English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

"آزادی مشروط" امید کوکبی از زندان

آذوح: وکیل امید کوکبی، فیزیک‌دان ایرانی، از موافقت دادگاه با آزادی مشروط موکلش خبر داد. سازمان‌های حقوق بشری با توجه به وضعیت جسمی نگران‌کننده امید کوکبی خواستار آزادی او شده بودند. کوکبی بیش از ۵ سال در حبس به سر برده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا سعید خلیلی، وکیل امید کوکبی، روز دوشنبه (۲۹ اوت / ۸ شهریور) ضمن اعلام خبر موافقت دادگاه با آزادی مشروط موکلش گفت: «با نظر موافق رئیس قوه‌ی قضاییه و با رأی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، باقی‌مانده محکومیت حبس آقای امید کوکبی مشمول آزادی مشروط قرار گرفته و با این وصف دیگر ایشان به زندان بازنخواهد گشت.»

او همچنین تصریح کرد که موکلش "از سه ماه پیش و پس از ترخیص از بیمارستان در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد". خلیلی پیشتر نیز به خبرگزاری ایلنا گفته بود که بر اساس ماده ۵۰۲ آیین دادسری کیفری، امکان تعویق مجازات موکلش وجود دارد.

کوکبی که دانشجوی دکترای فیزیک با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس آمریکا است، در بهمن ماه ۱۳۸۹ به عنوان محقق مهمان برای دیداری کوتاه به ایران سفر کرده بود، اما هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت شد.

او پس از گذشت چند ماه به اتهام "ارتباط با دولت متخاصم" و "کسب درآمد نامشروع" در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به ۱۰ سال زندان محکوم گردید.

اتهام دادگاه در ارتباط با "کسب درآمد نامشروع" به این خاطر بود که دانشگاهی آمریکایی هزینه‌ی سفرهای تحقیقاتی و مطالعاتی کوکبی به ایران را پرداخت می‌کرد. دلیل اتهام "ارتباط با دولت متخاصم" نیز این بود که کوکبی پیش از این حاضر نشده بود، بورسیه جمهوری اسلامی شود، بلکه با بورسیه دانشگاه آمریکایی برای ادامه‌ی تحصیل به خارج رفته بود.

این فیزیکدان نخبه در طی بیش از ۵ سال حبس در زندان به بیماری سرطان کلیه مبتلا شد. او سرانجام در پی اعتراض‌های گسترده در بیمارستان بستری شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

در اواخر آوریل سال جاری میلادی ۲۰۱۶ نیز ۱۶ هزار نفر که در میان آن‌ها اسامی چهره‌های سرشناسی مانند شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشر، محمد ملکی، رئیس سابق دانشگاه تهران، جعفر پناهی، کارگردان و ... بسیاری دیگر از نام‌های آشنا به چشم می‌خورد، در نامه‌ای به بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، از او خواسته بودند برای آزادی امید کوکبی وارد عمل شود و از همه ابزارهای ممکن در این راه استفاده کند.

Dw

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter