English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

وضعیت ‌اضطراری در فرانسه شش ماه دیگر تمدید شد

آذوح: پس از حمله مرگبار نیس وضعیت اضطراری در فرانسه تمدید شد. تمدید شش ماهه این وضعیت حاصل توافق اولاند با اپوزیسیون است که او را به کوتاهی در نبرد با تروریسم متهم می‌کند. فرانسه در عراق نیز وارد نبرد با "دولت اسلامی" می‌شود.

وضعیت اضطراری در فرانسه برای شش ماه دیگر تمدید شد. به این ترتیب نهادهای امنیتی و دولتی فرانسه تا ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی همچنان از حقوق ویژه‌ای برای مقابله با فعالیت‌های تروریستی برخوردار خواهند بود.

دولت سوسیالیست فرانسوا اولاند ابتدا پیشنهاد کرده بود که وضعیت اضطراری برای سه ماه دیگر تمدید شود.

اما اولاند در نهایت با خواست اپوزیسیون محافظه‌کار برای تمدید شش ماهه این وضعیت موافقت کرد و به این ترتیب وضعیت اضطراری در فرانسه تا ۲۹ ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی (۷ بهمن ۱۳۹۵) تمدید شد.

"حملات دیگری نیز رخ خواهند داد"

پس از حمله مرگبار شهر نیس در جنوب فرانسه که ۸۴ کشته برجای گذاشت فضای سیاسی در این کشور بار دیگر پرتنش شده است. سیاستمداران محافظه‌کار دولت اولاند را متهم می‌کنند که اقدامات کافی برای مقابله با تروریسم انجام نداده است.

مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه‌ هنگام سخنرانی در مجلس این کشور پیش از رأی‌گیری در مورد تمدید وضعیت اضطراری، بار دیگر در مورد حملات تروریستی هشدار داد.

او گفت: «هر چند سخت است اما با احتیاط می‌گویم که حملات دیگری هم رخ خواهند داد و انسان‌های بیگناه بیشتری کشته خواهند شد. ما نباید به این تهدید‌ها عادت کنیم، اما باید یاد بگیریم که با این وضعیت زندگی کنیم.»

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه نیز تأکید کرد: «برای حفاظت از فرانسوی‌ها تمام اقدامات صورت خواهد گرفت.»

اولاند که روز ملی فرانسه (۱۴ ژوئیه/ ۲۴ تیر) چند ساعت پیش از حمله نیس گفته بود وضعیت اضطراری پایان ماه ژوئیه به پایان می‌رسد پس از این حمله مرگبار اعلام کرد که وضعیت اضطراری را تمدید می‌کند.

این وضعیت اختیارات ویژ‌ه‌ای به نهادهای امنیتی و دولتی می‌دهد.

محدود کردن رفت‌وآمد، تفتیش‌خانه‌ها بدون حکم دادگاه حتی در ساعات شب و حصر خانگی برای کسانی که خطری برای امنیت و نظم عمومی به شمار می‌روند از جمله این اختیارات است.

وضعیت اضطراری در فرانسه پس از حملات خونبار پاریس در نوامبر ۲۰۱۵ برقرار شد. در حملات تروریستی پاریس ۱۳۰ نفر کشته شدند.

پس از آن وضعیت اضطراری تا کنون سه بار تمدید شده است که آخرین بار به دلیل بازی‌های فوتبال جام ملت‌های اروپا و مسابقات بین‌المللی دوچرخه‌سواری بود.

مجلس سنا که اکثریت آن در اختیار نمایندگان اپوزیسیون محافظه‌کار است روز چهارشنبه (۲۰ ژوئیه/ ۳۰ تیر) در مورد تمدید شش ماهه وضعیت اضطراری تصمیم‌گیری می‌کند.

از آنجا که پیشنهاد تمدید شش ماهه از سوی اپوزیسیون مطرح شده موافقت سنا با آن قطعی به شمار می‌رود.

فعالان حقوق شهروندی مخالف این وضعیت هستند و می‌گویند اعطای اختیارات ویژه به نهادهای امنیتی و دولتی حقوق پایه‌ای شهروندان را نقض می‌کند.

همکاری فرانسه با آمریکا در عراق

یک سخنگوی دولت فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که فرانسه با ایالات متحده آمریکا در نبرد علیه گروه تروریستی "دولت اسلامی" برای آزادی موصل در خاک همکاری خواهد کرد. هدف از سفر وزیر دفاع فرانسه به واشنگتن نیز هماهنگ کردن اقدامات نظامی مشترک دو کشور ذکر شده است.

ژان ایو لو دریان، وزیر دفاع فرانسه سه‌شنبه (۱۹ ژوئيه/ ۲۹ تیر) در گفتگو با خبرگزاری رویترز تأیید کرده بود که نیروهای ویژه ارتش فرانسه در خاک لیبی نیز حضور دارند. به گفته لو دریان مأموریت این نیروها مبارزه با تروریسم است.

تروریست‌های "دولت اسلامی" نفوذ خود را در لیبی گسترش داده‌اند. ضعف دولت مرکزی و خلأ قدرت در لیبی شرایط نفوذ تروریست‌ها را در این کشور در ساحل جنوبی دریای مدیترانه و همسایگی قاره فراهم کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز سه سرباز فرانسوی در لیبی در مقابله با گروه‌های تروریستی کشته شدند.

dw

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter