English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

سلاح های اتریش در سراسر جهان باعث کشتار می شوند- هماره

با اینکه اتریش از سال 1955 به بعد در حدود 60 سال است که به عنوان یک کشور بی طرف شناخته شده است با وجود این دولت قراردادهایی را به عنوان سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه مشترک اروپا با قدرت های بزرگ امپریالیستی مثل فرانسه آلمان، انگلستان و.... امضاء کرده است و قراردادهای مشارکت با ناتو می بندد و در آماده سازی جنگ و حتی درگیر شدن با آن شرکت می کند.

 در حال حاضر در حدود 1000 سرباز اتریشی به طور مداوم در حداقل 15 کشور جهان در حال خدمت وظیفه هستند که بیشتر آنها در کشورهای بوسنی و کوسوو و لبنان به سر می برند. اتریش از کارخانجات اسلحه سازی خود در دو جنگ جهانی سود بسیاری کسب کرد و آنها را مدام مدرنیزه کرد تا بتواند در رقابت با دیگر کارخانجات اسلحه سازی دنیا پیشتاز باشد .

کشور اتریش در صادرات سلاح و مهمات جنگی جزو اولین هاست و از این لحاظ با 80 درصد سهم بازار جهانی، مقام پنجم را دردنیا داراست هواپیماهای بدون سرنشین اتریش زمانی شناخته شدن که یکی از آنها در سال 2015 در جنگ یمن سقوط کرد و تعدادی دیگر برای نظارت درشرق کیف مورد استفاده قرار گرفت.

 زمانی که در تظاهرات ها بارها و بارها فریاد زده می شود سلاح های اتریش باعث کشتارخلقهای محروم در سراسر

دنیا می شوند نباید فراموش کنیم که امروزه در جنگهایی که درسراسر دنیا به پا می شوند انسانهای بسیاری با سلاحهای کوچک و سبک ( SALW) اتریش به قتل می رسند. بخصوص که این اسلحه ها بیشتر در دسترس پلیس و ارتش قرار می گیرند.

 در 5 سال گذشته  3چهارم صادرات تسلیحات نظامی شامل اسلحه (یک میلیارد یورو) و ماشین های جنگی (800 میلیون یورو) بوده و حدود ( 400 میلیون یورو) به صادرات فشنگ و مواد منفجره اختصاص داده شده است.

(استاندارد 19.11.2016)

در سال 2015 با پیدا کردن اسلحه های اتریش دردست داعش و تروریست های اسلامی و همینطور استفاده آنها در جنگ یمن در هردو جبهه جنگ یعنی چه در دست رژیم عربستان سعودی و چه نیروهای مخالف رژیم یمن بار دیگر نام اسلحه های اشتیر Steyr اتریش بر سر زبانها افتاد. بر طبق آمار موسسه تحقیقات صلح ( SIPRI) اتریش در 5 سال گذشته مقدارزیادی سلاح های سنگین، سلاح های سبک و مواد منفجره مثل مین و بمب های خوشه ای به 14 کشور جهان صادر کرده است .

بیشترین صادرات (به کویت ) تانک ( به لیبی )هواپیما های بدون سرنشین ( به ونزویلا ) هواپیماهای سبک DA42MPP همینطورسلاح هایی به اردن، غنا، نیگریه، تایلند و کشورهای اروپای مشترک و آمریکا بوده است.

(مجله اقتصادی 7.02.2016) 

برطبق قانون اساسی اتریش صدورسلاح به کشورهای درحال جنگ و یا به کشورهایی که آنها را برعلیه مردم خود و به نام سرکوب حقوق بشر به کار می گیرند ممنوع است. با این وجود در همه جای دنیا سلاح به عنوان وسیله ای برای سرکوب دموکراسی ونقض حقوق بشر بکاربرده می شود .

اگر درحال حاضر سلاح های اتریش به کشورهایی که در حال جنگ هستند صادر هم نشوند به این معنی نیست که این سلاح ها در آینده در جنگی بکار گرفته نخواهند شد و یا توسط همان کشورهایی که این سلاح ها را خریدند و یا اینکه توسط کشورهای ثالث برای کشتارخلقها مورد استفاده قرار نگیرند. بطور مثال تفنگهای تهاجمی (AUG) که در دهه 80 به عربستان سعودی صادر شده بودند بین سالهای 2005 تا 2011 در چهارچوب برنامه های آموزشی عربستان و آمریکا برای ارتش یمن فرستاده شدند و از سال 2015 درزمان جنگهای داخلی یمن تعداد بیشتری از آنها توسط چترهای نجات به متحدان عربستان سعودی تحویل داده شد .

این سلاحهای تهاجمی در حال حاضر به مقدار قابل توجهی در یمن وجود دارند به حدی که قیمت آنها به 2500 دلار کاهش پیدا کرده است و با کلاشینکف رقابت می کند. (مطبوعات 26.02.2016) 

این که اتریش در5 سال گذشته یکی از 8 کشور صادر کنننده اسلحه به عربستان سعودی بوده و وسایل نظامی مثل تانک و تفنگ های تهاجمی به ارزش 15.8 میلیارد یورو فروخته کمتربرای عموم آشکارشده است. علاوه بر این حدود 9000 نارنجک دستی و دیگر وسایل منفجره به ارزش 800000 یورو در سال 2010 به عربستان سعودی ارسال شده است.

(استاندارد 19.01.2016)

 دردوران قیام بهارعربی، عربستان سعودی در 14 مارس 2011 حدود 1000 سرباز و امارات حدود 500 سرباز برای سرکوب تظاهر کنندگان همراه با سلاحهای خریداری شده از اتریش به بحرین فرستادند.

همچنین در پایان سال 2014 درحرکت اعتراضی شیعیان در عربستان سعودی با همین اسلحه ها به تظاهر کنندگان شلیک شد که در نتیجه آن 5 نفر کشته شدند. این آمار و اطلاعات نشان می دهد که اتریش برخلاف قانون اساسی خود که در آن آمده است "صادرات کالاهایی که باعث نقض حقوق بشر بشود به هر نوع ممنوع است" عمل می کند .

نه تنها سربازهای اتریشی که در نقاط مختلف دنیا اعزام شده اند در کشتارانسانها دست دارند بلکه سلاح های نظامی اتریش هم در این جریان دخیل هستند. در سال های اخیر تعداد و دامنه جنگ ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

 عضویت اتریش در اتحادیه اروپا و در مشارکت ناتو باعث می شود که از صادرات تسلیحات جنگی خود سود زیادی ببرد و بدون اینکه برایش مهم باشد که برنده یا بازنده در این جنگ ها کدام کشوراست.

 یک حرکت و یک جنبش ضد نظامی از طرف طبقه کارگر می تواند مانع صادرات سلاح و مهمات و همینطور ارسال سرباز به کشورها در سراسر جهان شوند.

 کشورهایی که مستقیم یا غیرمستقیم به داعش سلاح میفروشند : اتریش، بوسنی وهرتسگوین، بلغارستان، کانادا،چین ، کرواسی، جمهوری چک، استونی، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایران، ایتالیا، کره جنوبی، اردن، لتونی، مونته نگرو، پاکستان، لهستان، رومانی، روسیه، صربستان، اسلواکی، اسلوونی، آفریقای جنوبی، ترکیه، امارات متحده عربی ،اوکراین، انگلستان و ایالات متحده است.

 زمانی میتوان مانع جنگها و جنگنده های امپریالیستی شد که سرمایه داری توسط جنبش های کارگری سرنگون شود.

 چرا که رقابت بین بانکها و شرکت های بزرگ باعث به راه انداختن جنگهای امپریالیستی و در نتیجه کشتار خلقها  می شوند.

صادرات اسلحه باید متوقف شود

جنگهای امپریالیستی باید متوقف گردد 

سرنگون باد سرمایه داری جهانی

مطلب ازسایت کمونیستهای انقلابی IARKP

ترجمه ازهماره

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter