English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

نمایش تحقیرآمیز نژادپرستانه افغانستانیهای در قفس توسط پلیس ایران خشم مردم افغانستان را برانگیخت

آذوح: اقدام تحقیرآمیز فاشیستی پلیس ایران در به نمایش گذاشتن اتباع خارجی بازداشت شده در قفس، با انتشار تصاویر آن، خشم مردم افغانستان را برانگیخت.

نیروی انتظامی ایران روز سه‌شنبه، ۱۶ شهریورماه، نمایشگاهی را از “مکشوفات کلانتری‌های شیراز در ۴۸ ساعت گذشته” برگزار کرد که بخشی از کالاهای ضبط شده توسط این نیرو از جمله مواد مخدر، مشروبات الکلی و فیلم‌های “غیرمجاز” را نشان می‌داد.

در همین نمایشگاه، تعدادی از اتباع افغانستانی نیز که به دلیل نداشتن اجازه اقامت در ایران دستگیر شده بودند، با چشمانی بسته و در حالیکه در حصاری فلزی شبیه قفس قرار داده شده بودند، نیز به نمایش گذاشته شدند.

این اقدام تحقیر کننده پلیس در به نمایش گذاشتن اتباع افغانی بازداشت شده در وضعیتی مشابه قفس در کنار کشفیات غیرقانونی، با انتشار تصاویر آن، بازتاب منفی شدیدی در میان افغانستانی ها داشته است.

وب‌سایت انصاف‌نیوز گزارشی از واکنش برخی از چهره‌های فرهنگی افغان به این اقدام نیروی انتظامی ایران را منتشر کرده است.

عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران، در صفحه اینستاگرام خود در این باره نوشته است که «شرمنده انسانیت شدم، شرمنده مردم افغانستان».

محمدرضا خوشک، نماینده مردم هرات در پارلمان افغانستان، در واکنش به این اتفاق نوشت:”می گویند در شهرى که سعدى گفته، تو کز محنت دیگران بى غمى نشاید که نامت نهند آدمى، مردمانش انسانها را داعش وار در قفس به نمایش می گذارند!”

سایت شبکه اطلاع رسانی افغان نیز در خبری با عنوان “نمایشگاه افغانستانی های در قفس در ایران” به این موضوع پرداخته و “نمایش مواد مکشوفه جرمی و ممنوع در ایران، همراه با تعدادی از افغانستانی های دستگیر شده توسط پولیس ایران” را “دور از شان و منزلت انسانی و اسلامی” خواند.

مصطفی هزاره، شاعر و روزنامه نگار افغان نیز در صفحه فیسبوکش، درباره نمایش “افغانستانی های غیر مجاز” در کنار “عوامل فاسد، مشروبات الکلی، مواد مخدر و فیلم های مستهجن” نوشت: “یعنی آدمی چقدر می تواند حقیر شود! ببینید دوستان ایرانی من، شما اگر به خارج از جغرافیایتان سفر کنید خواهید دید که ارزش آدمی آن چیزی نیست که شما فکر می کنید! آدم ها با هم برابرند و هیچ نژادی برتری بر نژاد دیگری ندارد.

هرچه می خواهم بنویسم اما نمی توانم. می خواهم از لشکر فاطمیون بنویسم که به جای دفاع از میهنشان همسو با مقاصد سیاسی کشور ایران می جنگند. می خواهم از دولت مردان کثیف کشور خودم بگویم که میهن مان را به گند کشیده اند. می خواهم از تعصب در ایران بگویم که فکر می کنند هموطنان من شبیه گوساله هستند. می خواهم از اهالی کشور خودم بگویم که درد غربت را فراموش کرده اند و چسبیده اند به مسائل قومی. می خواهم از دل صد چاک خودم بگویم. می خواهم از بی وطنانی بگویم که روی پیشانی شان آواره نوشته‌ اما نمی توانم.

فقط همین قدر می گویم که دولت های همسایه ما خیلی ناجوان مرد هستند. می خواهم از سکوت نسل تحصیل کرده ی ایران بگویم که اگر آن ها سکوت کنند دیر یا زود سرنوشت شان بدتر از این تصاویر خواهد شد. جامعه ای که آگاه و مسوول و دانا نباشد سرنوشتش تباهی است. اینگونه پیش برود دیر یا زود شما نیز گرفتار آواره گی و مهاجرت خواهید شد. البته شک دارم که بقیه مردم دنیا مثل شما متعصبانه فکر کنند.”

مهدی جعفری، وبلاگ نویس «افغانستان سرزمین من» نیز با تیتر “پلیس ایران با افتخار٬ مهاجرین افغانستان را در داخل قفس به نمایش گذاشت!”، نوشت: “صحنه تکان دهنده و غیر انسانی این نمایشگاه، اتباع کشور عزیزمان افغانستان بود که در قفس های آهنین در معرض دید گذاشته شده بود. وای خداوند جهان تحمل این ننگ را دیگر ندارم…! در عصر مدرن و حرکات زمان جاهلیت …! اینها درست است که افغانی اند و به صورت قاچاق وارد کشور همسایه شده اند اما انسان اند و مسلمان!”

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter