English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

آمار کشته ها در اعتراضات خیابانی کشمیر به ۳۰ نفر رسید

آذوح: پلیس در منطقه کشمیر تحت کنترل هند می گوید که در درگیری ها میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در پی کشته شدن یک پیکارجوی سرشناس دست کم ۳۰ نفر کشته شده اند.

برهان وانی، ۲۲ ساله، از چهرهای شناخته شده جدایی‌طلب کشمیر روز جمعه (۸ ژوئیه/۱۸ تیر) و در تبادل آتش با نیروهای ارتش این کشور کشته شد. وی که از رهبران "حزب المجاهدین"، بزرگترین تشکیلات جدایی طلب در منطقه، در شبکه‌های اجتماعی بسیار فعال بود.

آمار کشته ها در روزهای پایان هفته ۲۳ نفر بود که روز دوشنبه افزایش یافت به ۳۰ نفر رسید. یک مامور پلیس در میان کشته هاست.

خشونت های اتفاق افتاده در چند سال اخیر بی‌سابقه بوده است. حدود ۸۰۰ مامور دیگر برای برقراری آرامش درحال اعزام شدن به منطقه هستند.

در این خشونت ها که با تیراندازی نیروهای دولتی و پرتاب گاز اشک‌آور همراه بود بیش از ۲۰۰ نفر هم زخمی شده اند.

پس از به آتش کشیده شدن یک مقر پلیس و هدف گرفته شدن یک پایگاه هوایی ارتش، در بخش اعظم کشمیر که اکثریت آن را مسلمان ها تشکیل می دهند مقررات منع تردد اعلام شده است.

روز یکشنبه مردم خشمگین یک خودروی پلیس را به داخل یک رودخانه پرت کردند که در نتیجه آن یک مامور پلیس غرق شد.

در پایان هفته هزاران نفر در مراسم تشییع و تدفین برهان وانی که با تنش همراه بود شرکت کردند. تنش ها باعث درگیری شد که در جریان آن به تعدادی از مراکز پلیس و ساختماهای محل حمله شد که تلفات و خساراتی در پی داشت.

مقامات هندی گفته‌اند که در این باره و بویژه استفاده بیش از حد از زور توسط نیروهای امنیتی در مقابله با مردم تحقیق خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های هندی از سوی دیگر این خشونت ها باعث شده است که یک مراسم بسیار گسترده سالانه هندوها به نام "آمرناث" به حال تعلیق درآید. گزارش شده است که به همین دلیل حدود ۱۵۰۰۰ زائر هندو که در مسیر رفتن به معبد آمرناث در کشمیر بودند در راه مانده‌اند.

منطقه کشمیر که هم پاکستان و هم هند ادعای مالکیت بر تمامی آن را دارند یکی از کانونهای خطر در منطقه و در طول ۶۰ سال گذشته بوده است.

bbc

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter