English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

اصول‌گرایی مدل ۹۶: حذف مصباح یزدی، دعوت از هاشمی

آذوح: هم‌زمان با دعوت از اکبر هاشمی رفسنجانی برای حضور در جلسات «جامعه روحانیت مبارز»، محمدتقی مصباح یزدی از شورای سه‌نفره اصول‌گرایان کنار گذاشته می‌شود.

به گزارش روزنامه «اعتماد» اصول‌گرایان رایزنی‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را بدون حضور محمدتقی مصباح یزدی، عضو جامعه «مدرسین حوزه علمیه قم» و رهبر معنوی «جبهه پایداری»، آغاز خواهند کرد.

در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی محمدتقی مصباح یزدی به همراه موحدی کرمانی و محمد یزدی مسئولیت تشکیل ائتلاف اصول‌گرایان را عهده‌دار بودند.

پافشاری مصباح یزدی برای قرار گرفتن نام نامزدهای نزدیک به «جبهه پایداری» در فهرست اصول‌گرایان به دوری علی لاریجانی و نمایندگان همسو با او از این ائتلاف انجامید.

نزدیکی اصول‌گرایان همسو با لاریجانی که «معتدلین اصول‌گرا» خوانده می‌شوند به حامیان دولت در مجلس، زمینه شکل‌گیری یک جبهه جدید را فراهم آورد.

حال آن‌گونه که روزنامه «اعتماد» گزارش کرده است، محمد یزدی، دبیرکل «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم»، و موحدی کرمانی، دبیر کل «جامعه روحانیت مبارز تهران»، رایزنی‌های خود را برای انتخابات بدون حضور مصباح یزدی آغاز کرده‌اند.

برپایه این گزارش «جامعه روحانیت مبارز» به عنوان محور ائتلاف اصول‌گرایان شش عضو جدید را به شورای مرکزی خود افزوده است. «اعتماد» بدون افشای نام اعضای جدید «شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز»، نوشته است که «جبهه معتدلین» در شورای مرکزی تقویت شده است.

بازگشت هاشمی به جامعه روحانیت مبارز

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو شورای مرکزی «جامعه روحانیت مبارز»، همچنین گفته است که هاشمی رفسنجانی به جلسات شورای مرکزی جامعه دعوت خواهد شد.

انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۳۸۴ به جدایی هاشمی رفسنجانی از اصول‌گرایان و محافظه‌کاران سنتی انجامید با این حال او تا انتخابات خرداد ۸۸ رابطه خود را با بخش گسترده‌ای از تشکیلات اصول‌گرایان حفظ کرد. اما پس از انتخابات سال ۸۸ شکاف میان هاشمی و اصول‌گرایان شدید‌تر شد.

حال مصباحی مقدم گفته است که پس از این «دعوتنامه‌های شرکت در جلسات “جامعه روحانیت” برای آیت‌الله هاشمی ارسال می‌شود.»

دعوت دوباره از هاشمی رفسنجانی به نشست‌های «جامعه روحانیت مبارز» می‌تواند گام دیگری از همسویی جریان محافظه‌کاران سنتی و راست مدرن ایران به یکدیگر باشد.

Radiozamaneh

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter