English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

فارین پالیسی: خشک شدن دریاچه اورمیه ، بدبختی زیادی برای ایران دارد

آذوح: اگرچه در ماههای اخیر افزایش بارندگی حال دریاچه اورمیه را به طور موقت تغییر داد اما ۸۸ درصد از دریاچه اورمیه خشک شده است و وضعیت اسفناکی دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از فارین پالیسی آبهای شوری که دریاچه اورمیه را فراگرفته، بیش از ۲ برابر اندازه لوگزامبورگ است،‌اما امروزه این دریاچه بسیار شبیه به بیابان است که توسط کشتی‌های فرسوده و لنگرگاه‌های ساحلی اشغال شده است.

براساس گزارش سال ۲۰۱۴ کنسرسیوم بین‌المللی دانشمندان، دریاچه اورمیه از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۸۸ درصد کوچک شده است، اگرچه در این میان تا حدودی خشکسالی هم مؤثر است اما عمده تقصیر سدسازی‌های بیش از حد و حفر چاه‌های بیش از اندازه است که باعث شده این دریاچه تبدیل به بیابان شود.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در سال ۲۰۱۴ متعهد شد ۵ میلیارد دلار برای نجات دریاچه اورمیه هزینه کند، اما گزارش تصویری سولماز دریانی که خانواده آنها هم نزدیک این دریاچه زندگی می‌کنند، نگرانی‌هایی را نشان می‌دهد که این رقم اختصاص‌یافته بسیار کم است و اقدام برای این کار هم بسیار دیر شده است.

در گزارش این مجله اقتصادی_سیاسی آمریکا نوشته است عکس‌های این عکاس با هدف بررسی تأثیر خشکی دریاچه اورمیه روی مردم اطراف گرفته شده و اسنادی که نشان می‌دهد این مشکل زیست‌محیطی، بدبختی زیادی برای ایران دارد.

براساس این گزارش، کم شدن آب دریاچه اورمیه به صنعت گردشگری این منطقه آسیب جدی زده و باعث شده بسیاری از مردم این منطقه مهاجرت کنند.

محل کسب درآمد مردم از سکنه خالی شده و اکنون این مناطق به محیط وحشتناکی تبدیل شده است.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter