English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

درگیری شدید اطراف حلب به رغم اعلام آتش‌بس در سوریه

آذوح: به نظر می‌رسد که آتش‌بس اعلام شده از طرف دولت سوریه یک روز هم دوام نیافته است. شورشیان ارتش سوریه را متهم می‌کنند که از آتش‌بس برای جمع‌آوری قوا برای حمله جدید خود به حلب استفاده می‌کند.

به رغم آتش‌بس یک‌‌طرفه اعلام شده از طرف دولت سوریه، درگیری‌های شدید در مناطق شمالی این کشور میان نیروهای دولتی و گروه شورشی جیش الاسلام، همچنان ادامه دارد.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیاست، اعلام کرد که نیروهای دولتی در جریان این درگیری کوشیدند تنها مسیر باقی مانده کمک رسانی به شورشیان حلب را زیر کنترل خود درآورند. مقامات نظامی سوریه و متحدان آنها اعلام کرده‌اند که نظامیان سوری موفق شده‌اند به این راه ارتباطی نزدیک شده و آن را زیر آتش خود بگیرند.

گفته می‌شود نیروی هوایی روسیه با بمباران مناطق زیر کنترل شورشیان، نیروهای ارتش سوریه را در رسیدن به این راه حمایت کرده‌اند و نقل‌و‌انتقالات ضروری در این راه ارتباطی برای مدتی قطع شده است.

شورشیان گرچه اعلام کردند که حمله نیروهای دولتی دفع شده، اما گروه ناظران حقوق بشر سوریه از قول نیروهای شورشی مورد حمایت عربستان سعودی در سوریه خبر داده است که در این حمله دست‌کم چهار جنگجوی گروه جیش الاسلام کشته شدند. گفته می‌شود سه غیرنظامی نیز در پی شلیک شورشیان جان خود را از دست دادند.

جاده ارتباطی به حلب

شهر حلب سال‌هاست زیر کنترل نیروهای شورشی و نیروهای دولتی سوریه است. ارتش سوریه مدت‌هاست می‌کوشد با حمایت متحدان خود راه ارتباط این شهر را به مرز ترکیه مسدود کند و زیر کنترل خود درآورد. روسیه و ایران مهم‌ترین متحدان رژیم سوریه هستند. گفته می‌شود حدود ۱۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار نفر در این شهر هنوز زیر سلطه شورشیان هستند.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که ارتش سوریه هنوز موفق به کنترل این مسیر ارتباطی نشده و در صورتی که آنها موفق به قطع این راه شوند، ارتباط حلب با جهان خارج به کلی قطع می‌شود.

دولت سوریه روز چهار‌شنبه (۱۶ تیر / ۶ ژوئیه) اعلام کرد که به مناسبت پایان ماه رمضان به طور یک‌جانبه آتش‌بس سه‌روزه‌ای تا روز جمعه برقرار خواهد کرد. شورشیان ارتش آزاد سوریه نیز با این آتش‌بس‌موافقت کرده بودند.

این آتش‌بس اما پایدار نماند. محمد شامی، یکی از فعالان شهر حلب در این باره به خبرنگار خبرگزاری آلمان گفت: «این مانور جدید رژیم سوریه است تا بتواند نیروهای خود را برای حمله جدیدی جمع‌آوری و آماده کند.»

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که "نیروهای دولتی تروریست‌ها را رانده‌اند". دولت سوریه همه مخالفان خود را "تروریست" می‌خواند. آتش‌بسی استوار پیش‌شرط آغاز مجدد گفت‌وگوهای صلح در ژنو است.

در ماه فوریه آمریکا و روسیه بر سر آتش‌بس به تفاهم رسیدند. این آتش‌بس اما هر چندیک بار قطع می‌شد. نیروهای مخالف دولت در اعتراض به افزایش خشونت‌ها گفت‌وگوهای صلح را ترک کردند.

dw

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter