English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

دونالد ترامپ: درباره هواپیمای حامل پول نقد به ایران اشتباه کردم

آذوح: یک روز بعد از اظهارنظر جنجالی دونالد ترامپ مبنی بر اینکه هواپیمای حامل پول نقد به ایران را دیده است، آقای ترامپ در توئیتی اعلام کرد اشتباه کرده است.

نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز جمعه نوشت هواپیمایی که من در تلویزیون دیدم حامل گروگان های آمریکایی آزاد شده از ایران در سوئیس بود نه هواپیمایی که ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران حمل می کرد.

روز چهارشنبه یک اظهارنظر دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درباره پرداخت پول نقد به ایران، جنجالی شد.

توئیتی که ترامپ برای اصلاح ادعای قبلی اش منتشر کرد:

ترامپ از وجود یک ویدئو گفت که از تمامی لحظات تخلیه پول‌های نقد در ایران خبر می دهد. آقای ترامپ گفته، این ویدئو توسط دوربین با کیفیت دولتی و در یک مکان به شدت محرمانه فیلم‌برداری شده است.

وی گفت: "من تلویزیون را روشن کردم و دیدم کشور ما ۴۰۰ میلیون دلار، نقد ارزهای خارجی از جاهای مختلف با هواپیماهایی به ایران حمل کرده است. چه قدر می توان احمق بود؟"

این اظهارنظر آقای ترامپ جنجالی شد و برخی تحلیل ها را موجب شد. هافینگتون پست در مقاله ای در واکنش به اظهارات آقای ترامپ که جزییات صحنه هواپیما در ایران را دیده، نوشت: در هیچ فیلم ویدیویی آن چه آقای ترامپ توصیف کرده، دیده نمی شود. از این رو ، یا آقای ترامپ صحنه ای ساختگی را توصیف می کند و یا اطلاعاتی را افشا می کند که ممکن است، اخیراً به آن دسترسی پیدا کرده است."

ماجرای انتقال ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران چیست؟

در دو روز اخیر موضوع "پرداخت باج" به تهران در صدر خبر رسانه های آمریکا است. ایران و آمریکا در زمان اجرای توافق هسته ای در دیماه گذشته اعلام کردند که ایالات متحده آمریکا پول بلوکه شده ایران و سود آن را به تهران پرداخته است.

ماجرای این پول به سال ۱۳۶۰ باز می گردد که بعد از ماجرای گروگانگیری، آمریکا مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار پول ایران را بلوکه کرد. وزارت خارجه آمریکا دیماه گذشته اعلام کرد این مبلغ به علاوه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بهره این پول در سه دهه را به ایران پرداخته است.

روز چهارشنبه وال استریت جورنال به نقل از منابع خود اعلام کرد ۴۰۰ میلیون دلار از این مبلغ به طور نقد به عنوان "باج" به ایران پرداخت شده است. تنها ساعتی بعد از پرداخت این پول به ایران، چند زندانی آمریکایی ایرانی تبار از تهران آزاد شدند.

چهره های شاخص جمهوریخواه می گویند آمریکا نباید به ایران باج می داد. همزمان کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد۴۰۰ میلیون دلار ارز خارجی که پس از آزادی ۵ آمریکایی ایرانی تبار به تهران پرداخت شد، باج نبود.

واکنش اوباما: کار مخفیانه ای نبود

رئیس جمهوری آمریکا نیز روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی درباره مبارزه با داعش بخشی از سخنانش را به مساله انتقال پول به ایران اختصاص داد.

باراک اوباما در پاسخ به پرسشی در همین زمینه، با بیان این که ما اعلام کردیم این پول را در ماه ژانویه پرداخت خواهیم کرد، گفت توافق پنهانی در میان نبوده و ماجرای اخیر تنها "جنجال سازی" برخی هاست.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود، این پرداخت در پی مذاکرات مستمر جان کری (وزیر خارجه آمریکا) و همتای ایرانی او بود. موقعیتی بود که از خطر پرداخت جریمه سنگینی رها بشویم. ما که در شرف اجرای توافق بودیم، توانستیم به ایرانی‌ها فشار بیاوریم که زندانی‌ها را آزاد کنند.

وی با اشاره به توافق جامع هسته‌ای ایران و جامعه جهانی گفت، الان یک سال است این توافق تصویب شده وخوشبختانه شش ماه است که ایران به آن پایبند بوده است. بسیاری می‌گفتند ایران پایبند نیست. اما حتی ارتش و نهادهای امنیتی اسرائیل هم می‌گویند که ایران از بمب اتمی دور شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به انتقادهای اخیر گفت، اگر می‌خواهیم خبر درست کنیم، چرا کسی نمی‌گوید این توافق خوب اجرا شده است. این افرادی که می‌گویند آسمان دارد روی سرمان خراب می‌شود، چرا نمی‌گویند ایران توافق را مو به مو اجرا کرده است. در مقابل شاهد جنجالی هستیم که چرا ما پول نقد به ایران داده ایم.

آقای اوباما درباره دلیل پرداخت نقدی به ایران گفت، تنها دلیلی که ما به آنها پول نقد دادیم، این بود که تحریم اجازه نمی‌داد ما از طریق حساب منتقل کنیم. فقط چون نقد پرداخت کرده‌ایم، یک عده این را خبری کردند. پول نقد دادیم چون ما توافق بانکی نداریم و بخشی از فشارهایی بود که به ایران وارد کردیم.

voa

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter