English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

آموزش زبان مادری و یا حق تحصیل به زبان مادری- منصور سیفی

در هفته ای که گذشت از اخبار انتشاری در خصوص آموزش اینچنین استنباط میشد که اخیرا در ایران زبان ترکی در دانشگاه ها به یکی از رشته های تحصیلی ثبت شده و دانشجویانی که تمایل به یادگیری زبان ترکی دارند میتواند در این رشته در دانشگاه های تبریز و ارومیه ثبت نام کنند.

گامی کاملا غیر متعارف از نظام جمهوری اسلامی ایران. چرا غیر متعارف؟ چون این نظام اصلا پایبند به اصول و مبانی پایه ای حقوق انسانی نیست. در سالهای اخیر وعده تحصیل به زبان مادری در مناسبات و جشنواره ها به صورت بوق و شعار های انتخاباتی داده شده است و این رژیم بوده که هر گاه نیاز به جمع آوری آرا و یا تحریف افکار عمومی داشته چنین سناریوهایی را برنامه ریزی کرده است. اگر به کارنامه دولت قبل از این عمل(آموزش زبان مادری) نگاه کنیم میبینیم که در مناطق محروم و حاشیه ای دور از پایتخت مصاعب و مشکلات همچنان باقی است. به طور مثال پس از گذشت بیش از چندین سال از زلزله قره داغ به عینه میبینیم که اصلا هیچ سهولتی در این راستا انجام نشده و مردم زلزله زده همچنان در کانکس ها و یا شرایط دشوار زندگی میکنند. البته این یک نمونه جزئی است. در مقیاس بازتر در مورد منطقه آزربایجان حسن روحانی وعده احیائ دریاچه ارومیه را داده بود ولی تا به امروز این دریاچه نه اینکه احیا نشده است بلکه در یک ماه گذشته که عکسی از ناسا انتشار یافت دال بر غلظت بالای نمک در این دریاچه داشت است که رنگ آن را از حالت طبیعی سبز رنگ به قهوه ای تغییر داده بود. ولی در برخی خبر های منتشره نیز دیدیم که گاها سطح آب دریاچه بالا آمده و فلامینگوها به این دریاچه بازگشته اند. خیالی باطل از اخباری که ناخواسته با انتشار آن خبر به سود جمهوری اسلامی ایران گذارده میشوند.

آموزش به زبان مادری یا آموزش زبان مادری

در سطوح آموزشی این دو واژه قدری گیچ کننده است و مطالبی که در این خصوص انتشار می یابند به وضوح این مساله را بازگو نمیکنند. در اینجا به این دو مورد به صورت واضح اشاره میکنم سعی خواهم داشت که آموزشی که به قول دولت آقای روحانی در دانشگاه ها به بازه عمل رسیده است از کدام یک از این دو میباشد.

تعریف آموزش زبان مادری

آموزش زبان مادری یعنی آنچه که امروز فقط و فقط در برخی از دانشگاه ها است تعریف میشود. یعنی دانش آموز فقط با زبان مادری آشنا شده آن را به عنوان یک زبان دیگر یاد میگیرد. این زبان میتواند ترکی، عربی، انگلیسی، اسپانیایی، یا فرانسوی و حتی زبان های زنده دیگر در دنیا باشد. این آموزش منصوب به دانشگاه ها و برخی مراکز یا موسسه های آموزشی است و در آموختن آن با یادگیری در سطوح ابتدایی تفاوت هایی اساسی دارد.

تعریف آموزش به زبان مادری

آموزش به زبان مادری یعنی فرد از ابتدایی ترین سطوح آموزش شروع به تحصیل میکند. فرد از آغازین روز مدرسه با زبانی که مادر یا پدر درخانه با آن صحبت میکنند شروع به یادگیری میکند. فرد دانش آموز هیچ زبان دیگری را غیر از زبانی که در خانه شان است در کتب آموزشی زبان، علوم، ریاضیات، ورزش، هنر و غیره نمیبیند.

توجه: یعنی کلیه کتب تحصیلی از پایه با این زبان شروع میگردد.

اگر ما تعریف این دو را کامل درک کرده باشیم و بتوانیم به صورت واضح این دو را از همدیگر تمییز دهیم درک مساله آموزش در ایران و بوق های تبلیغاتی دولت را خواهیم فهمید.

آموزش به زبان مادری در ایران غیر ممکن است

از آنجا که در سیستم آموزشی ایران به صورت های رسمی و غیر رسمی به اقوام وملل ایرانی توهین میشود و ماهیت ذاتی و قومی آنها را با سانسور و جعل تاریخ نمایان میسازد بنابراین آموزش به زبان مادری در ایران غیر ممکن است. غیر ممکن است که جمهوری اسلامی ایران این اجازه را بدهد که در سیستم آموزشی به جای یادگیری از زبان فارسی کلیه کتب به زبان مادری اقوام تحصیل گردد. غیر ممکن است که این رژیم در خصوص واژه ترک از واژه جعلی آذری استفاده نکند. چرا که تعریف شان از قوم آذری یا مردم آذری این است که زبانشان در حمله مغولها و سلجوقها به این طرف عوض شده است. یعنی تعریفات بنیادی کجی از اقوام و ملل دارد که در پی سیاست های غلط تحمیل شده صد سال اخیر او را به اینجا کشانده است.

ولی گذشته از تمامی اینها مطلب دیگری که در خصوص اقوام و ملل صدق دارد این است که این وعده آقای روحانی که به ظاهر عملی شده دقیقا یک سال قبل از انتخابات آینده اتفاق افتاده است. یعنی دولت آقای روحانی با سیاست تبلیغ و عوام فریبی سعی در به پای صندوق کشاندن مردم و رای دادن دارد. همان سیاستی که به دنیا نشان دهد که آرای بیش از چند ده میلیونی دارد.

از اینرو این عملکرد دولت را باید واضح و هوشیارانه دید. چرا که آقای روحانی دلش برای مردم آزربایجان و یا ترک های ایران نسوخته است بلکه خواهان نمایش قدرت نظام است که در عرصه جهانی و دیپلماتیک اعلام دارد ببینید این مردم ایران هستند که به من و در کل به نظام رای داده اند.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter