English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

وزیر بهداشت: دولت برای ساختن بیمارستان پول ندارد

آذوح: وزیر بهداشت ایران ابراز امیدواری کرده است که سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت ایران وارد شوند. او همزمان از نبود زیرساخت‌های مناسب برای چنین سرمایه‌گذاری‌ها خبر داده است.

حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران ابراز امیدواری کرده است که "با حضور شرکت‌های داخلی و خارجی و حمایت‌های دولت" بخشی از زیرساخت‌های تخریب‌شده بازسازی شوند و شرایط برای ارائه خدمات بهداشتی درمانی بهبود یابد.

هاشمی که روز شنبه (۲۵ اردیبهشت/ ۱۴ مه) در همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت سخن می‌گفت، در عین حال شرایط را برای سرمایه‌گذاری خارجی دشوار توصیف کرد و افزود: «زیرساخت‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری در کشور در این بخش (بهداشت و درمان) وجود ندارد و تحریم‌ها بخشی از زیرساخت‌ها را تخریب کرده است.»

امکانات درمان و پزشکی در ایران با معضلات چندگانه‌ای روبروست. کمبود و در عین حال فرسودگی تاسیسات و امکانات درمانی موجود، در کنار تحریم‌ها و کمبودهای مالی از جمله این معضلات هستند.

به گفته وزیر بهداشت اکثر بیمارستان‌های کشور فرسوده هستند و بیش از ۵۰ سال قدمت دارند. از طرفی با رشد جمعیت نیاز به دریافت خدمات سلامت رو به افزایش است. این در حالی است که بخش مهمی از مردم در حاشیه شهرها ساکن هستند و هیچ زیرساختی برای ارائه خدمات سلامت به آنها وجود ندارد.

هاشمی تصریح کرد که «دولت پول ندارد تا در این بخش سرمایه‌گذاری کند، بنابراین تنها راه ممکن استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی است تا در دراز مدت و میان مدت بازپرداخت شود.»

سه تخت برای هر دو هزار نفر

بنا بر داده‌های وزارت بهداشت، در ایران ۹۰۰ بیمارستان مشغول ارائه خدمات درمانی هستند که ۵۵ درصد آنها فرسوده هستند.

به این ترتیب، در حال حاضر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ایران، ۵ / ۱ تخت بیمارستانی در بخش‌های دولتی و غیردولتی موجود است. از این رو برای تامین امکانات درمانی مناسب برای بیماران باید ۶۰ هزار تخت جدید دائر شود.

برای مقایسه می‌توان به امکانات درمانی آلمان اشاره کرد که در چارچوب آن ۱۹۹۰ بیمارستان با ۵۰۰ هزار تخت (به ازای هر ۱۴۲ نفر جمعیت یک تخت) به بیماران خدمات ارائه می‌دهند.

کمبود پرستار نیز به معضلی مزمن در نظامی درمانی ایران بدل شده است.

وزیر بهداشت ایران در سخنرانی خود تصریح کرده است که این کشور به خصوص نیازمند بیمارستان برای ارائه خدمات به بیماران خاص است. او در این رابطه از جمله به کمبودها در «شش حوزه ساخت بیمارستان، تصویربرداری، آزمایشگاه، مراکز جامع بیماران سرطانی، بیمارستان‌های دهان و دندان و بحث دیالیز و حمایت از بیماران کلیوی» اشاره کرده و آنها را حوزه‌هایی دانسته که دولت برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در آنها تلاش می‌کند.

    دست‌اندرکاران سیستم سلامت در ایران نسبت به ورشکستگی بسیاری از بیمارستان‌های دولتی و خصوصی در آغاز سال جدید هشدار می‌دهند. اخیرا علیرضا زالی، قائم‌مقام سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری "نسیم" و نعمت‌الله منوچهری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت، نسبت به ورشکستگی بیمارستان‌ها هشدار دادند.

قبلا وزارت بهداشت از تعهد این وزارتخانه به تحویل ۲۰ هزار تخت جدید بیمارستانی تا پایان دوره ۴ ساله ریاست جمهوری روحانی خبر داده بود. با توجه به امکانات کم دولت، فرصت یک ساله‌ای که تا پایان این دوره باقی است و نیز به دلیل ابهامات در اجرای برجام و تعلل سرمایه‌گذاران خارجی، معلوم نیست که در ایجاد این ۲۰ هزار تخت و کلا بهبود نسبی امکانات درمانی تا چه حد پیشرفت حاصل شود.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter