English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

اعتراض یا نژادپرستی؟!- صفیه قره باغی

ورزشکاران ایرانی در مصاف با ورزشکاران اسرائیلی حاضر به میدان آمدن نیستند. این حتی اگر برخلاف میل بازیکنان و دیکته‌ی صاحبان قدرت باشد نه از روی نژادپرستی و عناد با یهودیت، که در مقابله با اسرائیل است؛ در قبال اشغال‌گری‌ها و سیاست‌هایش. فارغ از اینکه این اقدام درست است یا نادرست، کسی را به این برداشت نمی‌رساند که حکومت ایران در قبال یهودیان نژادپرستانه عمل می‌کند.

در سویی دیگر هواداران تیم تراختور به قرارداد جدید تیمشان برای پذیرش بازیکن از کشور ارمنستان اعتراض می‌کنند. خرید و فروش بازیکن بین تیم‌ها و کشورها تنها جنبه‌ی ورزشی ندارد، بلکه اقتصاد اتفاقا پررنگ‌ترین و مهم‌ترین وجه آن است. وقتی باشگاه تراختورسازی بازیکنی را از کشور ارمنستان وارد تیم می‌کند یک معنای خیلی ساده برای هوادارانش دارد؛ این تیم وارد معادلات اقتصادی با کشور ارمنستان شده است. این موضوعی است که از سوی هواداران مورد اعتراض قرار می‌گیرد. گذشته از سابقه‌ی تاریخی، ارمنستان سالهاست قره‌باغ -بخشی از خاک آذربایجان- را اشغال کرده است و سیاست‌هایش در عرصه‌های بین‌المللی در قبال تورک‌ها ستیزه‌جویانه است. از این رو هواداران تراختور به بستن قرارداد با این کشور معترضند. این اعتراض نه به "ارمنی بودن" بازیکن بلکه به "ارمنستانی بودن" آن است. به بیان واضح‌تر قرار گرفتن بازیکن ارمنی در ترکیب تیم، مورد اعتراض هواداران نیست بلکه اعتراض هواداران به خرید بازیکن از کشور ارمنستان است. چرا که تراختور سابقه‌ی حضور بازیکن ارمنی را در تیم خود دارد. بازیکنانی که نه تنها هیچ‌گاه حضورشان مورد اعتراض قرار نگرفته‌است که اتفاقا در بین هواداران محبوب بوده‌اند و پرطرفدار. پر واضح است که این اعتراض از جنس نژادپرستی و عناد با ائتنیک ارمنی نیست بلکه از جنس اعتراض سیاسی و مدنی است؛ اعتراض در قبال سیاست‌های ارمنستان و شاید تلنگری نیز به سیاست‌های کشورمان در قبال دو همسایه‌ی شمالی.

حال اینکه چرا هواداران تراختور متهم به نژادپرستی می‌شوند را باید در نگاه حاکمیت، روشنفکران و رسانه‌ها به حرکت‌های هویت‌طلب جست.

واکنش و اطلاع‌رسانی مغرضانه‌ی برخی رسانه‌ها که ید طولانی در سوگیری‌های منفعت‌طلبانه در قبال حرکت‌های هویت‌خواه آذربایجان دارند بطوریکه عملا به تطهیر تروریست‌ها، بمب‌گذاران، منفجرکنندگان و خون‌ریزان می‌پردازند، عقده‌گشایی عده‌ای روشنفکر که در توجیه ناکامی‌شان در همسو کردن هویت‌طلبان با خود، به جای پرداختن به علت‌ها همواره به دنبال محکوم کردن فعالین مدنی آذربایجان هستند و واکنش‌های عجیب و عجولانه‌ی برخی دوستان‌ در محکوم کردن هواداران تراختور ، برای تبرئه‌ی خود از تجزیه‌طلبی و نژادپرستی قطعاتی هستند که برای رسیدن به پاسخ باید در کنار هم قرار گیرند.

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter