English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

واکنش رئیس کمیته روابط خارجی به حذف ویدئوی مرتبط با ایران

آذوح: در تحولی تازه در مورد حذف بحث‌برانگیز بخشی از یک ویدئوی مرتبط با ایران از وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا، اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، خواستار ورود بازرس کل وزارت خارجه در این موضوع شده است.

بخش حذف شده که اکنون بحث‌برانگیز شده، مربوط به کنفرانسی خبری در دسامبر سال ۲۰۱۳ است که سخنگوی وقت وزارت خارجه از جمله با این پرسش روبه‌رو شده که آیا سخنگوی دیگر وزارت خارجه در فوریه همان سال در مورد «مذاکرات محرمانه با ایران بر سر برنامه هسته‌ای» پاسخ درست داده است یا نه.

جن ساکی، سخنگوی وقت، از جمله به این نکته اشاره می‌کند که «دیپلماسی گاه نیازمند حریم خصوصی است» اما در نهایت از پاسخ مستقیم به پرسش خبرنگار فاکس‌نیوز سر باز می‌زند.

حذف این بخش از گفته‌های جن ساکی، با واکنش رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان روبه‌رو شده و به نوشته رویترز آقای رویس در نامه‌ای به بازرس کل وزارت خارجه، دفتر امور عمومی وزارت خارجه را به «دستکاری این ویدئو» متهم کرده است.

او در نامه خود به استیو لینیک، نوشته است که «با دستکاری این ویدئو، دفتر امور عمومی (وزارت خارجه) مأموریت خود را در ارتباط منظم و ارائه دقیق اطلاعات با هدف پیشبرد سیاست خارجی آمریکا، دست کم گرفته است».

این عضو ارشد مجلس نمایندگان اضافه کرده که «این موضوع از این رو که در برخورد با پرسشی درباره مذاکرات بسیار مهم اتمی با جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته، نگران‌کننده‌تر می‌شود».

روز چهارشنبه، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه، تأیید کرد که بخش‌هایی از ویدئوی مورد بحث، تعمداً حذف شده، اما مسئول فنی این وزارتخانه که بخشی از ویدئو را حذف کرده، به یاد ندارد که چه مقام دولتی درخواست حذف این بخش از ویدئو کنفرانس مطبوعاتی را داشته است.

او روز پنجشنبه هم یادآور شد که تحقیقات در مورد این اقدام بی‌نتیجه مانده است.

مسئول فنی ویرایش‌کننده ویدئو گفته است که فرد درخواست کننده، جن ساکی نبوده و خود خانم ساکی هم که اکنون در بخش ارتباطات کاخ سفید فعالیت می‌کند، از موضوع ویرایش و حذف بخش‌هایی از این ویدئو ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

رویتزر در بخشی از گزارش خود یادآور شده که روز جمعه یک مقام رسمی آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، گفته است که وزارت خارجه برای فهمیدن اینکه چه کسی درخواست حفظ این ویدئو را داشته، نمی‌تواند از سوابق ضبط شده تلفن‌های خود استفاده کند، چرا که چنین اطلاعاتی تنها به مدت ۲۴ ساعت حفظ می‌شوند.

این خبرگزاری همچنین اشاره کرده که پیش از این هم در روز پنجشنبه جیسون چافتز، رئیس جمهوری‌خواه کمیته نظارت و تحول دولتی مجلس نمایندگان، در نامه‌ای به وزیر خارجه خواستار ارائه اسناد مرتبط با حذف این ویدئو شده بود.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter