English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

شکست حزب نلسون ماندلا در آفریقای جنوبی

آذوح: جبهه‌ی سیاسی "کنگره ملی آفریقا" در آفریقای جنوبی، برای نخستین بار پس از فروپاشی نظام تبعیض نژادی در این کشور، با شکست سنگینی روبرو شد و در انتخابات محلی ۵ اوت در تمام شهرهای بزرگ این کشور اکثریت آرا را از دست داد.

جبهه‌ی سیاسی "کنگره ملی آفریقا" که از اتحاد سه حزب تشکیل شده، پس از ۲۰ سال حکومت در در آفریقای جنوبی در انتخابات محلی این کشور متحمل شکست سختی شد. این اتحاد هر چند توانست ۵۶ درصد آرا را در سراسر کشور از آن خود کند، با این‌حال بخش بزرگی از رای‌دهندگانش را که در شهرهای بزرگ مانند ژوهانسبورگ، پرتوریا و پورت الیزابت زندگی می‌کنند، از دست داد. در انتخابات محلی سال ۲۰۱۱، این جبهه توانسته بود ۶۶ درصد آرا را کسب کند.

سیاست‌های بحران‌زای یاکوب زوما

به گفته‌ی کارشناسان مسئولیت این شکست تاریخی به عهده‌ی دولت کنونی به ریاست جمهور جاکوب زوما است که در اثر اتخاذ سیاست‌های اشتباه و رواج رشوه و فساد در دستگاه اداری در ظرف ۷ سال گذشته اقتصاد این کشور را به قهقرا کشانده است.

او بارها به دلیل نقض اصول قانون اساسی مورد انتقاد و استیضاح مجلس قرار گرفته و یک بار به حکم دادگاه به بازپرداخت بخشی از ۱۶ میلیون دلار بودجه‌ی دولتی‌ای که صرف منزل شخصی خود کرده، محکوم شده است.

بزرگ‌ترین برنده‌ی انتخابات، حزب لیبرال "اتحاد دموکراتیک" به رهبری موسی مایمن، رقیب جاکوب زوما است.

پیامدهای انتخابات

کارشناسان معتقدند که اهمیت این انتخابات، بیش از آن است که تاثیر آن تنها در محدوده‌های محلی مورد ارزیابی قرار گیرد. گفته می‌شود که امکان برکناری جاکوب زوما از ریاست حزب برای جلوگیری از گسترش بیشتر نارضایتی مردم در جلسه‌‌ی آتی جبهه‌ی "کنگره ملی آفریقا" منتفی نیست. این جبهه‌به رهبری نلسون ماندلا، ده‌ها سال علیه آپارتاید و حکومت اقلیت سفیدپوست حاکم بر آفریقای جنوبی مبارزه کرد.

dw

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter