English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

توافق بانک‌های خصوصی برای کاهش نرخ سود بانکی

آذوح: رئیس کانون بانک‌های خصوصی در نامه‌ای به رئيس کل بانک مرکزی از توافق بانک‌ها برای نرخ سود سپرده‌های بانکی خبر داد. طبق این توافق، پیشنهاد شده که نرخ سود سپرده‌های یک‌ساله به ۱۵درصد کاهش یابد.

به گفته کوروش پرویزیان، رئيس ‌کانون بانک‌های خصوصی، مدیران عامل سیستم بانکی کشور در بیستمین نشست مشترک خود در ۲۳ خرداد سال ۹۵ پیشنهاد کرده‌اند که از تاریخ اول تیرماه نرخ سود سپرده‌های مدت‌دار یکساله این بانک‌ها حداکثر ۱۵درصد باشد و نرخ سایر سپرده‌های کوتاه‌مدت نیز به تناسب این نرخ کاهش یابد.

پرویزیان، مدیرعامل بانک پارسیان در نامه‌ای توافق بانک‌ها برای کاهش سود سپرده‌های بانکی را به اطلاع رئیس کل بانک مرکزی رساند.

در این نامه آمده است: «کوشش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دولت در کاهش نرخ تورم و تدارک زمینه‌های رشد بالنده در اقتصاد کشور مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری را بر آن داشت تا در چارچوب اقتصاد مقاومتی، اقدام و عملی متناسب با سیاست‌های اقتصادی دولت به ‌عمل آورند.»

شورای پول و اعتبار و بسیاری از بانک‌های خصوصی و دولتی تا کنون سکوت کرده و موضع خود در این خصوص را اعلام نکرده‌اند.

خبرآنلاین با اشاره به این سکوت نتیجه می‌گیرد که احتمالا "هنوز اجماع لازم و کافی برای اجرای این تصمیم وجود ندارد."

ظاهرا شورای پول و اعتبار برای تأیید و همراهی با این کاهش منتظر دریافت و بررسی گزارش جامع تحولات اقتصاد کلان است که قرار است یک ماه دیگر ارائه شود.

موفقیت این پروژه به همراهی بانک‌های دولتی نیاز دارد و باید دید که این بانک‌ها چه واکنشی نشان خواهند داد.

"سکته مالی احتمالی در نظام بانکی"

سکوت بانک‌های دولتی در شرایطی است که وضعیت شبکه بانکی کشور حساس ارزیابی شده است. نهادهای پژوهشی ایران در گزارش‌های مختلفی تأکید کرده‌اند که "ادامه شرایط فعلی در آینده‌ای نه چندان دور به از هم گسیختگی در این شبکه منجر خواهد شد."

بانک‌های ایران از سویی به دلیل بالا بودن مطالبات غیرجاری و نامناسب بودن کفایت سرمایه به بدهی‌ها، ناگزیرند تا به هر نحو ممکن به جذب منابع بپردازند و از دیگر سوی نرخ سود بالا از عواملی است که به شدت به ترازنامه بانک‌ها فشار می‌آورد و باید هر چه سریع تر فکری برای آن کرد.

اما کاهش سود بانکی این خطر را به همراه دارد که نقدینگی موجود در سپرده‌های بانکی به بخش غیر مجاز اقتصاد سرازیر شود.

وحید شقاقی، اقتصاددان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به همین خطر هشدار داده که در این صورت احتمال "سکته مالی برای نظام بانکی" بالا خواهد رفت.

او می‌گوید: «مقاومت نظام بانکی در کاهش نرخ سود تسهیلات شاید به این علت باشد که نظام بانکی کشور اوضاع چندان مناسبی ندارد و برخی بانک‌ها اکنون با مکش سپرده مسیر خود را طی می‌کنند.»

شقاقی می‌افزاید، در صورتی که بانک‌ها بخواهند سود سپرد‌ه‌ها را کاهش دهند به دلیل عدم ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری این احتمال وجود دارد که حجمی از نقدینگی به سمت مؤسسات غیر مجاز سرازیر شود که این مسئله نظام بانکی را دچار مشکلی جدی خواهد کرد.

او راه مقابله با این مشکل را تقویت نظارت بانک مرکزی بر بانک‌های متخلفی که نمی‌خواهند زیر بار نرخ سود تعیین‌شده بروند، پرداخت بدهی ۱۵۰هزار میلیاردی دولت به نظام بانکی و ساماندهی سریع مؤسسات غیر مجاز و بازار غیر متشکل پولی از سوی بانک مرکزی ایران دانست.

شقاقی درباره نرخ منطقی برای سود تسهیلات در شرایط کنونی اقتصاد کشور گفت: «وقتی تورم ۱۲ درصد است سود سپرده باید یک تا دو درصد بیش از نرخ تورم یعنی در حدود ۱۳ تا ۱۴ درصد باشد و نرخ تسهیلات بانکی هم با همین مکانیزم باید یکی دو درصد بیش از سود سپرده‌ها باشد و دامنه ‌بین ۱۶ تا ۱۸ درصد برای سود تسهیلات مناسب است.»

dw

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter