English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

تایید حکم اعدام شهروند کویتی به اتهام جاسوسی برای ایران

آذوح: گزارش‌ها حاکی است که یک دادگاه تجدید نظر کویت روز پنجشنبه حکم اعدام یک تبعه این کشور را که به جاسوسی برای ایران و حزب الله متهم است، تأیید کرده است. دادستانی کویت می گوید، این فرد عضو گروه «عبدلی» بوده که تلاش داشت کشورهای حاشیه خلیج فارس را بی ثبات کند.

دادستانی کویت سال گذشته از کشف سلاح و تجهیزات نظامی از اعضای گروه عبدلی، در یک مزرعه به همین نام در خارج از شهر کویت خبر داد.

به گزارش رویترز، دادستانی کویت ۲۵کویتی شیعه و یک ایرانی را در این ارتباط به جاسوسی برای ایران و حزب الله متهم کرده بود.

طبق این گزارش دادگاه بدوی ۲۳ نفر از آنها را در اتباط با اتهاماتی چون اقدام «خصمانه علیه کویت» مجرم شناخت.

دادگاه بدوی همچنین در ماه ژانویه حسن عبدالهادی علی به همراه یک ایرانی را به اعدام محکوم کرد. این درحالی است دادگاه تجدید نظر روز پنجشنبه گفته است، با توجه به فراری بودن فرد تبعه ایران، حکم در خصوص وی را مورد بررسی قرار نداده است.

سفارت ایران در کویت پیش از این با ابراز نارضایتی از درج نام جمهوری اسلامی در پرونده کشف سلاح و مهمات در کشور کویت،تأکید کرده‌ بود که هیچ اطلاعی از هویت فردی که در این پرونده شهروند ایران معرفی شده ندارد و ادعاها در این زمینه را «استمرار تبلیغات منفی رسانه‌ای» علیه روابط دو کشور می‌داند.

در همین حال، دادگاه تجدید نظر روز پنجشنبه همچنین ده نفر از متهمان که پیشتر به۱۵ سال زندان محکوم شده بودند را «بیگناه» دانست و حکم ۹ متهم دیگر را کاهش داده است.

زیاد خلف انزی، وکیل متهمانی که حکم محکومیت آنها کاهش یافته به رویترز گفته است: دادگاه تجدیدنظر اتهام همکاری با ایران و حزب الله این متهمان را رد کرد اما آنها را در خصوص نگهداری سلاح مجرم شناخت.

در جریان برگزاری دادگاه بدوی،تمامی ۲۳ نفر اتهامات وارده را رد کرده و گفته بودند که مأموران کویتی با شکنجه از آنان اعتراف گرفته‌اند.

به گزارش رویترز، ۸۵ درصد جمعیت یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفری کویت را اهل تسنن تشکیل می دهند و رابطه اکثریت با اقلیت شیعه تاکنون دوستانه بوده است. اما به دنبال رویارویی ایران و عربستان در منطقه، کویت نیز شاهد حمله به شیعیان بوده است.

سال گذشته در حمله انتحاری به مسجد شيعيان در پايتخت کويت دستکم ۲۷ نفر کشته و ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

radiofarda

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter