English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

روزنامه سپاه: دوران طلایی امام بود، همه‌تان را آویزان می‌کردند

آذوح: نویسنده روزنامه وابسته به سپاه در واکنش به نامه مهدی کروبی یادآوری کرد که بدعت بازداشت خانگی و بدون محاکمه مخالفان به "دوران طلایی امام" بازمی‌گردد که او خواهان بازگشت به آن است. این نوشته واکنش‌های زیادی در پی داشت.

مهدی کروبی، یکی از دو نامزد معترض به نتایج اعلام شده انتخابات سال ۸۸، در نامه سرگشاده‌ای از رئیس‌جمهور حسن روحانی خواست مطابق تکلیفی که قانون اساسی بر عهده‌اش گذاشته، "از حاکمیت مستبد" بخواهد او را در یک دادگاه علنی محاکمه کنند.

مهدی کروبی با اشاره به سخنان اخیر رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای که بدون نام بردن، او و موسوی را به رفتار "نانجیبانه" در سال ۸۸ متهم کرده، نوشت: «خروجی این دادگاه مشخص خواهد کرد که برگشته از انقلاب و نانجیب، و ادامه‌دهنده راه انقلاب و نجیب، کدامیک از طرفین دعوا و نزاع انتخابات ۸۸ قرار دارند.»

کروبی و میر حسین موسوی همراه با زهرا رهنورد همسر موسوی از بهمن ماه سال ۸۹ بدون محاکمه و حکم قضائی در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

این نامه با واکنش‌های گسترده‌ای در فضای مجازی و برخی از رسانه‌های وابسته به اقتدارگرایان و نیروهای نظامی و امنیتی روبرو شد. بحث‌انگیزترین این واکنش‌ها یادداشتی بود که دیروز سه‌شنبه (۲۴ فروردین / ۱۲ آوریل) در روزنامه جوان، نشریه وابسته به سپاه پاسداران منتشر شد.

کروبی نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری در سال‌های ۸۴ و ۸۸ را حاصل تقلب و مهندسی آراء عنوان کرده و می‌نویسد، در این دو انتخابات "با دخالت بخشی از نیروهای سپاه پاسداران، بسیج و وزارت اطلاعات" حق او و مردم ضایع شده است.

برخی تحلیل‌گران نامه ‌مهدی کروبی به روحانی را تاریخی و بسیار شجاعانه خوانده و مخاطب اصلی آن را رهبر جمهوری اسلامی عنوان کرده‌اند.

نامزد معترض انتخابات سال ۸۸ که در این نامه خامنه‌ای را "مستبد"، "خودمحور"، "جاه‌طلب" و دارای "حب ریاست و توسعه قدرت" خوانده، معتقد است انقلاب اسلامی پس از مرگ روح‌الله خمینی به انحراف کشیده شده است.

طعنه به "دوران طلایی امام"

دبیر بخش تاریخ روزنامه جوان در پاسخ به کروبی نوشته بود: «شما به همان دلیل یا مصلحتی در حصر هستید و محاکمه هم نمی‌شوید که در "دوران طلایی امام" آیات شریعتمداری، قمی، روحانی و... الخ محاکمه نشدند و در حصر ماندند... نامه‌پراکنی‌های شما هم به همان دلیل دیده و مسموع نخواهد شد، که نامه‌های آنها نشد.»

نویسنده این یادداشت به کروبی کنایه می‌زند: «مگر شما علاقه‌مند به بازگشت به دوران طلایی امام راحل نیستید؟ مگر به دریافت ده‌ها سمت از ایشان افتخار نمی‌کنید؟ امروز نظام جمهوری اسلامی شما را به همان دوران بازگردانده و تنها چشمه کوچکی از نحوه مواجهه با شوریدگان بر نظام در آن دوران را، به شما نشان داده است.»

در جمهوری اسلامی همه گروه‌های وابسته به جناح‌های مختلف، با نگرش‌های متفاوت و حتا متضاد خود را پایبند به "آرمان‌های امام راحل" می‌خوانند و حریف را به خیانت به آن متهم می‌کنند.

نویسنده روزنامه جوان در پایان یادداشت خود خطاب به کروبی نوشته است: «باز خدا پدر این "سید" [علی خامنه‌ای] را بیامرزد که نجیبانه تنها شما را "نانجیب" می‌خواند، اگر در آن دوران طلایی بودید، با چند کلمه فرمان همه‌تان را آویزان می‌کردند.»

«خمینی، پایه‌گذار حصر مخالفان»

روزنامه شرق روز چهارشنبه (۲۵ فروردین / ۱۳ آوریل) در مطلبی زیر عنوان "پاسخ عجیب به یک نامه" به بررسی یادداشت منتشرشده در روزنامه جوان پرداخته و می‌نویسد، "به استنباط فعالان سیاسی در آن ساحت امام مورد توهین قرار گرفته" است.

در این مطلب تاکید شده که نویسنده روزنامه جوان، ۱۸ تیر ۹۳ نیز در یادداشتی که توسط خبرگزاری فارس منتشر شد، "چهره امام را مورد تخطئه" قرار داده و درباره بازداشت خانگی مخالفان نوشته بود: «امیدواریم بر مدعیان علاقه به حضرت امام و دوران طلایی ایشان نیز پوشیده نباشد که پایه حصر منتقدان از همان دوران طلایی و قطعا با علم و اطلاع حضرت امام نهاده شد.»

به نوشته روزنامه شرق، با وجود بازتاب گسترده مطلب روزنامه جوان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، اغلب فعالان سیاسی اصول‌گرا، برخلاف موارد مشابه از واکنش به این مطلب خودداری کرده‌اند.

این روزنامه در ادامه به انعکاس نظر برخی از فعالان سیاسی هر دو جناح درباره مطلب یادشده پرداخت و خاطر نشان کرد که اصلاح‌طلبان و کسانی که "خط امامی" خوانده می‌شوند، معتقدند که "در این یادداشت به امام توهین شده است".

ادعای برخورد نرم‌تر با مخالفان

مهم‌ترین محور یادداشت منتشر شده در روزنامه وابسته به سپاه که با انتقاد فعالان سیاسی اصلاح‌طلب روبرو شده از این قرار است: برخورد خشن و غیرقانونی با مخالفان در جمهوری اسلامی از دوران خمینی آغاز شد و کسانی که اکنون به رفتار مشابه آن دوران معترض‌اند، این واقعیت را انکار می‌کنند و در آن دوره نیز به چنین برخوردهایی اعتراض نمی‌کردند.

ظاهرا بسیاری از اصول‌گرایان مضمون اصلی یادداشت منتشرشده در روزنامه جوان را تائید می‌کنند و مانند نویسنده آن معتقدند که برخورد با مخالفان توسط خمینی به مراتب شدیدتر از جانشین او بوده است.

حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر، امام‌جمعه سابق اصفهان گرچه معتقد است، نویسنده روزنامه جوان باید در به کار بردن کلمات تأمل بیشتری می‌کرد به "شرق" گفت: «منظور این است كه نظام با كسانی كه در برابرش بایستند برخورد می‌كند و الان برخوردی كه با این افراد شده نرم‌تر است از برخوردی كه قبلا با موارد مشابه شده بود.»

جعفر شجونی، از دیگر فعالان اصول‌گرا نیز معتقد است که روش خامنه‌ای در برخورد با مخالفان و معترضانی مانند مهدی کروبی و میر حسین موسوی "روش رآفت و مهربانی" بوده است.

فهرست اقدام‌های فراقانونی خمینی

شجونی به روزنامه شرق گفت: «من نمی‌دانم اگر زمان امام بود ایشان چه برخوردی می‌كرد، اما می‌دانم كه امام رحم نمی‌كرد به چنین كسی. او را خرد می‌كرد.»

عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه جوان در یادداشتی که چهارشنبه (۲۵ فروردین) در كانال تلگرام خود منتشر کرد، ضمن دفاع از مطلب روز گذشته این روزنامه در پاسخ به کروبی، فهرستی از تصمیم‌های فراقانونی خمینی، از جمله فرمان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ ارائه کرده است.

او در ابتدای این یادداشت ابراز خوشحالی می‌کند که همان‌طور که "روزنامه شرق ۲۵ فروردین نوشته هیچ اصول‌گرایی حاضر به خدشه [وارد کردن] به مطلب روزنامه جوان نشده" است.

گنجی در ادامه نوشت: «اما مسئله اساسی این است که: پس از گرایش بخش نخبگی اصلاحات به لیبرالیسم تلاش شد از امام یک چهره متساهل و بی‌خاصیت و یک پارچه اسلام رحمانی به نمایش گذارند که با استانداردهای سیاست و حکومت در غرب تطبیق کنند.»

فرمان کشتار زندانیان سیاسی

مدیر مسئول روزنامه جوان با اشاره به نمونه‌هایی مانند صدور حکم اعدام برای سلمان رشدی "بدون تشکیل هر دادگاهی"، به مورد دیگری اشاره می‌کند که به گفته‌ی او "اصلاح‌طلبان این را ویژه می‌پوشانند".

او این مورد را "دستور برای بررسی مجدد پرونده اعضا نفاق که بعد از [عملیات] مرصاد در زندان بودند اما بر مبارزه مسلحانه تاکید داشتند" عنوان کرده است.

پس از حمله افراد سازمان مجاهدین خلق به مرزهای غرب ایران در تابستان ۶۷ خمینی دستور داد، پرونده زندانیان سیاسی دوباره بررسی و برای کسانی که همچنان "بر سر موضع" بودند، حکم اعدام صادر شود.

این فرمان به اعدام هزاران زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ منجر شد که قائم مقام وقت رهبری، حسینعلی منتظری نیز با آن مخالفت کرد. منتظری این ماجرا، فرمان خمینی و مخالفت خود را در خاطراتش شرح دادده است.

حکم مفسد فی‌الارض

کروبی در نامه خود به حسن روحانی از این که "در انتخابات‌های ۹۲ و ۹۴ مردم با حضور پرشور خود جواب قاطعی به تمامیت‌خواهان دادند و برخی از نورچشمی‌های حاکمیت را از صحنه خارج کردند" ابراز خوشحالی کرد.

در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان، یکی از شش فقیه منصوب خامنه‌ای در شورای نگهبان به مجلس راه نیافت و دبیر این شورا، احمد جنتی نفر آخر تهران شد.

کروبی در این نامه شورای نگهبان را "ابزاری در ید حاکمیت" خواند و نوشت، مردم در انتخابات هفتم اسفند ۹۴ "هوشمندانه نسبت به ابزاری شدن شورای نگهبان به محوریت دبیر آن، که فهم و درک‌اش خود حکایتی است خواندنی؛ اعتراض کردند".

عبدالله گنجی در یادداشت تلگرامی خود به نقل سخنانی از خمینی پرداخته که گفته است: «[اگر کسی] به مردم بگوید که این شوراى نگهبان کذا و این مجلس کذا، این فساد است، و مفسد است یک همچو آدمى، تحت تعقیب مفسد فى‌الارض باید قرار بگیرد.»

او در خاتمه می‌پرسد: «حال سوال این است اگر کسی نظام را متهم به تقلب و تجاوز کنند و باعث کشته شدن ۴۵ نفر بیگناه شود و تدابیر و فرمان رهبر جامعه اسلامی را نادیده بگیرد و قانون را به سخره گرفته باشد، امام برایش فرش قرمز پهن می‌کرد؟»

تکرار سخنان خامنه‌ای در روزنامه سپاه

برخی از ناظران معتقدند پروژه "تقدس‌زدایی" از خمینی یا دست‌کم تاکید بر برخورد خشن با مخالفان و اعمال غیر قانونی او، از این جهات در دستور کار رسانه‌های سپاه قرار گرفته که اصلاح‌طلبان و میانه‌روها بسیاری از انتقادهای خود به حاکمیت یا مخالفت با دخالت نظامیان در سیاست را با استناد به اظهاراتی از او مطرح می‌کنند.

از سوی دیگر مدیر مسئول روزنامه جوان در حالی اصلاح‌طلبان را به خاطر نمایش چهره "یک پارچه اسلام رحمانی" خمینی سرزنش می‌کند که حامیان خامنه‌ای می‌کوشند رفتار او را ملایم‌تر جلوه دهند و رهبر جمهوری اسلامی خود نیز بر آن تاکید دارد.

علی مطهری، نماینده اصول‌گرای مجلس، هشتم تیرماه ۹۳ به سایت "خبرآنلاین" گفته بود که در جریان دیداری که با شمار دیگری از نمایندگان با خامنه‌ای داشته، خواستار "رفع حصر کروبی و موسوی" یا محاکمه عادلانه آنها شده است.

مطهری می‌گوید رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به این درخواست گفته است: «جرم اینها بزرگ است و اگر امام بودند شدیدتر برخورد می‌کردند. اگر اینها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم.»

این سخنان در واقع همان چیزی است که با زبانی متفاوت و صریح‌تر توسط مدیر مسئول و دبیر بخش تاریخ روزنامه‌ جوان و شمار دیگری از اصول‌گرایان، از جمله جعفر شجونی تکرار شده است.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter