English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

"رشد پدیده صورت‌های عروسکی در تهران"

آذوح: رئیس پژوهشکده‌ای در بسیج جامعه پزشکی ایران هشدار داد که "صورت عروسکی" و پوشش و آرایش یکسان بین زنان ایرانی رواج یافته است. او "رسانه‌های غربی" را متهم کرده است که این الگوی زیبایی و پوشش را رواج داده‌اند.

علی کرمی، رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژیکی "بسیج جامعه پزشکی" ایران، هشدار داد و ابراز نگرانی کرد که پدیده‌ی "صورت‌های عروسکی" در تهران رو به رشد است.

به گزارش "تسنیم" این مقام مسئول با "ابراز تاسف" از رشد این پدیده گفت:«در بسیاری از این موارد جراحی‌های زیبایی هیچ ضرورتی ندارند و این افراد به دلیل مشکلات روانی و خودکم‌بینی و نداشتن اعتمادبه‌نفس، اقدام به این کار می‌کنند.»

کرمی در توضیح پدیده "صورت عروسکی" گفت که منظورش زنان و دختران جوانی است که "هم‌شکل" و شبیه به "عروسک‌ها" صورت خود را آرایش می‌کنند، لباس‌های مشابه هم برتن می‌کنند و بر روی صورت یا اندام خود انواع جراحی‌های زیبایی را انجام می‌دهند.

رئیس پژوهشکده وابسته به بسیج جامعه پزشکی همچون بسیاری دیگر از مقامات انگشت اتهام را به سوی "رسانه‌ها و الگوهای غربی" گرفته و آن‌ها را متهم کرده است که باعث رواج این نوع پوشش و آرایش و جراحی زیبایی بین جوانان ایرانی شده‌اند. او تاکید کرد:«امروزه رسانه‌های غربی با روش‌های تازه توانستند بر افکار جوانان و مردم کشور ما تاثیر بگذارند.»

کرمی در گفت‌وگوی خود با "تسنیم" مدعی شد: «پسران و دختران نسل جوان به جای پذیرش الگوهای داخلی که بسیار غنی از فرهنگ اسلامی و ایرانی است، در عرصه زیبایی‌های ظاهری از الگوهای غربی پیروی می‌کنند.»

رئیس این پژوهشکده در اظهارات خود افرادی را که دست به جراحی زیبایی و آرایش‌های غلیظ می‌زنند "جاهل" دانسته و مدعی شده این افراد خود را از "علم و مطالعه و کتاب" دور نگه داشته‌اند.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژیکی درحالی انگشت اتهام را به سوی رسانه‌های غربی گرفته که آمار جهانی نشان می‌دهد رواج جراحی زیبایی و خرید و مصرف محصولات آرایشی در کشورهای غربی به‌مراتب پایین‌تر از کشورهای خاورمیانه است.

آمار جهانی نشان می‌دهد که ایران بعد از عربستان سعودی، بیشترین میزان خرید و استفاده از محصولات آرایشی را در خاورمیانه دارد و در رتبه هفتم جهان از نظر رواج استفاده از لوازم آرایش است. بیست و نه درصد از مجموع لوازم آرایش خاورمیانه در ایران به فروش می‌رود و به مصرف می‌رسد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد که زنان ایرانی به‌طور متوسط هر ماه یک ریمل برای آرایش چشم می‌خرند. این درحالی است که برای مثال یک زن فرانسوی هر ۵ ماه یک ریمل می‌خرد.

از سوی دیگر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران اعلام کرد که تنها ۱۰درصد از جراحی‌های زیبایی ایران به دلیل مشکلات واقعی چهره مثل سوختگی است. بقیه موارد تنها برای تغییر چهره در راستای مدهای رایج است.

در ایران جراحی‌های غیرمنتظره‌ای مثل جراحی موسوم به "گوش الاغی" نیز در میان قشرهای مرفه رایج شده است که با برش قسمت بالایی گوش و سپس بخیه زدن، فرم گوش را تیز می‌کنند. عملی که در نتیجه‌ی آن و با تغییر فرم طبیعی گوش، بازگشت به حالت اولیه ناممکن می‌شود.

بنا به آمار رسمی سالانه در ایران بیش از ۸۰ هزار جراحی زیبایی بینی انجام می‌شود و مسئولان می‌گویند آمار غیررسمی احتمالا از این رقم نیز بیشتر است. دکتر محسن نراقی، رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران، پیش از این گفته‌ بود که بیش از ۵۰ درصد مراجعه‌کنندگان برای عمل زیبایی بینی به‌‌طور واقعی هیچ نیازی به جراحی بینی ندارند.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter