English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

گزارش اختصاصی از "اولین همایش بین المللی ترکهای آزربایجان جنوبی" در آنکارا

آذوح: "اولین همایش بین المللی ترکهای آذربایجان جنوبی" با حضور بیش از 300 فعال سیاسی از 15 کشور مختلف با موفقیت به کار خود پایان داد.

روز شنبه 12 می 2012 شهر آنکارا میزبان بسیاری از فعالین سیاسی آذربایجان، ترکیه، ترکمن و... گردید که برای بحث و گفتگو پیرامون آذربایجان جنوبی گرد هم آمده بودند. در حالی که هتل "سورملی" تدارکات لازم را برای برگزاری مناسب این همایش فراهم نموده بود، شب جمعه 11 می، نامه ی تهدیدآمیز سفارت ایران برگزاری مراسم را در هاله ای از ابهام فروبرد. شهرداری آنکارا و پلیس ترکیه با دستور و توصیه ای شبانه از مسئولین هتل خواستند برگزاری این همایش به زمانی دیگر منتقل شود. دلیل این امر به شکل غیررسمی، احتمال بسیار زیاد خرابکاری در خلال مراسم و عدم تامین امنیت کامل شرکت کنندگان عنوان گردید.

با این وجود با تلاش درخور تحسین بانیان این همایش و به خصوص "انجمن فرهنگی آذربایجان- ازمیر" مکان دیگری برای مراسم تهیه شد و به دلایل امنیتی، برگزاری مراسم تا ساعاتی پیش از همایش غیرعلنی باقی ماند.

صبح روز شنبه جمع کثیری از مدعوین و شرکت کنندگان در همایش با حضور بر مزار آتاتورک و محمد امین رسول زاده، به این رهبران بزرگ جهان تورک ادای دین و احترام نمودند.

به گزارش خبرنگار آذوح پس از برگشت به هتل "سورملی"، تحت نظر گرفته شدن هتل از سوی پلیس ترکیه برگزاری مراسم را با مشگلی دیگر روبرو نمود. پیرو این امر حاضرین در دسته های چندین نفره از هتل خارج و از مسیرهای مختلف خود را به محل برگزاری همایش، هتل "دوغا رئزیدانس آنکارا" رساندند. و در نهایت، "اولین همایش بین المللی ترکهای آذربایجان جنوبی" کار خود را به شکل رسمی و در شرایطی که قانونا برگزاری آن ممنوع اعلام شده بود از ساعت 11 آغاز کرد. لازم به ذکر است پلیس ترکیه علیرغم زیر نظر گرفتن ورود و خروج به هتل "سورملی"، هیچگونه مزاحمتی برای شرکت کنندگان ایجاد ننمود و در اقدامی تحسین برانگیز شرایط و امنیت برگزاری مراسم را، هر چند به شکل غیر رسمی، برای حاضرین فراهم نمود.

در این همایش قریب به اکثر سازمانها و تشکلات سیاسی آذربایجان جنوبی حضور داشته و نمایندگانشان به ایراد سخنرانی پرداختند. از نمایندگان تشکلات آذربایجانی، آقای تایماز اورمولو تشکیلات مقاومت ملی آذربایجان(دیرنیش)، آقای هادی موسوی حرکت نوبیداری ملی آذربایجان جنوبی(یئنی گاموح)، آقای علی سلیمی جبهه آزادی ملی آذربایجان جنوبی(گاماج)، آقای محمود بیلگین حزب دمکرات آذربایجان جنوبی(گادپ)، آقای ائلدار قاراداغلی حزب رهایی ملی آذربایجان جنوبی(قورتولوش)، آقای آیدین تقی اوغلو از اوغوزلار قوروپو، و آقای امیر مردانی از آذربایجان اویرنجی حرکاتی- آذوح به بیان دیدگاهها و نظرات سازمانهای مربوطه پرداختند.

از دیگر سخنرانان و تشکلات شرکت کننده در این مراسم می توان به کنگره آذربایجانیهای جهان(داک)، تشکیلات آزادی ملی آزربایجان(آمات) و... فریدون جلیل اوو، فرج اولوسوی، بابا تاغی ائو، زلیمخان ممدلی، صابیر روستمخانلی، جمیل اونال، اورهان کایهان، فئوزی اکرم، فلورا کریم اووا و... اشاره کرد.

در همایش همچنین میهمانانی از ترکان افغانستان، ترکمانان سوریه و عراق نیز شرکت داشتند که برخی به ایراد سخنانی در حمایت از حرکت ملی آذربایجان جنوبی پرداختند.

پس از پایان سخنرانیها و شروع قسمت دوم مراسم، مباحثات پیرامون تشکیل شورای مورد نیاز حرکت ملی آذربایجان آغاز گردید و بسیاری از حاضرین به بیان نظرات خود و ارائه ی راه حلها در چگونگی برقراری اتحاد و رسیدن به همگرایی در میان فعالین سیاسی آذربایجان پرداختند.

در این میان پس از تذکر رسمی شهرداری آنکارا مبنی بر خاتمه فوری مراسم و عدم برگزاری روز دوم مراسم، کارها فشرده تر از قبل گردید. علیرغم مذاکرات برگزارکنندگان با مسئولین، اجازه ی ادامه ی مراسم در روز بعد به هیچ ترتیبی صادر نگردید و همایشی که قرار بود در دو روز صورت گیرد به یک روز خلاصه گردید. با این حال با مساعدت شهرداری و نیروهای امنیتی، همایش تا ساعت 19 روز شنبه فرصت ادامه ی کار یافت. به این ترتیب روند صحبتها سرعت گرفته و بیشتر به چگونگی تاسیس شورای ملی آذربایجان جنوبی و انتخاب اعضای اولیه اختصاص یافت.

سرانجام با رای گیری از حاضرین و با اکثریت آرای شرکت کنندگان، 50 نفر به عنوان شورای اولیه ی این همایش انتخاب گردیدند که در زیر اسامی آنان را مشاهده می فرمایید:

Abbas Aslan – Türkiye

Ahmed Obalı – Amerika GA

Aslan Soltanlı - İsveç GA

Aydın Tağıoğlu – Türkiye GA

Aynur İmranova - Azerbaycan QA

Baba Tağıyev – Azerbaycan QA

Bedirxan Haqverdiyev – Azerbaycan QA

Cabbar Settaroğlu- İsveç GA

Cemal Mehmethanoğlu - Türkiye

Cengiz Çetingöz - Türkiye

Efkan Ötgün - Türkiye

Efsane Sulduzlu – İsveç GA

Ekrem Fevzi - Kerkük

Eldar Qaradağlı – İsveç GA

Eli Selimi – Türkiye GA

Elirıza Amanbeyli - Azerbaycan GA

Elmir Abbasoğlu – Türkiye QA

Elnur Paşa – Türkiye QA

Emir Merdani – İsveç GA

Ferec Quliyev – Azerbaycan QA

Firuze Esedullayeva – Azerbaycan QA

Flora Kerimova – Azerbaycan QA

GADP Temsilcisi – İsveç - GA

Gazi Hasan Hasanova – Azerbaycan QA

Gülara Yenisey – Türkiye QA

Hadi Musevi – Türkiye GA

Hakim Sadıqov – Azerbaycan QA

Hamid Süleymani – Almanya GA

Hikmet Elp - Türkiye

İsa Ambarcı - Türkiye

Melihe Ezizpour – Türkiye GA

Merdan Seyidbeyli -  Azerbaycan GA

Mikail Keskin - Türkiye

Mireşref Fatiyev – Rusya QA

Pervane Çetiner – Türkiye QA

Prof. Firudin Celilov – Azerbaycan QA

Prof. Xanım Xelilova -– Türkiye QA

Qazenfer Ehmedli – Azerbaycan QA

Ramin Yaşar – İngiltere GA

Rüsxane Zeynelova – Rusya QA

Sedaqet Paşayeva – Azerbaycan QA

Siyavuş Yusifli – İsveç QA

Solmaz Bilgin – Almanya GA

Taliyat Eliyev – Azerbaycan QA

Turan Kayhan - Türkiye

Xosrov Emiri – Türkiye GA

Yasemen Qaraqoyunlu – Azerbaycan QA

Yusif Salmansoy – Azerbaycan QA

Zaur Bayramlı – Türkiye QA

Zelimxan Memmedli – Azerbaycan QA

با تعیین این افراد و پایان زمان، "اولین همایش بین المللی ترکهای آزربایجان جنوبی" در ساعت 19 به کار خود پایان داد و مقرر شد اعضای شورا شب شنبه با حضور در هتل "سورملی" و تشکیل اولین جلسه ی خود، اعضای "هیات اداری" را معین سازند.

با تشکیل جلسه ی شورا و پس از چندین ساعت بحث و تبادل آرا، در نهایت با رای گیری کتبی صورت گرفته 17 شخص زیر به عنوان اعضای هیات اداری انتخاب گردیدند:

سخنگوی شورا، آقای جمال مهمت خان اوغلو

معاونین سخنگو، خانم گول آرا یئنی سئی و آقای هادی موسوی

(گفتنی است پیرو برگزاری جلسه ی هیات اداری در روز یکشنبه، نمایندگان شورا در مناطق مختلف و همچنین در زمینه های روابط عمومی و... تعیین گردید که متعاقبا از سوی سخنگوی شورا به شکلی رسمی اعلام خواهد شد.)

دیگر اعضای هیات اداری:

Aydın Tağıoğlu - İsveç GA

Aynur İmranova - Azərbaycan QA

Cabbar Səttaroğlu- İsveç  GA

Cengiz Çetinöz - Türkiyə

Əmir MƏrdani - İsveç GA

Firudin Cəlilov - Azərbaycan QA

Hakim Sadiqov - Azərbaycan QA

İsa Ambarçı - Türkiyə

Mərdan Topçubaşı -Azərbaycan QA

Mikayıl Keskin -Türkiyə

Xosrov Əmiri - Türkiye GA

Yasəmən Qaraqoyunlu - Azərbaycan QA

Zaur Bayramlı - Türkiye QA

Zəlimxan Məmmədli - Azərbaycan QA

آذربایجان اویرنجی حرکاتی- آذوح بار دیگر با تشکر فراوان از بانیان این همایش بزرگ و تاریخی، برای هیات اداری و شورای تشکیل یافته آرزوی موفقیت دارد.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter