English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

روسیه مواضع آمریکا در سوریه را بمباران کرده است

آذوح: در یک ماه گذشته نیروی هوایی روسیه دو بار پایگاه‌های آمریکایی و بریتانیایی واقع در سوریه را با بمب‌های خوشه‌ای مورد حمله قرار داده است. در این عملیات ۵ غیرنظامی که دو تن از آنان کودک بودند، کشته و شمار زیادی زخمی شده‌اند.

بنا به گزارش روزنامه‌ی آمریکایی "وال استریت ژورنال" به نقل از منابع آگاه دولت آمریکا جنگنده‌های روسی در ماه گذشته به مواضع آمریکایی و بریتانیایی در سوریه که محل اقامت واحدهای ویژه‌ی این کشورها در منطقه بوده، حمله کرده‌اند. این عملیات روز ۱۶ ژوئن در جنوب شرقی سوریه نزدیک مرز این کشور به اردن صورت گرفته است.

"وال استریت ژورنال" می‌نویسد که در اثر حملات، ۵ غیرنظامی که دو تن از آنان کودک بودند، کشته و شمار زیادی زخمی شده‌اند. مقامات پنتاگون نیز درستی این خبر را تایید کرده‌اند.

جنگنده‌های روسی پس از پرتاب بمب‌های خوشه‌ای، به مواضع خود بازگشته‌اند. ظاهرا ۲۴ ساعت پیش از آغاز حمله، ۲۰ واحد از نیروهای ویژه‌ی بریتانیا، پایگاه را ترک کرده بودند.

اطلاع‌رسانی بی‌فایده

"وال استریت ژورنال" هم‌چنین می‌نویسد که نمایندگی فرماندهی کل آمریکا در قطر بلافاصله پس از پایان عملیات به مرکز فرماندهی روسی در منطقه خبر داده که محدوده‌ی مورد حمله، تحت کنترل نیروهای ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا قرار دارد. جنگنده‌های روسی با این حال پس از گذشت ۹۰ دقیقه از اطلاع‌رسانی، دوباره مناطق زیر تسلط نیروهای ائتلاف را زیر بمباران شدید گرفتند.

گفته می‌شود که در ۱۲ ژوئن نیز نیروهای نظامی روسی، به پایگاه محل اقامت شورشیان سوری مورد حمایت سازمان سیا‌ی آمریکا در سوریه حمله بردند. مرکز فرماندهی ارتش روسیه اعلام کرده است که از وجود پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه بی‌اطلاع بوده است.

اجبار به همکاری

کارشناسان سیاسی "وال استریت ژورنال" معتقدند که روسیه با انجام این گونه عملیات تهاجمی، قصد دارد نیروهای آمریکایی را به همکاری با نیروهای این کشور، به ویژه در زمینه‌ی تبادل اطلاعات و هماهنگ‌ ساختن عملیات نظامی علیه شورشیان "دولت اسلامی" مجبور سازد.

جان کری، وزیر خارجه‌‌ی آمریکا و سرگئی لاوروف، همتای روسی او در دیداری با یکدیگر در هفته‌ی گذشته نیز بر سر تقویت همکاری دو کشور در جهت مبارزه با شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" و تروریست‌های "جبهه‌ النصرت" در سوریه به توافق رسیدند.

در این توافقنامه آمده است که نیروهای روسی باید از بمباران پایگاه‌های شورشیان سوری مورد حمایت آمریکا خودداری کنند. در برابر آمریکا متعهد شده است، در جهت کاهش تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه بکوشد.

dw

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter