English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

توضیح ناسا درباره تغییر رنگ دریاچه اورمیه

آذوح: ماهواره "آکوا" ناسا 10 روز پیش تصویری از دریاچه اورمیه منتشر کرده است. در این تصویر که در 18 جولای گرفته شده است ، دریاچه اورمیه به نحو بارزی تغییر رنگ داده و از سبز کم رنگ (در تصویر پیشین ناسا در 23 آوریل) به قرمز تبدیل شده است.

به گزارش دورنانیوز ، سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) با انتشار تصویر جدیدی از دریاچه ارومیه از تغییر رنگ این دریاچه در ۳ ماه گذشته خبر داده و علت آن را تشریح کرده است.

ماهواره “آکوا” ناسا ۱۰ روز پیش تصویری از دریاچه ارومیه منتشر کرده است. در این تصویر که در ۱۸ جولای گرفته شده است ، دریاچه ارومیه به نحو بارزی تغییر رنگ داده و از سبز کم رنگ (در تصویر پیشین ناسا در ۲۳ آوریل) به قرمز تبدیل شده است.

ناسا در توضیح دلیل این تغییر رنگ از سبز به قرمز اعلام کرده است:

همانند دریاچه آرال (روسیه) دریاچه شور ارومیه در ایران نیز در طی دهه های گذشته رو به تحلیل رفته است. هر چه این دریاچه کوچک تر شود،شوری آب آن نیز بیشتر خواهد شد و هر چه شورتر شود در اثر فعالیت موجودات میکروسکوپی داخل آن، رنگ این دریاچه به طور متناوب به رنگ های قرمز و نارنجی تغییر می یابد…

در ماه های آوریل و می با وارد شدن مقادیر زیادی از آب شیرین به این دریاچه مواجهیم. در این دو ماه که برف های کوه های اطراف ذوب می شود و همزمان بارندگی در مناطق شمالغرب ایران افزایش می یابد منابع آب شیرین وارد این دریاچه می شوند. اما از ماه جولای (تابستان ) ورودی این منبع آب شیرین به دریاچه قطع می شود.

در فصل بهار افزایش ورود آب شیرین به این دریاچه ، نمک موجود در این دریاچه شور را پایین می برد اما با آغاز فصل تابستان و قطع شدن ورود آب شیرین و افزایش دما سطح شوری و خشکی این دریاچه نیز افزایش می یابد. این درست زمانی است که میکرو ارگانیسم های موجود در آب این دریاچه رنگ خودشان را بهتر نشان می دهند. برای تعیین دقیق نمونه میکرو ارگانیسم های موجود باید نمونه آب آن در اختیار باشد اما دانشمندان عموما بر این باورند علت تغییر رنگ می تواند به دلیل دو گونه میکروارگانیسم در آب دریاچه ارومیه باشد: عامل نخست جلبکی است به نام ” دونالیلاپریدیس” – جلبک‌ بومی دریاچه ارومیه – و عامل دوم نوعی از یک خانواده قدیمی باکتری شناخته شده با عنوان ” هولوباکتریوم ها ” است.

ناسا در ادامه گفته است در سال های گذشته تغییر رنگ دریاچه بارها دیده شده و رنگ آن بارها از سبز و آبی به قرمزی گراییده است که علت این پدیده در ماه های تابستان بیشتر به دلیل فعالیت های باکتریایی و جلبکی ناشی از گرمای هوا و کاهش ورود منابع آب شیرین به این دریاچه است.

ناسا همچنین به معضل خشکی و کمبود منابع آب شیرین نیز اشاره کرده و تاکید کرده است در ۱۴ سال گذشته ۷۰ درصد از وسعت سابق دریاچه ارومیه خشک شده است و تصاویر ماهواره ای نشان می دهد در سال های گذشته هر ساله نزدیک به ۲۲۰ کیلومتر مربع از این دریاچه خشک شده است.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter