English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

نمایندگان مجلس: شورای نگهبان نمی تواند صلاحیت نامزدها را پس از انتخابات رد کند

آذوح: مجلس شورای اسلامی در استفساریه‌ای تصویب کرد که شورای نگهبان پس از تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی نمی تواند بار دیگر صلاحیت آنان را رد کند.

به گزارش خانه ملت، خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، مجلس روز چهارشنبه ۲۷ مرداد طرح استفساریه موادی از قانون انتخابات مجلس را به رای گذاشت.

در این استفساریه پرسیده شده بود که آیا پس از رأی سالم مردم به یک منتخب، شورای نگهبان می‌تواند صلاحیت او را بعد از تائید صلاحیت رد کند و به این وسیله آرای او را باطل کند؟

نمایندگان به این پاسخ رای دادند که پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت بیست روزه درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و بعد از انتخابات او با رأی سالم مردم، این شورا نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد، این مدارک در زمان بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

نمایندگان در بخش دوم استفساریه هم مصوب کردند که ابطال انتخابات و اصلاحات بعدی آن صرفا ناظر به کل حوزه انتخابیه است و نمی‌توان آرای برخی از منتخبان را بعد از اعلام صحت انتخابات آن حوزه ابطال کرد.

این استفساریه پس از آن در مجلس مورد بررسی قرار گرفت که شورای نگهبان آرای مینو خالقی، منتخب مردم اصفهان را پس از اعلام درستی انتخابات این شهر در انتخابات هفتم اسفند، باطل کرد.

ابطال آرای خانم خالقی با انتقادهای گسترده ای روبرو شد و مقامات دولتی اعلام کردند که او به مجلس شورای اسلامی راه یافته است اما این منتخب شهر اصفهان سرانجام با تایید نظر شورای نگهبان توسط هیات حل اختلاف، از راهیابی به مجلس بازماند.

همان موقع یکی از نمایندگان مجلس تایید کرده بود که آیت الله علی خامنه ای با نظر هیات حل اختلاف موافقت کرده و آن را ابلاغ کرده است.

حال نمایندگان مجلس با اکثریت آرا تایید کرده اند که طبق قانون انتخابات مجلس، نمی توان پس از تایید صلاحیت یک نامزد و برگزاری انتخابات، صلاحیت او را رد کرد و نمی توان پس از تایید آرای یک حوزه انتخابیه، آرای تنها یکی از نامزدهای آن حوزه را باطل کرد.

voa

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter