English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

"فاجعه انسانی" در حلب در راه است

آذوح: یونیسف هشدار داده است که حمله به بیمارستان‌های شهر حلب فاجعه‌ای انسانی را قریب‌الوقوع کرده است. طبق گزار‌ش‌ها برای ۳۰۰ هزار نفر ساکنان بخشی از حلب که در کنترل شورشیان است، تنها ۳۵ پزشک باقی‌ مانده است.

روز سه‌شنبه (۱۹ مرداد/ ۹ اوت) سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که رسیدگی به بیماران و زخمی‌ها نیز به خاطر حمله به مراکز درمانی بسیار دشوار شده است. اتحادیه اروپا از فراخوان سازمان ملل حمایت کرده که خواستار آتش‌بسی ۴۸ ساعته شده است تا امدادگران این سازمان بتوانند کمک‌های لازم را به مردم برسانند و شبکه برق و آب را ترمیم کنند. این سازمان در بیانیه‌ای گفته است که یکی از سنگین‌ترین تراژدی‌های انسانی در روند جنگ سوریه در راه است.

روز شنبه گذشته (۶ اوت) نیز یکی از درمانگاه‌های شهر ادلیب که از سوی سازمان پزشکان بدون مرز حمایت می‌شد، هدف حمله هوایی قرار گرفت و ویران شد. به گزارش پزشکان بدون مرز در این حمله ۱۳ نفر کشته شدند که چهار نفرشان کارکنان درمانگاه، پنج کودک و دو زن بودند.

سخنگوی سازمان بهداشت جهانی گفته است که بر اساس آمار تنها در ماه ژوئیه ده مورد حمله به مراکز پزشکی حلب رخ داده است. طارق جاسرفیک روز سه‌شنبه در ژنو گفت که در شرق شهر حلب که در دست مخالفان بشار اسد است، هشت بیمارستان از مجموع ۱۰ بیمارستان و هم‌چنین از ۱۳ مرکز درمانی از مجموع ۲۸ مرکز، یا فقط بخش‌هایی قادر به ادامه کار هستند و یا اصلا چیزی باقی نمانده است.

هم‌چنین بر اثر حملات هوایی به بیمارستان و کشته شدن شمار قابل توجهی از پرسنل آن‌ها، رسیدگی به ۳۰۰ هزار نفر ساکنان این بخش به کاری دشوار تبدیل شده است. به ازای این جمعیت تنها ۳۵ پزشک باقی مانده است. همین کمبود باعث شده است که کار درمان بیماران و یا رسیدگی به همه زخمی‌ها عملا بر زمین بماند.

کمبود آب آشامیدنی، خطری جدی بویژه برای کودکان

به گزارش یونیسف هم‌زمان با این حملات فاجعه انسانی دیگری نیز در راه است زیرا در شهر حلب دو میلیون نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند.

یونیسف گزارش داده است که از چهار روز پیش به این سو آب آشامیدنی در حلب یافت نمی‌شود. هانا سینگر، نماینده یونیسف در امور سوریه در این رابطه گفته است که کمبود آب آشامیدنی درست در اوج دوره گرما کودکان را در معرض خطر بیماری‌هایی قرار داده که منشاء آن‌ها استفاده از آب آلوده است. به گفته او هیچ فرصتی برای تلف کردن وقت و یا ماندن در انتظار پایان جنگ وجود ندارد و جان کودکان به شدت در خطر است.

سه هفته پیش ارتش سوریه و متحدان آن آخرین راه‌های رساندن کمک به شورشیان در حلب را بستند و شهر را به محاصره خود در آوردند. در حلب ائتلافی از مخالفان حکومت سوریه به رهبری نیروهای اسلام‌گرا روز شنبه گذشته کریدوری را برای رساندن مواد غذایی و درمانی باز کرد. اما این نیروها قادر به رساندن مقادیر کمی از مواد مورد نیاز ساکنان شدند.

بنا بر گزارش سازمان‌های امدادرسانی حمله به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مدت‌هاست که به بخشی از جنگ در سوریه تبدیل شده است. به گزارش سازمان ملل در حمله‌ای که درماه فوریه گذشته به دست‌کم پنج بیمارستان و دو مدرسه انجام شد، حدود ۵۰ غیرنظامی کشته شدند.

هم‌چنین در ماه آوریل در حمله به یک درمانگاه در حلب حداقل ۳۰ نفر کشته شدند. حملاتی که بنا بر قوانین بین‌المللی جنایت جنگی محسوب می‌شوند.

dw

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter