English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

اسکاتلند خواهان برگزاری همه‌پرسی دیگری درباره استقلال شد

آذوح: در پی رأی مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، حزب ملی اسکاتلند (SNP)، حزب حاکم این کشور، خواهان برگزاری همه‌پرسی دومی برای جدایی از بریتانیا شد.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، نیکولا استورجن، نخست‌وزیر اسکاتلند و رهبر حزب ملی این کشور جمعه ۲۴ ژوئن / ۴ تیر گفت: «برگزاری دومین همه‌پرسی یک احتمال قوی است.»

حزب حاکم اسکاتلند از مدافعان اروپاست و در سال ۲۰۱۴ نخستین تلاش را برای جدایی از بریتانیا با برگزاری همه‌پرسی استقلال انجام داد.

در سپتامبر سال ۲۰۱۴ در همه‌پرسی استقلال اسکاتلند ۴۲/ ۵۵ درصد رأی‌دهندگان با آن مخالفت کرده‌اند. میزان مشارکت در این همه‌پرسی ۸۵ درصد بود.

اسکاتلند در رفراندوم اتحادیه اروپا با اکثریت بالایی به ماندن در اتحادیه اروپا رأی داد.

اظهارنظر نخست‌وزیر اسکاتلند تنها به فاصله چند ساعت از اعلام نتایج نهایی همه‌پرسی بریتانیا در مورد ماندن در اتحادیه اروپا صورت گرفت.

مردم بریتانیا در همه‌پرسی پنج‌شنبه ۲۳ ژوئن / ۳ تیر به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند. بر اساس نتایج نهایی این همه‌پرسی، ۵۱,۹ درصد از رأی‌دهندگان به ترک اتحادیه اروپا رأی دادند و ۴۸,۱ درصد به باقی ماندن در آن. این نتیجه برای بسیاری از کشورها غیرمنتظره بود و در لحظه شمارش تمام آراء پوند به پایین‌ترین ارزش خود از سال ۱۹۸۵ یعنی ۱,۳۳  دلار رسید. در پی آن دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز اعلام کرد که از ماه اکتبر سمت خود را واگذار خواهد کرد.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter