English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

دسترسی ایران به سیستم مالی جهانی، هدف اصلی برجام "تأمین نشده"

آذوح: ایران هنوز به سیستم مالی بین‌المللی دسترس ندارد. اتحادیه اروپا به ایران کمک می‌کند تا ارتباط مالی این کشور با بانک‌های غیرآمریکایی برقرار شود. به گفته ظریف مردم ایران باید هرچه زودتر از منافع برجام برخوردار شوند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، از آمریکا خواسته است که موانع را از سر راه همکاری ایران با سیستم بانکی جهان بردارد، زیرا به گفته او هدف اصلی کشورش در توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ و امضای "برجام" بیرون کشیدن کشور از انزوای اقتصادی و اتصال به سیستم مالی بین‌المللی بوده است.

ظریف در بخش دیگری از نشست مطبوعاتی گفت: «مردم ایران باید هرچه زودتر نتایج برجام و توافق هسته‌ای را احساس کنند و اگر این احساس به وجود نیاید این سوال برای آن‌ها پیش می‌آید که این توافق به چه میزان برای آن‌ها مفید بوده است.».

وزیر خارجه ایران که در کنفرانسی مطبوعاتی به همراه فدریکا موگرینی، سرپرست روابط خارجی اتحادیه اروپا، شرکت کرده بود، روز شنبه (۲۸ فروردین، برابر ۱۶ آوریل) در تهران گفت: «ایران و اتحادیه اروپا به آمریکا فشار وارد می آورند تا همکاری بانک‌های غیرآمریکایی را با ایران تسهیل کند».

ظریف تصریح کرد: «نوبت طرف مقابل، به ویژه ایالات متحده است که به تعهدات خود عمل کند و موانع را به ویژه در عرصه ارتباطات بانکی از سر راه ایران بردارد».

رد دسترسی به بانک‌های آمریکایی

محمدجواد ظریف در مصاحبه مطبوعاتی تأکید کرد: «همان‌طور که همه از ابتدا می‌دانستند برجام بانک‌های آمریکایی را شامل نمی‌شده و نمی‌شود بلکه بحث عدم مزاحمت آمریکا برای همکاری سایر بانک‌ها با ایران مطرح است».

این واکنشی به اظهار نظر ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران است که روز قبل گفته بود: «باید به ایران اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا داده شود». او انتقاد کرده بود که قدرت‌های غربی، از جمله ایالات متحده "هنوز به تعهدات خود" عمل نکرده‌اند.

او مدعی شده بود که مطابق برجام "باید به ایران اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا" داده شود.

در همان روز، در واکنش به سخنان رئیس کل بانک مرکزی ایران، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد که توافق هسته‌ای یا برجام شامل دسترسی جمهوری اسلامی به نظام مالی آمریکا نبوده و واشنگتن چنین موضوعی را قابل‌بررسی نمی‌داند.

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، روز چهارشنبه (۱۳ آوریل) برای شرکت در نشست بهاره "صندوق بین‌المللی پول" به آمریکا رفت و روز پنجشنبه با وزیر خزانه‌داری آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

بهره برداری سیاسی محافظه‌کاران

در ایران محافل حکومتی مخالف دولت و رسانه‌های وابسته به جناح اصولگرا، خبرهای مربوط به کاستی‌های برجام را به تفصیل بازتاب می‌دهند تا از آن "بی‌حاصلی توافق هسته‌ای" را نتیجه‌گیری کنند.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، متن مصاحبه ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران با تلویزیون بلومبرگ را منتشر کرده است.

رئیس بانک مرکزی گفته است که توافق هسته‌ای ایران با گروه موسوم به ۵ به اضافه یک، "تقریباً هیچ دستاورد اقتصادی مثبتی" برای تهران در بر نداشته است.

خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ نقل می‌کند که ولی‌الله سیف گفته است که ایران سه ماه بعد از اجرایی شدن برجام، هنوز توان دست‌یابی به صد میلیارد دلار دارایی ضبط‌شده‌اش در خارج از کشور را ندارد و برای پرداخت صورت‌حساب‌هایش در مبادلات خارجی به دنبال راهی برای استفاده از دلار است.

خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از وال‌استریت ژورنال، می‌گوید که رئیس کل بانک مرکزی ایران، از دولت اوباما خواسته است که «آمریکا باید برای تسهیل تراکنش‌های بانکی کشورش در سطح جهان تلاش کند... در غیر این صورت (توافق برجام) بر اساس مفادش از هم می‌پاشد.»

خبرگزاری "تسنیم" سخنرانی علیرضا زاکانی را در اهواز منتشر کرده است. این نماینده اصولگرای مجلس، توافق برجام را یکسره به سود آمریکا دانسته است.

زاکانی در انتقاد از دولت حسن روحانی گفته است: «متأسفانه در دولت یازدهم اراده‌ای برای نگهداشت پیشرفت‌های هسته‌ای وجود نداشت که نمونه آن اخراج نخبگان هسته‌ای بود و آمریکا نیز در مذاکرات به‌دنبال محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران تا حد ممکن بود.»

زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود درباره آثار اقتصادی و مشکلات پسابرجام نیز گفت: «سوئیفت باز است ولی هیچ بانک خارجی حاضر نیست با ما کار کند و آنها به‌خاطر رفتار آمریکا نگران هستند.»

رهبر جمهوری اسلامی نیز در سخنرانی‌های اخیر خود چند بار در تخطئه "برجام" و "بدعهدی" طرف‌های غربی سخن گفت.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter