خندان، نویسنده در این‌باره گفته که وضعیت سانسور در دولت حسن روحانی در مقایسه با گذشته تغییر نکرده است.

کانون نویسندگان ایران نیز می‌گوید که در ایران «سانسور همچنان اعمال می‌شود.»

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter