English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

گزارش ویژه: آخرین حضور در قلعه ی بابک، حمله به مردم، لشگرکشی سپاه به منطقه+ ویدیو

آذوح: تیر 1384 آخرین حضور گسترده و میلیونی مردم در قلعه ی بابک به شمار می رود. بنا به آمار رسمی رژیم ایران(دولت خاتمی) در 2 هفته ی اول تیر 1383 نزدیک به 3 میلیون نفر در این مکان حضور یافتند.

از دهه ی 70 شمسی حضور در قلعه ی بابک در دو هفته ی اول تیر هر ساله از سوی فعالان ملی صورت گرفته و به تدریج این مکان تاریخی به مکان گردهمآیی فعالان ملی مبدل شد.

با گسترش گفتمان حرکت ملی در میان مردم، از اواخر دهه ی 70 همه ساله به جمعیت افزوده شده و میلیونها نفر با حضور در قلعه ی بابک قدرت حرکت ملی آذربایجان را به نمایش گذاشتند.

اجرای رقص و موسیقی ترکی آذربایجان، برافراشته شدن صدها پلاکارد، پارچه نوشته و تصاویر فعالان سیاسی آذربایجان عملا این مکان را به یکی از بزرگترین تجمعات سیاسی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بدل کرد.

رژیم ایران که هر ساله بر حضور نیروهای امنیتی و سپاهی در منطقه می افزود سرانجام در سال 1384 با لشکرکشی به منطقه و تلاش برای اخلال در برگزاری این گردهمآیی میلیونی موجب بازداشت و ضرب و شتم هزاران نفر گردید. بسیاری از فعالین ملی آذربایجان در این ایام دستگیر و زندان محکوم گردیدند.

در اولین ساعات صبح ماموران امنیتی و یگان ویژه با بستن جاده ی منتهی به قلعه ی بابک نهایتا به سوی معترضین آتش گشوده و چندین نفر مجروح گردیدند. این در حالی است که در میان آن جمع کودکان و بانوان نیز حضور داشتند. پس از این اتفاق نیروهای امنیتی با بستن تمامی راههای منتهی به قلعه از صعود هزاران نفر به آن مکان جلوگیری کرده و تنها عده ی اندکی توانستند از برخی کوههای اطراف خود را به قلعه برسانند.

گفتنی است پس از سال 1384 رژیم ایران همه ساله در دو هفته ی اول تیر با بستن راههای ورودی به شهر کلیبر از حضور در این مکان جلوگیری می نماید.

این ویدیوی 10 دقیقه ای گلچینی از وقایعی است که در آن روزهای تاریخی اتفاق افتاد. حضور گسترده ی نیروهای امنیتی و سپاه، بستن راههای منتهی به قلعه ی بابک از سوی نیروهای انتظامی، حمله به تجمع فعالان ملی و ضرب و شتم آنها و...

بنا به برخی ملاحظات در دقایقی از این فیلم کیفیت صدا پایین آورده شده است.

برای دیدن این ویدیوی تاریخی از لینکهای زیر استفاده نمایید:

https://www.facebook.com/AZOHqrupu/videos/996958163691438/

https://youtu.be/FeAAKo25lpI

آذوح

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter