English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

دیدار نمایندگان گادپ و آذوح با "نائب رئیس کمیسیون ویژه ی ایران در پارلمان اروپا"+ تصاویر

آذوح: روز سه شنبه(12 شهریور) نمایندگان دو تشکل سیاسی آذربایجان جنوبی ضمن حضور در مقر پارلمان اروپا در بروکسل و دیدار با خانم کورنلیا ارنست(نائب رئیس کمیسیون ویژه ی ایران در پارلمان اروپا) مطالبات ملی و مشکلات ملت ترک در آذربایجان جنوبی را توضیح داده و خواستند کشورهای اروپایی بیش از پیش به یاری ملت آذربایجان بیایند.

به گزارش آذوح در این دیدار خانم کورنلیا ارنست با اشاره به مکانیزمها و راههای اعمال فشار بر رژیم ایران برای جلوگیری از تداوم سیاستهای نژادپرستانه اش تاکید کرد موضوع آذربایجان جنوبی و موضوعات مطرح شده در جلسه از مواردی است که مورد توجه جدی کمیسیون قرار خواهد گرفت.

ایشان ضمن اشاره به دیدارهایش با برخی احزاب بلوچ و کرد، از عدم فعالیت مناسب در حوزه ی آذربایجان جنوبی انتقاد نمود. وی تاکید کرد با عنایت به در اکثریت بودن جمعیت ترکها در ایران و همچنین دیدارهای چندین باره ی هیات آذربایجان جنوبی با اعضای پارلمان اروپا در ماههای گذشته، گفتگوها با این هیات بیش از پیش ادامه خواهد یافت.

از مهمترین مسایل مطرح شده در دیدار 1.5 ساعته با Cornelia Ernst "نائب رئیس کمیسیون اروپا، عضو کمیته ی عدالت و آزادیهای مدنی و عضو کمیته ی حقوق زنان و برابری جنسیتی" می توان به وضعیت وخیم زندانیان آذربایجانی، موج بازداشتها، صدور احکام سنگین حبس و لزوم توجه فوری به این امر اشاره نمود.

خانم ارنست ضمن دریافت گزارشات و جزوات جدید در این خصوص از ارسال این اطلاعات به کمیسیون حقوق بشر و پیگیری این موضوع خبر داد. ایشان تاکید کردند این مساله و نقض حقوق بشر در ایران امری است که مورد توجه تمامی کشورها بوده و ایران بایستی که در این خصوص مورد بازخواست و محاکمه قرار گیرد.

با این وجود، اصلی ترین بخش این دیدار به وضعیت وخیم اورموگولو و عواقب فاجعه بار آن اختصاص داده شد. نائب رئیس کمیسیون ویژه ی پارلمان اروپا ضمن پرسیدن سوالاتی در خصوص دلایل خشک شدن اورموگولو، رابطه ی موضوع اتمی ایران با این امر، علت سیاست رژیم در کوچاندن اجباری ملت آذربایجان و عواقب این موضوع تاکید کرد چنین فاجعه ای بایستی که به سرعت مورد توجه کمیسیون قرار بگیرد.

نمایندگان تشکلات آذربایجان جنوبی نیز با ارائه ی اسناد و مدارک، بروشور، جزوات و تصاویر از اورموگولو خانم ارنست را با اطلاعاتی جدید در این خصوص آشنا نمودند. وی پس از دریافت گزارشات از برگزاری نمایشگاه اورموگولو در سوئد با حضور نمایندگان احزاب این کشور، ضمن تحسین این امر و تاکید بر ادامه ی آن در دیگر شهرهای اروپائی بیان کرد مقدمات لازم برای برپایی چنین نمایشگاهی در پارلمان اروپا توسط نمایندگان آذربایجان جنوبی را فراهم خواهد نمود.

نگاه فعالین آذربایجانی به آخرین تحولات در ایران و نتیجه ی انتخابات ریاست جمهوری، تحلیل آخرین وضعیت پرونده ی اتمی ایران و خواستهای کلی حرکت ملی آذربایجان از دیگر سوالاتی است که نائب رئیس کمیسیون ویژه ی ایران در پارلمان اروپا با نمایندگان دو تشکل سیاسی آذربایجان مطرح نمود.

لازم به ذکر است آقای محمود بیلگین(سخنگوی حزب دموکرات آذربایجان جنوبی)، آقای امیر مردانی(سخنگوی جنبش دانشجویی آذربایجان- آذوح) و خانم آیدا کریملی(فعال حقوق زنان آذربایجان جنوبی) در این دیدارها شرکت داشتند.

گفتنی است هیات آذربایجان جنوبی در ماههای گذشته نیز به شکلی مستمر دیدارهایی در پارلمان اروپا و دیگر نقاط برگزار کرده و این دیدارها ادامه خواهد یافت. بخشی از این موارد را می توانید در لینکهای زیر مطالعه فرمائید:

دیدار نمایندگان آذوح و گادپ با "مدیر دبیرخانه ی کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا"

دیدار 6 عضو و نماینده ی "پارلمان اروپا" با فعالین سیاسی آذربایجان جنوبی

دیدار هیاتی از آذربایجان جنوبی با مسئول بخش قفقاز جنوبی و حقوق بشر "سوروس"

گزارشی از دیدار با عضو پارلمان سوئد: ایران، باید فعالین سیاسی آذربایجانی را فورا آزاد کند

دیدار نماینده ای از "شورای اروپا" با هیاتی از آذربایجان جنوبی

دیدار نماینده ای از "پارلمان اروپا" با هیاتی از آذربایجان جنوبی

آذوح

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter