English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

با ادامه حملات هوایی روسیه، حلب در آستانه فاجعه انسانی قرار گرفت

آذوح: روسیه درخواست آمریکا برای توقف بمباران حلب را رد کرد. صدها هزار غیرنظامی در محاصره نیروهای دولتی سوریه و زیر آتش جنگنده‌های روسیه قرار دارند. سازمان‌های امداد نسبت به مرگ و میر دسته‌جمعی غیرنظامیان هشدار می‌دهند.

درگیری در شهر حلب در شمال سوریه به شدت ادامه دارد. چند روز پس از محاصره شهر از سوی نیروهای دولتی، شورشیان مخالف تهاجم سنگینی برای شکستن این محاصره آغاز کردند. نیروهای دولتی سرویه نیز به کمک آتش جنگنده‌های روسیه در تلاش‌اند مانع شکستن محاصره حلب شوند.

خبرگزاری‌ها روز چهارشنبه اعلام کردند که نیروهای دولتی سوریه و جنگنده‌های روسیه یک ضد حمله شورشیان در روزهای گذشته را ناکام گذارده‌اند.

صدها هزار غیرنظامی در داخل حلب در محاصره قرار دارند. فراخوان غرب و سازمان‌های امدادرسانی برای محافظت از غیرنظامیان بی‌پاسخ مانده است. روسیه درخواست آمریکا برای توقف حملات هوایی به حلب را رد کرده است.

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته است اکنون که "پیشرفت واقعی در مبارزه با تروریست‌ها" به دست آمده و قطع حملات هوایی علیه حلب "غیرقابل قبول" است.

سخنگوی جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته از روسیه و رژیم بشار اسد خواست حملات هوایی و زمینی خود به حلب را متوقف کنند و مسیر را برای راه‌حلی سیاسی باز بگذارند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود، شکیبایی آمریکا نامحدود نیست. سخنگوی جان کری بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت، نمایندگان دولت آمریکا در حال بررسی گزینه‌های مختلف در این باره هستند.

دولت آلمان نیز محاصره شهر حلب را به شدت محکوم کرده و خواستار توقف جنگ شده است. اولریکه دمر، معاون سخنگوی دولت آلمان روز چهارشنبه در برلین هشدار داد که شهر حلب در برابر یک فاجعه انسانی قرار دارد. او گفت، پیشنهاد یک مسیر عبور ناامن، همراه با بمباران "غیرقابل قبول و مسخره" است.

روسیه و رژیم اسد در روزهای گذشته کریدوری را برای خروج غیرنظامیان و شبه‌نظامیانی که مایل به تسلیم هستند را اعلام کردند اما تاکنون کسی از این مسیر برای خروج از شهر محاصره‌شده حلب استفاده نکرده است.

حلب صحنه نبرد سرنوشت‌ساز

حلب مهم‌ترین صحنه نبرد در جنگ داخلی سوریه است. مناطق مختلف این کلان‌شهر که پیشتر پایتخت تجاری و اقتصادی سوریه محسوب می‌شد به مناطق زیر کنترل گروه‌های مختلف شبه‌نظامی و نیروهای دولتی تقسیم شده است.

از دو هفته پیش (اواسط ماه ژوئیه) نیروهای دولتی سوریه با حمایت جنگنده‌های روسیه، آخرین مسیر رفت‌وآمد شورشیان به این شهر را قطع کردند. حدود ۳۰۰ هزار غیرنظامی در این شهر در محاصره دو طرف گرفتار آمده‌اند و ارتباط آنها با دنیای خارج قطع شده است.

عملیات ضد حمله شبه‌نظامیان مخالف به رهبری گروه "فتح ‌الشام" (جبهه النصره سابق) به‌رغم موفقیت‌های اولیه، به دلیل بمباران سنگین جنگنده‌های روسیه متوقف شده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است می‌گوید نیروهای دولتی سوریه پنج موضعی را که به تصرف نیروهای "فتح ‌الشام" درآمده بود، از آنها بازپس گرفته‌اند.

گروه اپوزیسیون "ائتلاف ملی سوریه" نیروهای وفادار به رژیم بشار اسد را متهم کرده است که یکی از شهرک‌های نزدیک حلب را با بمب‌های بشکه‌ای حاوی گاز کلر هدف قرار داده‌اند. شمار زیادی زن و کودک در این حملات زخمی شده‌اند.

این منطقه همان جایی است که دو روز پیش یک هلیکوپتر روسی هدف آتشبار شورشیان قرار گرفت و سرنگون شد. پنج سرنشین روس این هیلی‌کوپتر کشته شدند.

صلیب سرخ آلمان از طرف‌های درگیر خواسته است را‌ه‌های دسترسی آزاد و بدون مانع برای رساندن کمک‌های انسانی به غیرنظامیان محاصره شده در حلب را فراهم آورند. ردولف زایترز، رئیس صلیب سرخ آلمان به رسانه‌های این کشور گفت، باید مسیر امن فرار و کمک‌رسانی تامین گردد.

رئیس صلیب ‌سرخ آلمان وضعیت داخلی حلب را "فاجعه‌بار" توصیف کرد و گفت، تمام انبارها، خطوط آبرسانی و نیز اماکن عمومی و مسکونی شهر، هدف بمباران‌ها قرار گرفته‌اند. امکان تامین دارو و نیازمندی‌‌های پزشکی به تمام شهر مسدود و بیمارستان‌ها نابود شده‌اند.

dw

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter