English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

بررسی علمی ادعای دروغین نسل کشی ارامنه؛ کتاب “جوابیه‌ای بر کتاب‌های آبی انگلیس” منتشر شد

آذوح: به گزارش یول‌پرس، کتاب “تبلیغات جنگ ۱۹۱۸-۱۹۱۴: جوابیه‌ای بر کتاب‌های آبی انگلیس” با موضوع بررسی علمی ادعای دروغین نسل کشی ارامنه اثر “پروفسور دکتر تورک کایا آتااؤو” توسط “مهندس فخران پور نجفی” نویسنده و پژوهشگر اورمیه‌ای از زبان ترکی استانبولی به زبان فارسی ترجمه و منتشر شد.

توضیحاتی در باب کتاب

استفاده از تبلیغات بعنوان وسیله‎ای جهت کنترل افکار عمومی و اهمیت یافتن روحیه انسان‎ها و میزان آمادگی مردم کوچه و بازار در حمایت از جنگ مصادف با سال‌های جنگ جهانی اول (۱۹۱۸-۱۹۱۴) است. کتاب‌های آبی که اساس ادعای نسل کشی ارامنه را تشکیل می‌دهد توسط سازمان عریض و طویل تبلیغاتی بریتانیا با هدف همراه سازی افکار عمومی دنیا بر علیه دول آلمان و عثمانی طی این سال‌ها تهیه و منتشر می‌گردید. بدین ترتیب جعلیات، تحریفات و نوشته‌های دروغین و به دور از واقعیت، بعنوان یک اسلحه مؤثر مورد استفاده قرار می‌گرفت. حکومت بریتانیا در این امر، تواناتر از متفقینش بود. هدف، نه دستیابی به واقعیت بلکه متقاعد نمودن و به عبارت بهتر فریب انسان‌ها در راستای یک هدف مشخص بود.

این نشریات تبلیغاتی که بنام «کتاب‌های آبی» شناخته می‌شوند در اصل یک سری اشتباهات، جعلیات، مبالغات، تحریفات، نقایص، کتمان‌ها و دروغ‌هایی بودند که بدون دقت و اهتمام کنار هم چیده شده بودند. ولی متأسفانه تأثیر خود را گذاشته و در نهایت بر ذهن انسان‌ها حاکم شدند. به‌همین علت، در کنار بسیاری از فریبکاری‌ها و مبالغات سال‌های جنگ، انباشتی از پنهانکاری‌های دراز مدت در مورد بخش مهمی از واقعیت بوجود آمد. سال‌ها بعد چند نویسنده غربی که بعضی از آنها انگلیسی بودند، اقدام به اصلاح جعلیات و تحریفات مربوط به آلمان نمودند، اما در مورد «مسئله ارمنی»، روی دیگر و مهم سکه با توجه به برخی حساب و کتاب‌ها هنوز هم انکار می‌شود. یعنی قسمت‌های مهم ولی جدایی ناپذیر معما، امروزه هم ناتمام مانده است. هدف این کتاب کوچک این است که، تا حد ممکن این جاهای خالی را پر کرده و نکات ابهام را روشن نماید. فراموش نکنیم که، مطرح نمودن و ارائه تمامی واقعیات کار آسانی نیست. منظره تقریباً کاملی که پس از رفع نقایص ظاهر می‌شود، می‌تواند انطباع و تأثیر کاملاً متفاوتی داشته باشد. بقول ارسطو: «افلاطون را بسیار دوست می‌دارم، ولی حقیقت را بیشتر از او».

اهداء جوایز و مدال‌های متعدد آکادمیک از طرف ارگان‌های مختلف جهانی از قبیل دبیر کلی سازمان ملل، تشکیلات‌های دنیای عرب، کشورهای اروپای شرقی، آکادمی علوم روسیه و پایتخت‌های جنوب آسیا در موضوعات تبعیض نژادی، فلسطین، اقلیت‌های بالکان، تاریخ روس، کشمیر و ترور بین‌الملل نشانگر جایگاه بی‌نظیر پروفسور دکتر تورک کایا آتااؤو بعنوان متخصص پیشرو در مسائل فوق الاشاره می‌باشد.

لیکن بسیاری این محقق، نویسنده و فعال را برترین متخصص «مسئله ارمنی» در سطح بین‌المللی می‌دانند. وی در سال‌های ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ بعنوان «شاهد اتوریته» و شخص واقف بر مسئله در دو محکمه پاریس شرکت داشته، یگانه ترک دعوت شده در این موضوع به جلسات ویژه مرکز سازمان ملل در ژنو بوده و در چهار اجلاس پارلمان اروپا ادای وظیفه کرده، بخصوص با ایفای توضیحات در رادیو و تلویزیون‌های شهرهایی همچون لندن و نیویورک به روشن شدن موضوع کمک نموده است.

پروفسور آتااؤو که بررسی روابط ارمنی – ترک را از سال‌های پیش از ۱۹۸۰ آغاز نموده، بیش از هفتاد کتاب و کتابچه در زبان‌های خارجی دارد. نهایتاً در سال ۲۰۰۶ نیز دو اثر از وی در نیویورک منتشر گردیده است. همچنین در موضوع مورد بحث ۴۴ مقاله در مجلات و روزنامه‌های بین‌المللی از وی به چاپ رسیده است.

علاقه‌مندان به تهیه این کتاب می‌توانند آن را از کتابفروشی فضولی واقع در خیابان امام اورمیه تهیه کنند و یا با شماره تلفن ۰۴۴۳۲۲۴۳۷۶۹ تماس حاصل نمایند.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter