English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

موانع پیش‌ روی رویاهای نفتی ایران

آذوح: وزیر نفت ایران می‌گوید کشورش به زودی تولید روزانه خود را به بیش از چهار میلیون بشکه نفت در روز افزایش خواهد داد. تحلیلگران بازار انرژی برآورد بیژن زنگنه را خوش‌بینانه ارزیابی می‌کنند.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در نخستین گزارش به مجلس دهم گفت که تولید روزانه نفت به ۳.۸ میلیون بشکه رسیده و صادرات نفت دو برابر شده است.

آمار اعلام شده از سوی وزیر نفت ۲۳۸ هزار بشکه بیشتر از گزارش رسمی اوپک از تولید روزانه ماه مه ایران است. بر پایه گزارش اوپک تولید نفت ایران در ماه مه ۲۰۱۶به سه میلیون و ۵۶۲ هزار بشکه رسیده که نشانگر افزایش ۸۹ هزار و ۲۰۰ بشکه‌ای تولید روزانه به نسبت ماه گذشته (آوریل) است.

خبرگزاری بلومبرگ نیز با انتشار گزارشی، از افزایش صادرات نفت ایران به حدود ۲ میلیون بشکه نفت در روز خبر داد و ایران را برنده بازار نفت در دوران پس از تحریم دانست؛ اما تولید روزانه سه میلیون ۶۰۰ هزار تا سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه را واقع‌بینانه‌تر ارزیابی کرد.

بیشتر بخوانید: سپاه و منفعت‌های نفتی؛ خارجی‌ها نیایند

بلومبرگ پیری چاه‌ها و فرسودگی صنعت نفت ایران را یکی از عوامل بازدارنده در راه دستیابی به تولید ۴.۸ میلیون بشکه در روز عنوان کرده و از نیاز ایران به سرمایه‌گذاری میلیاردی خبر داده است. زنگنه نیز در مجلس شورای اسلامی گفته بود که صنعت نفت ایران نیازمند ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است. وزارت نفت برای تامین منابع مالی مورد نیاز، مدل جدیدی از قراردادهای نفتی را به شرکت‌های سرمایه‌گذار ارائه کرده که با مخالفت جریان سیاسی رقیب دولت روبرو شده است. به گزارش رسانه‌ها، رئیس دولت به وزارت نفت دستور داده است که قراردادها را بازنگری کند.

با این حال بلومبرگ به نقل از تحلیل‌گران بازار انرژی گزارش داد که سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار ایران همچنان محتاط هستند. با توجه به این که بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران رفع نشده است، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی نمی‌خواهند در تحریم‌های امریکا گرفتار شوند.

علاوه بر محدودیت‌های امریکا برای سرمایه‌گذاری در ایران، سپاه پاسداران پیش از این مخالفت خود را با حضور شرکت‌های خارجی در صنعت نفت ایران اعلام کرده است و سهم خود را از دوران رونق نفتی می‌خواهد.

مازاد درآمد نفتی

به گفته زنگنه میزان صادرات پیش‌بینی شده در قانون بودجه امسال ۸۰۰ هزار بشکه در روز است. اما در خرداد امسال صادرات به بیش از دو میلیون بشکه نفت در روز رسیده و ایران امیدوار است که بار دیگر پس از رفع تحریم‌ها جایگاه خود را به عنوان دومین صادر کننده نفت به دست آورد.

افزایش صادرات نفت ایران به معنای مازاد درآمدهای ارزی است که بر اساس برنامه توسعه باید به صندوق توسعه ملی واریز شود. اما دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای ارزی را ۲۰درصد اعلام کرد. وزیر نفت گفته است که برآورد بودجه امسال بسیار محافظه‌کارانه بوده است. وزیر امور اقتصادی و دارایی نسبت به افزایش درآمدهای نفتی ابراز نگرانی کرده و گفته بود که «نگران است که رشد اقتصادی امسال نفتی باشد».

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter