English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

دغدغه های آقا دکتر!!!!- ماحموددالغا

به مناسبت روز زبان مادری، روزنامه همشهری گفتگوی با "حدادعادل"(این اسم کجاش فارسی است من نمی دانم)انجام داده که هر چند چیزی برای بیان ندارد اما این گفتگو نشانگر فکرهای آشفته و پریشان آقا دکتر را زمانی نشان می دهد که کلیه امکانات و تجهیزات تبلیغاتی و رسانه ای در اختیار این زبان (فارسی)به اصطلاح زنده می باشد.

رادیو، تلویزیون، روزنامه ها ، دانشگاهها و ... کاملا در انحصار و اختیار این زبان می باشد که هیچ، بلکه بنا بر گزارش خود آقای دکتر چندین بنیاد و پژوهشگاه نیز تاسیس نمودند تا بتوانند این زبان را از تهاجم کلمات و جملات بیگانه که مثل سیل در حال وارد شدن است حفظ کنند.حتی به این ها نیز قانع نمی شوند و آقا دکتر فتوا می دهد که اگر بر سر درب مغازه ها و اماکن عمومی عناوین غیر فارسی نوشته شود امام زمان(ع) ناراحت می شوند. به عبارتی این آقا به خود اجازه می دهند از اعتقادات ملت مسلمان نیز سوءاستفاده کنند.

اما آقا دکتر نمی دانند که درست است این همه امکانات در کند کردن تاثیر زبانهای روان و زاینده بر فارسی را می توانند داشته باشند، لیکن از مرگ حتمی این زبان نمی توانند جلو گیری کنند چرا که الان نیز بیش از هشتاد درصد کلمات موجود در زبان فارسی از دیگر زبان های زنده به عاریت گرفته شده است.دلیل این ادعا نیز فرهنگ نامه های معتبر و شناخته شده فارسی است که خود فارسی زبانان نوشته اند، هر کس اگر باز کند با یک نگاه متوجه می شود که ریشه این کلمات روزمره فارسی از کجا آمده است.

با وجود این سخن من بر مردن و ماندن زبان در بین نیست"سو گلن ده یولون تاپار" بلکه سئوالی است که آقا دکتر نگران باید بدون تعصب به آن جواب دهند.

آقا دکتر شما که از تخریب یک کاشی که بر روی آن شعری از فردوسی ��[ND9�شته و بر دیوار بنیاد فرهنگی سعدی که به دستور شما در کشورهای خارجی ساخته شده است و قدمت آنچنانی نیز ندارد اینگونه آشفته می شوید و به در و دیوار خود را می کوبید، قلبتان به درد می آید، چگونه است که به راحتی بر دیگر زبانها که تاریخ قدیمی تر از زبان فارسی دارند می شورید و دستورات غیر مستقیم در جهت تخریب ریشه های این زبانها صادر می کنید؟ آیا در ایران فقط تو و امثالهم مادر دارید و یک زبان نیز به نام آنها زده شده و شما دم از زبان مادری می زنید؟

آقا دکتر وقتی که مردم ایران به قانون اساسی رای می دادند اجرای تمام اصل را بدون کم و کاست خواستار می شدند آنها نمی دانستند که بعد از 35 سال فردی بنام "عادل" پیدا خواهد شد و خود را بالاتر از رای مردم خواهد دانست و قانون را بر اساس سلیقه و بینش خود تفسیر خواهد کرد.!

اجرا اصل 15 قانون اساسی الزامی می باشد. زیرا که این اصل مثل بقیه اصل های قانون اساسی به تایید ملت رسیده است. و معنی آن این نیست که شما فرمودید:"منظور این اصل(اصل 15) قانون اساسی این نیست که در مدارس زبان مادری تدریس شود، منظور این است که هر کودک می تواند در خانه به زبان مادریش صحبت کند."

آقا دکتر این تفسیر شما درجه کینه و نفرت تان را به دیگر زبانهای رایج در ایران می رساند. این بنوعی اهانت شما به خلق های ایرانی است که بجز زبان فارسی صحبت می کنند.

آقا دکتر این را بدانید که سیلی که از کوهها جاری می شود در مسیر خود هر سنگ ریزه را در خود حل کرده و با خود خواهد برد تنها سنگهای بزرگ و ریشه دار بر جای خواهند ماند، اندیشه های تخریب را از خود دور کنید تا در بستر خواب به آرامی بیاسائید.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter