English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

«رهبر پیشین طالبان دو ماه در ایران بوده است»

آذوح: در حالی که جمهوری اسلامی حضور رهبر پیشین طالبان در ایران را تکذیب کرده، یک سایت خبری اصول‌گرایان می‌گوید ملا اختر منصور پیش از کشته شدن دو ماه در ایران بوده و "مذاکرات مفیدی" با مسئولان داشته است.

سایت خبری جهان‌نیوز، رسانه‌ی نزدیک به جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گزارش داد که ملا محمد اختر، رهبر پیشین طالبان افغانستان مدتی در ایران اقامت داشته و حدود یک هفته پیش از کشته شدن این کشور را ترک کرده بود.

بنا بر این گزارش که روز گذشته (۱۶ خرداد/ ۵ ژوئن) منتشر شد ملا منصور طی دو ماه اقامت در ایران "مذاکرات متنوعی با نهادها و دستگاه‌های مختلف" جمهوری اسلامی انجام داده و میان دو طرف توافق‌هایی صورت گرفته است.

جهان نیوز بدون نام بردن از نهاد خاصی نوشت: «از جمله توافقاتی که در ایران انجام شده این بوده که [ملا منصور] از پیوستن بدنه طالبان به داعش جلوگیری کند و تلاش نماید که طالبان همان هویت خودش را حفظ نماید.»

مرگ ملا منصور در بازگشت از ایران

خبر کشته‌شدن احتمالی ملا محمد اختر منصور، حدود دو هفته پیش (۲۱ مه/ اول خرداد) توسط مقام‌های آمریکایی منتشر و یک روز بعد از سوی اداره امنیت ملی افغانستان تائید شد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که ملا منصور در منطقه مرزی میان پاکستان و افغانستان هدف حمله یک هواپیمای بدون سرنشین قرار گرفته و احتمالا کشته شده است.

به گفته پنتاگون، باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، شخصا دستور حمله هوایی به رهبر طالبان را صادر کرده بود.

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید در خودروی منهدم شده رهبر طالبان یک گذرنامه جعلی با عکس او پیدا شده که وجود ویزای ایران در آن نشان می‌دهد ملا منصور در حال بازگشت از ایران بوده است.

برخی از مسئولان جمهوری اسلامی حضور رهبر کشته شده طالبان در ایران را تکذیب کرده‌اند، اما اظهارات سخنگوی وزارت خارجه در مورد این مسئله این احتمال را کاملا منتفی نمی‌کند.

"مذاکرات مفید" ملا منصور با ایران

به گزارش خبرگزاری فارس، حسین جابری انصاری سوم خرداد ماه در پاسخ به پرسشی درباره ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر حضور ملا اختر محمد منصور در ایران در جمع خبرنگاران گفت: «مراجع ذیربط جمهوری اسلامی رد می‌کنند که چنین فردی در چنین تاریخی از مرز ایران وارد پاکستان شده باشد.»

به عبارت دیگر سخنگوی وزارت خارجه اصل حضور رهبر طالبان در ایران را تکذیب نکرده و تنها خروج او از این کشور در یک تاریخ مشخص را رد کرده است.

بر این اساس، گزارش جهان نیوز درباره این که ملا منصور روزی که کشته شد "حدودا بیش از یک هفته بوده که از ایران به افغانستان بازگشته بود" می‌تواند درست باشد.

رسانه نزدیک به جمعیت رهپویان می‌نویسد، رهبر طالبان در مذاکره با مسئولان جمهوری اسلامی توافق کرده بود که جلوی گسترش گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش سابق) به‌ویژه در مرزهای شمالی افغانستان و مرز افغانستان- تاجیکستان را بگیرد و "مذاکرات مفیدی نیز در این‌باره با مسئولان ایرانی صورت پذیرفته بود".

اتهام حمایت از تروریسم

آمریکا گروه‌هایی چون طالبان، حزب‌الله لبنان و حماس را تشکل‌های تروریستی می‌داند و به خاطر ارتباط و حمایت جمهوری اسلامی از این گروه‌ها، ایران در گزارش سالانه وزارت خارجه ایالات متحده به پشتیبانی از تروریسم متهم شده است.

حسین جابری‌انصاری، روز دوشنبه ۱۷ خرداد در نشست خبری هفتگی خود این گزارش را بی‌اعتبار خواند و گفت چنین گزارش‌هایی تاثیری بر سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه گفت: «این گزارش‌ها به شدت سیاست‌زده بوده و تابعی از نوع رابطه آمریکا با کشورهای مختلف جهان است. این در حالی است که موضوع تروریسم به عنوان مسئله تهدیدکننده امنیت بین‌المللی باید مجرد و جدای از اختلافات و دعواهای سیاسی مورد توجه قرار گیرد.»

در گزارش وزارت خارجه آمریکا که روز پنجشنبه (۲ ژوئن/ ۱۳ خرداد) منتشر شد، ایران به خاطر "ارائه کمک‌های مالی و آموزش و تجهیز گروه‌های افراطی مانند حزب‌الله لبنان" به عنوان "بزرگترین دولت حامی تروریسم در دنیا" معرفی شده است.

ایران در واکنش به این گزارش گروه‌های مورد اشاره آمریکا را "مشروع و قانونی" خواند و در اقدامی متقابل ایالات متحده را متحد اصلی اسرائیل به عنوان "بزرگترین حامی تروریسم دولتی" توصیف کرد.

جابری انصاری در نشست خبری امروز ادعا کرد: «ایران در حال حاضر جلودار مبارزه با جریان‌های تروریستی و گروه‌های تکفیری است که امنیت منطقه و جهان را به خطر انداخته‌اند.»

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter