English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

ایزدی‌ها: “کردها قصد دارند شنگال را کردیزه کنند”

آذوح: ایزدی‌ها (یزیدی‌ها) از این بیم دارند که کردها نیز می‌خواهند برنامه استقرار کردها در شنگال چیزی شبیه برنامه تعریب صدام را در شنگال اجرا کنند. خدر صالح می‌گوید: "ما ایزدی‌ها نه کُرد هستیم نه عرب."

ایزدی‌های شنگال معتقدند کردها با کارشکنی در بازگشت آوارگان به این شهر مانع بازسازی و استقرار آنها در موطن شان می‌شوند.

به گزارش یول‌پرس به نقل از نشریه اکونومیست، با گذشت چندین ماه از آزادسازی شهر ایزدی نشین شنگال، هنوز بیشتر آنها در کمپ هایی در کوه شنگال به سر می برند. خدر صالح، رئیش شورای اداری شنگال، نهادی که مستقل از دولت اقلیم کردستان عمل می کند- به اکونومیست گفته است ایزدیها به سبب این که نیروهای پیشمرگ کرد آنها را در برابر داعش تنها گذاشتند دیگر به کردها اعتماد ندارند.کردها در برابر بازگشت ایزدیها به شهر خود کارشکنی می کنند.

وی تاکید می کند نزدیک به ۵۰۰۰۰۰ ایزدی در عراق زندگی می کنند. آنها می خواهند خود سرزمین شان را که پس از رفتن داعش، به دست کردها افتاده اداره کنند. ایزدیها برای دفاع از خود خواستار اعزام نیروی بین المللی هستند.

ایزدیها ممانعت از بازگشت به شنگال را از سوی کردها مسئله ای برنامه ریزی شده می پندارند. سخنگوی مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان هم در مصاحبه با اکونومیست این مسئله را رد نمی کند. وی می گوید: دولت اقلیم از بازگشت گروهی ایزدیها به شنگال تا زمان آزادسازی موصل جلوگیری می کند.

یکی دیگر از مقامات اقلیم که نامی از وی نیز برده نشده به اکونومیست گفته است: در واقع ایزدیها برای مدتی طولانی به شنگال بازنخواهند گشت.

ایزدیها از این بیم دارند که کردها نیز می خواهند برنامه استقرار کردها در شنگال چیزی شبیه برنامه تعریب صدام را در شنگال اجرا کنند. خدر صالح می گوید: ما ایزدیها نه کُرد هستیم نه عرب.

برخی دیگر از مقامات اقلیم دلیل ممانعت از بازگشت ایزدیها به شنگال را کمبود خدمات شهری مانند آب و برق و نیز خطر بازگشت داعش و تکرار فاجعه می دانند. یکی از مقامات امنیتی حکومت اقلیم کردستان که نخواسته نامش فاش شود به اکونومیست گفته است: ما نمی خواهیم یک اشتباه را دو بار تکرار کنیم. شهر شنگال برای بازگشت گروهی ایزدیها امن نیست.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter