English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

حمله به مردم در فرانسه: حداقل 77 کشته و 100 زخمی

آذوح: در جریان جشن‌های روز ملی فرانسه، شام‌گاه پنج‌شنبه یک کامیون در شهر نیس در جنوب فرانسه، جمعیت حاضر در پیاده‌رو ساحلی را زیر گرفت و به گزارش رسانه‌های محلی، دست‌کم ۷۷ کشته و 100 زخمی بر جا گذاشت. حال 15 تن وخیم گزارش شده است.

کریستیان استروسی، شهردار نیس، گفته است این کامیون پر از مهمات و نارنجک بوده و راننده کامیون با تیراندازی پلیس کشته شده است.

این برخورد در پیاده‌رو عریض کنار ساحل که معروف است و یکی از نقاط مورد علاقه گردش‌گران، و زمان یک آتش‌بازی در جشن‌های روز باستیل صورت گرفته است.

مقام‌های شهری این واقعه را یک "حمله" خوانده‌اند و از مردم خواسته‌اند به خیابان نیایند.

صدای تیراندازی هم در زمان واقعه به گوش رسیده است. در تصاویر منتشرشده از آن کامیون، روی شیشه جلو و بدنه آن پر از جای گلوله است.

شاهدان عینی گفته‌اند موقعی که کامیون به سوی جمعیت تاخت، دست‌کم هزار نفر در محوطه بودند.

مقام‌های محلی گفته‌اند این کامیون دو کیلومتر روی جمعیت پیش رفت.

فیلم‌هایی که کاربران در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، مردم را نشان می‌دهد که در پی حادثه، هراسان در خیابان می‌دوند.

مریم، یک شهروند ایرانی که برای تعطیلات به نیس سفر کرده بود و در زمان وقوع حادثه نزدیک محل آن بود، در این باره به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "مراسم جشن در جریان بود که ناگهان دیدم سیلی از جمعیت، فریاد می‌زند و می‌دود."

این شاهد عینی به بی‌بی‌سی فارسی گفت دور تا دورش جسد کشته‌شدگان و بدن زخمی‌ها روی زمین است و "هوا بوی خون می‌دهد".

یک شاهد عینی گفته است وقتی کامیون مردم را زیر می‌گرفت، "آدم‌ها جلویش مثل میله‌های بولینگ به هوا پرت می‌شدند. جیغ و فریادهایی که می‌شنیدم را هیچ‌وقت از یاد نخواهم برد."

کریستیان استروسی، شهردار نیس، به یک شبکه تلویزیونی فرانسه گفت "پلیسی که راننده را با تیر زد، گفته است راننده به سوی جمعیت تیراندازی می‌کرد".

به گفته آقای استروسی، به نظر می‌رسد راننده "کاملا با قصد قبلی" چنین کرده است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، این واقعه را یک "حمله تروریستی وحشتناک" خوانده و آن را محکوم کرده است. آقای اوباما با ابراز هم‌دردی با مردم فرانسه، گفته است آمریکا در این باره به قدیمی‌ترین همپیمانش کمک می‌کند.

وزارت خارجه بریتانیا هم اعلام کرده است که جزئیات این واقعه را دنبال می‌کند و در این باره با مقام‌های محلی در تماس است.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، سفر شخصی‌اش به آوینیون در جنوب این کشور را نیمه‌کاره گذاشت و به پاریس باز گشت تا در جلسه ستاد بحران حاضر شود.

مسابقه‌های فوتبال جام ملت‌های اروپا، یورو ۲۰۱۶، همین یک‌شنبه پیش در فرانسه پایان گرفت. در هفته‌های گذشته و پیش از برگزاری این مسابقه‌ها، مقام‌های فرانسوی می‌گفتند آماده خنثی‌کردن حمله‌های تروریستی احتمالی هستند.

کلود مونیک، کارشناس تروریسم، می‌گوید "تقریبا واضح" است که این واقعه، یک حمله تروریستی بوده است. به گفته او، عامل یا عوامل این حادثه قصد داشته‌اند پس از پایان بازی‌های فوتبال آن را ترتیب دهند.

radiofarda

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter