English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

بیانیه دانشجویان تورک دانشگاههای تهران به مناسبت روز جهانی زبان مادری

روز 21 فوریه (2 اسفند) سالگرد شهادت تعدادی از فعالان و دانشجویان بنگالی زبان است که 59 سال قبل در پی رسمی شدن زبان اردو از طرف دولت پاکستان (درحالیکه تعداد متکلمان زبان اردو حدود 10% کل جمعیت پاکستان آن زمان بود) و به انزوا راندن زبان بنگالی  دست به اعتراض زدند.

این اعتراضات در دهه های بعد به استقلال کشور بنگلادش از پاکستان انجامید.

نظر به اهمیت و جایگاه زبان مادری، این روز در سال 1999 میلادی از طرف سازمان یونسکو  با عنوان «روز جهانی زبان مادری» نامگذاری گردیده و هر ساله علیرغم عدم انعکاس این روز در رسانه های ایران در جای جای دنیا گرامی داشته می شود.

زبان مادری هر فرد یکی از مهمترین فاكتورهاي هويتي آن شخص مي باشدكه تاثير آن در تعالي وجودي انسان بر هيچ كس پوشيده نيست. حق تحصیل به زبان مادری از حقوق اولیه هر انسان می باشد که از سوی تمامی کنوانسیون های  حقوق بشری و زبانی به عنوان یک حق طبیعی، به رسمیت شناخته شده است :

ماده30 کنوانسیون حقوق کودک: در کشورهایی که اقلیتهای قومی و مذهبی زندگی می کنند کودکی که متعلق به این گروه است به همراه سایر اعضای گروه باید از حق برخورداری از فرهنگ و تعلیم و انجام اعمال مذهبی و زبان خویش برخوردار باشد.

ماده7، بند 1 اعلامیه جهانی حقوق زبانی: همه ی زبانها بیان هویتی جمعی و راهی مجزا برای درک و توصیف واقعیت اند و بنابراین میبایست که از همه شرایط لازم برای گسترش و پیشرفتشان در همه نوع فعالیت و کارکرد برخوردار باشند.

ماده13، بند 1 اعلامیه جهانی حقوق زبانی: هرکس حق دارد زبان خاص سرزمینی را که در آن زندگی می کند (زبان مادری) را بیاموزد.

با توجه به مواد مذکور ما دانشجویان تورک دانشگاههای تهران به عنوان بخشی از جنبش دانشجویی آذربایجان:

1-      از ملت شریف آذر بایجان می خواهیم نسبت به نقض آشکار حقوق خود و در راس آن حقوق زبانی خود بيش از پيش توجه كنند.

2-     تمامی ملل غیرفارس را در راستای احقاق حقوق زبانی به فعالیت مشترک دعوت می کنیم.

3-      از دانشجویان و قشر روشنفکر آذربایجانی می خواهیم بیش از پیش در آگاه سازی ملت آذربایجان نسبت به حقوق خود کوشیده و در آموزش و ترویج زبان تورکی تمام تلاش خود را به کار بندند.

4-     از تمام نهادهای مدافع حقوق بشر می خواهیم نسبت به نقض آشکار حقوق زبانی ملت آذربایجان و سایر ملتهای غیرفارس سکوت نکنند.

5-     یاد آور می شویم دردهای تاریخی آذربایجان با شعارهای فریب گونه جبهه شوونیسم (اعم از حاکمیت و اپوزیسیون) التیام نمی یابد. لذا در شرایط کنونی تمامی فعالین حرکت ملی را به حفظ وحدت و هشیاری هر چه بیشتر دعوت می نماییم.

گله جک بیزیمدیر

دانشجویان تورک دانشگاههای: تهران، امیرکبیر، خواجه نصیر، شهید بهشتی، علم و صنعت، صنعتی شریف، تربیت مدرس

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter