English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

مخالفت استانداری تهران با اجرای طرح پلیس نامحسوس

آذوح: معاون امنیتی استانداری تهران می‌گوید برای اجرای طرح پلیس نامحسوس هماهنگی‌های لازم با دولت انجام نشده و استانداری تهران نسبت به آن ملاحظاتی دارد. یک نماینده مجلس نیز گفت، هدف طرح پلیس نامحسوس ناامید کردن مردم از دولت است.

معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران روز جمعه (۳ اردیبهشت/ ۲۲ آوریل) درباره طرح پلیس نامحسوس گفت «استاندار تهران به عنوان متولی امور اجتماعی و امنیتی که مسئول امنیت در استان است، نسبت به ابعاد و اجزاء این طرح اطلاع ندارد.»

به گزارش "ایسنا"، محسن نسج همدانی، معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران، افزود: «نباید انتظار داشت اجرای برخی طرح‌ها بدون همراهی و هماهنگی با سایر ارگان‌های امنیتی دولت، منجر به موفقیت گردد.»

به گفته معاون استانداری تهران "لازم است هرگونه طرحی که جنبه‌های اجتماعی و عمومی دارد و در ارتباط با مردم است، باید در دستگاه‌های مربوطه بررسی شود تا از نگرانی بیهوده بین مردم شریف جلوگیری گردد".

همدانی در پایان گفت: «استانداری تهران ضمن احترام به اصل این‌گونه طرح‌ها، حسب نظر وزیر محترم کشور و معاون محترم امنیتی - انتظامی وزارت کشور، لازم می‌داند چگونگی این طرح را بررسی کند و پاسخگوی برخی نگرانی‌ها باشد.»

خبر آغاز فعالیت ۷۰۰۰ نیروی نامحسوس پلیس تحت عنوان "گشت نامحسوس امنیت اخلاقی" روز دوشنبه (۳۰ فروردین / ۱۸ آوریل) از سوی حسین ساجدی‌نیا، رئیس پلیس تهران اعلام شد. این خبر با واکنش گسترده توام با نگرانی مردم روبرو شد. رئیس پلیس تهران گفت، فعالیت پلیس نامحسوس مکمل "گشت‌ ارشاد "در سطح شهر خواهد بود.

یک روز پس از انتشار این خبر حسن روحانی، رئیس جمهور در واکنش به این طرح گفت: «اولین وظیفه ما در قبال مردم احترام به شخصیت و جایگاه و کرامت مردم است. کرامت انسانی را خدا به انسان‌ها داده و این کرامت مقدم بر دین است.»

روحانی در دومین موضع‌گیری درباره طرح پلیس نامحسوس گفت: «آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی‌شود و حتی دولت و قوه قضاییه هم نمی‌توانند مردم را محدود كنند و فقط قانون می‌تواند چارچوب‌هایی در این زمینه داشته باشد.»

ناجا به افکار عمومی توضیح دهد

روز جمعه هم‌چنین محمداسماعیل سعیدی، نماینده تبریز و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: «نیروی انتظامی و مسولان ناجا باید برای افکار عمومی توضیح بدهند و این مساله را برای مردم روشن کنند تا مردم بدانند منظور از نامحسوس چه چیزی است و گزارش‌دهی و عملکرد این نیروها به چه نحو خواهد بود.»

سعیدی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: «معنی نامحسوس بودن این نیرو‌ها برای خود من محسوس نیست و هر چقدر در ذهن بررسی می‌کنم که یعنی چی؟ به نتیجه‌ای نمی‌رسم.»

سعیدی از نیروی انتظامی و مسولان آن خواست برای افکار عمومی توضیح بدهند و این مساله را برای مردم روشن کنند و تا مردم بدانند منظور از نامحسوس چه چیزی است و گزارش دهی و عملکرد این نیرو‌ها به چه نحو خواهد بود.

نماینده تبریز در مجلس معتقد است باید به ریشه‌ها بیشتر توجه و پرداخته شود، "در غیر این صورت اینگونه برخوردهای بازدارنده، به صورت مقطعی شاید پاسخ دهد و برخی را راضی و اقناع کند، اما اینکه ما توانسته‌ باشد مشکلی را به صورت ریشه‌ای حل کند یا خیر، مساله‌ای است که تاکنون پاسخی بر آن وجود نداشته است".

هدف ناامیدکردن مردم از دولت است

غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت و منتخب دوره دهم مجلس نیز به "ایلنا" گفت: «پلیس نامحسوس اخلاقی زمینه نا‌امنی فکری را به وجود می‌آورد. ما در کل کشور برای محیط زیست ۲۷۰۰ محیط‌بان داریم و درحالی که در تهران برای چنین منظوری ۷۰۰۰ نیرو در نظر گرفته شده است.»

این نماینده مجلس چنین طرح‌هایی را "خارج از محدوده کارکرد پلیس" خواند و گفت: «اشتباه این‌ها این است که نمی‌دانند پلیس نمی‌تواند به معنای عمیق کلمه ارشادی عمل کند. ممکن است پلیس تذکر‌هایی بدهد اما ارشادکننده نیست چرا که جنس پلیس ارشادی نیست.»

به نظر این نماینده مجلس این طرح هزینه گزافی را بر مملکت تحمیل خواهد کرد و در عین حال موجب امنیتی شدن جامعه خواهد شد چرا که الان همه از هم می‌ترسند.

جعفرزاده در عین‌حال معتقد است بین پلیس نامحسوس اخلاقی و مرحله دوم انتخابات ارتباط وجود دارد: «الان شصت کرسی برای مجلس باقی مانده است. باید به هر شکلی شده مردم را از دولت نا‌امید کنند.»

او گفت در این وضعیت وزارت کشور باید ورود کند تا در انتخابات مرحله دوم چنین مسائلی بر روی مردم اثر گذار نباشد: «در صورتی که وزیر کشور در این رابطه ابراز بی‌اطلاعی کند و یا بگوید من کاره‌ای نیستم‌‌ همان بهتر که درب آن وزارتخانه را با چنین وزیری ببندیم.»

جعفرزاده در پایان تاکید کرد: «اگر وزیر کشور در مورد پرونده مینو خالقی و پلیس نامحسوس اخلاقی کوتاهی کند و تنها نقش تماشاگر را بازی کند عاقبت خوبی برای آقای رحمانی فضلی پیش‌بینی نمی‌کنم.»

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter