English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

محمدعلی کلی، قهرمان افسانه‌ای مشت‌زنی درگذشت

آذوح: محمد علی، قهرمان سابق بوکس سنگین وزن جهان و چهره شاخص جنبش مدنی سیاه‌پوستان آمریکا در سن ۷۴ سالگی درگذشت.

محمدعلی کلی قهرمان بوکس سنگین وزن جهان در سال ۱۹۸۱ به بیماری پارکینسون مبتلا شد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، محمدعلی جمعه سوم ژوئن /  ۱۴ خرداد در بیمارستانی در شهر فونیکس، مرکز ایالت آریزونای آمریکا به دلیل مشکلات تنفسی درگذشت.

فرزندان او با انتشار بیانیه‌ای درباره مرگ محمدعلی گفتند که او از اوایل هفته گذشته به دلیل مشکل تنگی نفس در بیمارستان بستری شده بود. محمدعلی از سال ۱۹۸۱ به بیماری پارکینسون مبتلا بود.

محمدعلی که در آمریکا لقب «بزرگ‌ترین» را گرفت، در ۱۷ ژانویه ۱۹۴۲ در شهر لویی ویل در ایالت کنتاکی به دنیا آمد و در ۱۲ سالگی فنون بوکس را آموخت.

او اولین قهرمانی ملی خود را در سن ۲۲ سالگی به دست آورد و طی سه دهه حضور در رینگ‌های بوکس جهان با شکست قهرمانان این رشته بوکسور «افسانه‌ای» لقب گرفت.

او در سال ۱۹۵۹ پس از قهرمانی در تورنمنت شیکاگو مسلمان شد و به «جنبش امت اسلام»، جنبش سیاه‌پوستان مسلمان آمریکا به رهبری وقت الیجا محمد و مالکوم ایکس پیوست.

محمدعلی در کنار بوکس، به فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی پرداخت و از مخالفان جنگ ویتنام بود. او در مخالفت با این جنگ، به خدمت سربازی نرفت و به همین دلیل بازداشت و عناوین قهرمانی‌اش از او گرفته شد. او پیشتر در سن ۱۸ سالگی در آزمون ضریب هوشی شرکت کرده بود و با کسب تنها ۷۸ امتیاز (بسیار پایین‌تر از حداقل امتیاز لازم برای ورود به ارتش آمریکا) از خدمت ارتش معاف شده بود.

محمدعلی در سال ۱۹۷۵ از گروه امت اسلام بیرون آمد و خود را یک مسلمان سنی پیرو عنایت خان، رهبر «جنبش سوفی‌گری جهانی» خواند.

او در عمر ورزشی خود ۶۱ بار مبارزه کرد و در ۵۶ مبارزه پیروز شد. این بوکسور آمریکایی همچنان رکورددار قهرمانی بوکس در جهان به شمار می‌آید.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter