English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

گزارش نقش سعودی‌ها در حملات ۱۱ سپتامبر منتشر شد

آذوح: بخش محرمانه گزارش تحقیق و تفحص کنگره درباره حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و نقش برخی از شهورندان عربستان سعودی در حمایت از عوامل آن روز جمعه منتشر شد.

این "گزارش ۲۸ صفحه‌ای" بخشی از گزارش سال ۲۰۰۲ کنگره است، که بیش از سیزده سال بعد به اطلاع عموم می رسد. پیشتر بارها درخواست خارج کردن این بخش از گزارش مطرح شده بود، اما به دلایلی در این مدت در طبقه بندی محرمانه قرار گرفته بود.

این گزارش به نقش برخی شهروندان عربستان در حمایت از عوامل مرتبط با القاعده که حملات پانزده سال پیش را رقم زدند، پرداخته است؛از جمله تهیه آپارتمان و افتتاح حساب بانکی برای آنها و این که آیا از حمله اطلاع داشتند یا خیر.

به گزارش شبکه خبری سی.ان.ان، در این اسناد آمده است "برخی از هواپیماربایان حملات یازدهم سپتامبر، در حالی که در ایالات متحده بودند، از جانب برخی افراد، که شاید با دولت عربستان سعودی ارتباط داشتند، حمایت شده بودند."

بر اساس تحقیقاتی بعدی که صورت گرفت، هیچ شواهد و مدارکی دال بر حمایت آگاهانه مقام‌های دولتی و ارشد عربستان سعودی از تروریست‌ها یافت نشده است.

با این حال شماری از قانونگذاران آمریکا در حمایت از بستگان قربانیان آن حملات، سعی دارند با گذراندن مصوبه‌ای در کنگره ثابت کنند که ریاض در حمله به برج‌های تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان پنتاگون در واشنگتن دست داشته است.

اواخر فروردین ماه، عربستان سعودی به دولت و کنگره آمریکا هشدار داد در صورت تصویب هر طرحی در زمینه ارتباط احتمالی ریاض با حملات یازدهم سپتامبر، صدها میلیارد دلار از دارایی‌های خود در ایالات متحده را به فروش خواهد رساند.

رئیس جمهوری آمریکا هم گفته است، اگر این امکان فراهم شود که افراد در آمریکا بتوانند با شکایت از دولت‌های دیگر آنها را تحت تعقیب قانونی قرار دهند، در عین حال فرصت شکایت از آمریکا نیز توسط شهروندان دیگر کشورها فراهم می شود.

در حالی که کاخ سفید، دستگاه های اطلاعاتی و برخی قانونگذاران آمریکا در مورد انتشار این گزارش اختلاف نظر دارند، یک گزارش جدید دیگر، موسوم به "فایل ۱۷"، خبر از ارتباط مهاجمان با برخی دیپلمات های سعودی می دهد.

این گزارش توسط دولت آمریکا بی سر و صدا از حالت محرمانه در آمده است و در آن اسامی بیش از ۳۰ نفر که توجه ماموران اطلاعاتی و امنیتی را در ارتباط با حملات یازدهم سپتامبر برانگیخت، مطرح شده است.

از مجموع ۱۹ نفری که حملات تروریستی یازدهم سپتامبر (شهریور ماه ۱۳۸۰ خورشیدی) را انجام دادند، ۱۵ نفر شهروند عربستان سعودی بودند. در اثر این حملات نزدیک سه هزار نفر کشته و بیش از شش هزار نفر زخمی شدند.

voa

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter