English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

گوشی آیفون در ایران پیش از جمع‌آوری گران شد

آذوح: به نوشته رسانه‌های ایران یک روز پس از آنکه مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالا در ایران اعلام کرد که دستور جمع‌آوری گوشی‌های آیفون ابلاغ شده است، قیمت مدل‌های مختلف این گوشی با افزایش روبرو شد.

به گفته مقامات ایران کمپانی اپل تنها تا پیش از اجرای طرح رجیستری، فرصت تاسیس نمایندگی در این کشور را دارد و به همین خاطر ابلاغیه جمع‌آوری موبایل‌های این برند محبوب صادر شده است.

در صورت پایان این مهلت (اول مرداد) و عدم تاسیس نمایندگی رسمی اپل، گوشی‌های موبایل جمع‌آوری می‌شوند. به همین خاطر است که از فردای اعلام این خبر بازار خرید و فروش این محصول با افزایش قیمت مواجه شده است.

بر اساس ابلاغیه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تنها گوشی‌هایی قابلیت فعالیت و خرید و فروش در ایران را دارند که دارای نمایندگی رسمی در این کشور باشند.

مسئولان ایرانی می‌گویند که از ابتدای مرداد ماه سال جاری خدمات مخابراتی تمام اپراتورها تنها به گوشی‌های موبایلی ارائه داده خواهد شد که از "مبادی رسمی و به‌صورت قانونی وارد شده و کدهای مخصوص طرح رجستری" را اخذ کرده باشند.

خبرگزاری کار ایران روز دوشنبه ۱۸ تیرماه (۱۸ ژوئیه) گزارش داد در کمتر از ۲۴ ساعت از ابلاغ دستور جمع آوری این محصول، بازار شاهد افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی گوشی‌های آیفون بود.

بر اساس این گزارش محصولات متفاوت اپل با متوسط افزایش ۷ درصدی قیمت روبرو شده است. فروشندگان علت آن را صدور ابلاغیه جمع آوری این محصول از بازار عنوان کرده و اظهار داشتند که بازار در روزهای آینده با افزایش قیمت بیشتری مواجه خواهد شد.

شرکت آمریکایی اپل که آیفون یکی از محبوب‌ترین محصولات آن است در ایران شعبه ندارد. تحریم‌های یک جانبه ایالات متحده آمریکا و همچنین تحریم‌های بین‌المللی از جمله عوامل عدم حضور اپل در این کشور عنوان می‌شوند.

در همین حال تحریم‌ها تنها شامل ایرانیان درون این کشور نمی‌‌‌‌شود. چندی پیش، دو فروشگاه اپل در ایالت جورجیا از فروش آیفون و آی‌پد به دو شهروند ایرانی‌آمریکایی که فارسی صحبت می‌کردند، خودداری کرد.

دولت آمریکا می‌گوید از سال ۲۰۱۴ برخی محصولات مرتبط با تکنولوژی را از لیست تحریم‌های یک جانبه خارج کرده است با وجود این‌، بهبودی در شرایط دسترسی مشتریان ایرانی به محصولات اپل ایجاد نشده ست.

dw

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter