English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

اجرای تئاتر تورکی «آغلاما اورمیا» در شهرهای آزربایجان

آذوح: تئاتر فولکلور به زبان تورکی با نام «آغلاما اورمیا» در شهرهای تبریز و اورمیه اجرا خواهد شد.

آغلاما اورمیا از ۵ مردادماه تا ۸ام شهریورماه ماه در شهرهای اورمیه، تبریز و همچنین تهران به اجرا گذاشته خواهد شد.

آغلاما اورمیا به کارگردانی پدرام رحمانی یک نمایش تئاتر است که با موضوعیت فولکلور آزربایجان و دریاچه‌ی اورمیه قرار است در شهرهای تبریز، اورمیه و تهران اجرا شود. این نمایش در مورد یک افسانه‌ی فولکلور آزربایجانی با محوریت دریاچه‌ی اورمیه است.

طبق افسانه آب دریاچه اورمیه در ابتدا شور نبوده است؛ و اتفاقاتی که در طول داستان برای دختری به نام اورمیا می‌افتد و اشک‌های این دختر باعث می‌شود تا آب دریاچه شور شود. اگر چه داستان نمایش از افسانه‌های فولکلور آزربایجان برگرفته شده است اما یک داستان ترکیبی دارد و با ابتکار و خلاقیت علی صابررضایی نوشته شده است.

پدرام رحمانی در گفتگویی که با روزنامه‌ی همشهری داشت گفت: «برای این کار ۱۳ بازیگر به همراه ۷ نفر عوامل در طول چند ماه گذشته زحمت کشیده‌اند. برای نمایش آغلاما اورمیا ۱۳ دست لباس مخصوص از لباس‌های سنتی مردم آزربایجان، لباس‌های تاریخی برای سربازان و لباس پری دریایی سفارش داده شد که به همراه دکور و سایز هزینه ها، بین۱۰ تا ۱۵ میلیون هزینه داشت.»

وی همچنین می‌گوید که از اسپانسر کمک مالی گرفته نشده چون «توقعات حامیان مالی مبنی بر این‌که بنر آنها روی سن به نمایش گذاشته شود باعث می‌شود مخاطب نتواند روی اجرا تمرکز کند.»

این کارگردان ۳۰ اثر به زبان فارسی داشته و این کار اول او به زبان تورکی است و آنطور که می‌گوید از هیچ اسپانسر مالی در این کار کمک گرفته نشده است و هزینه‌های اجرای نمایش از پول فروش بلیط‌ها تامین خواهد شد.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter