English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

توافق روسیه و ترکیه برای پایان دادن به «فصل بحرانی» در روابط دوجانبه

آذوح: روسای جمهوری روسیه و ترکیه پس از دوره‌ای تنش دیپلماتیک در روابط دو کشور روز چهارشنبه ۹ تیرماه در مورد از سرگیری مناسبات دوجانبه از جمله مبارزه با تروریسم توافق کرده و گفتند که خواهان دیدار مستقیم هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از زمان سرنگون کردن یک جنگنده روسی توسط نیروی هوایی ترکیه که در نوامبر پارسال در نزدیکی مرزهای سوریه اتفاق افتاد، مناسبات مسکو و آنکارا به شدت تیره شد.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، هفته جاری در نامه‌ای به ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، در مورد آن حادثه اظهار تاسف کرد. رییس جمهوری روسیه نیز گفت این نامه شرایط مناسب برای خاتمه دادن به «این فصل بحرانی» در مناسبات دو کشور را فراهم کرد.

دولت‌های روسیه و ترکیه اعلام کردند که روسای جمهوری دو کشور روز چهارشنبه یک گفت‌وگوی تلفنی سازنده داشتند.

کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد آقای پوتین به دولت روسیه دستور خواهد داد مذاکرات با ترکیه برای از سرگیری مناسبات تجاری را که برای هر دو طرف مفید است آغاز کرده و محدودیت‌هایی که در مورد سفر گردشگران روسی به ترکیه مقرر شده بود را لغو کند.

در بخشی از این بیانیه اعلام شد: «گفت‌وگو در مجموع سازنده و عملی و هدف آن احیای فضای دوستانه برای همکاری‌های دو جانبه در عرصه‌های مختلف بود».

منابع دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز این گفت‌وگو را «بسیار مثبت و ثمربخش» توصیف کردند. به گفته آن‌ها انتظار می‌رود رهبران دو کشور در حاشیه اجلاس کشورهای گروه ۲۰ که ماه سپتامبر در چین برگزار خواهد شد دیدار کنند.

ولادیمیر پوتین در تماس تلفنی با همتای ترک خود به خاطر حمله تروریستی به فرودگاه آتاتورک شهر استانبول که بر اثر آن حداقل ۴۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شده‌اند به رجب طیب اردوغان تسلیت گفت.

به گفته دفتر ریاست جمهوری روسیه، رهبران دو کشور بر ضرورت همکاری نزدیک‌تر مسکو و آنکارا در مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

پوتین به آقای اردوغان گفت امیدوار است پیگیری پرونده جنایی علیه یک شهروند ترکیه که به قتل خلبان نظامی روس که با چتر به زمین فرود آمده بود بی‌طرفانه انجام شود.

دولت ترکیه گفته است که جنگنده روسی وارد حریم هوایی این کشور شده بود و در نتیجه سرنگون کردن آن مشروع بوده است. در مقابل دولت روسیه ورود هواپیماهای خود به حریم هوایی ترکیه را تکذیب کرده است.

رهبران روسیه و ترکیه توافق کردند که وزیران خارجه دو کشور در حاشیه یک اجلاس منطقه‌ای که هفته جاری در سوچی برگزار می‌شود، دیدار کرده و در مورد تحولات سوریه و توسعه روابط دو جانبه گفت‌وگو کنند.

روسیه در جنگ داخلی سوریه از حکومت بشار اسد دفاع می‌کند در حالی که ترکیه همراه با متحدان غربی آن کشور از نیروهای مخالف که خواهان سرنگونی رهبر سوریه هستند، حمایت می‌کند.

radiofarda

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter